Myślisz, że wszystko jest z tobą nie tak? 8 sygnałów, że możesz być neurotykiem

Ola Gersz
Wszystkim się zamartwiasz, a stres zwykle cię zjada? Możesz być neurotykiem. Jednak nie martw się, nic nie jest z tobą nie tak. Neurotyczność to bowiem – obok ekstrawersji, otwartości na doświadczenia, sumienności i ugodowości – jeden z osobowościowych czynników w tak zwanej Wielkiej Piątce, czyli ważnym w psychologii modelu osobowości. Oto 8 cech, które wskazują na to, że możesz być neurotykiem.
Neurotycy często się stresują i martwią Fot. Kadr z serialu "Przyjaciele"

1. Często masz wahania nastroju

Brak równowagi emocjonalnej to jedna z najbardziej charakterystycznych cech osobowości neurotycznej – twierdzą psycholodzy. W praktyce oznacza to zmienny nastrój oraz przewagę "negatywnych" emocji (w cudzysłowie, gdyż takie emocje również są ważne i potrzebne): irytację, złość, niepokój, zamartwianie się, strach, frustrację, zazdrość, samotność czy poczucie winy. Jeśli łatwo przechodzisz od jednego nastroju do drugiego i słowo "harmonia" często jest ci obce, najprawdopodobniej jesteś neurotykiem.

2. Nie radzisz sobie ze stresem

Niska odporność na stres to kolejna cecha charakterystyczna dla neurotyków. Sytuacje stresowe często przerastają ich emocjonalnie, a taką sytuacją może być dla nich zwykłe, nieistotne zdarzenie dnia codziennego. Najmniejszy problem często powoduje, że neurotyk wpada w panikę.

3. Wszystkim się zamartwiasz i za dużo myślisz

Neurotycy nie tylko łatwo się stresują, ale również regularnie się zamartwiają. Dlatego też analizują każdą sytuację i każdy problem oraz mają tendencję do nadmiernego myślenia, co jeszcze bardziej nakręca spiralę ich strachu. Neurotyk unika więc ryzyka i niebezpieczeństw, co oznacza, że rzadko wychodzi ze strefy komfortu i nie jest fanem ekscytujących przygód albo sportów ekstremalnych. Spokój i stabilizacja są dla niego najważniejsze.

4. Jesteś świetnym obserwatorem

Neurotycy nigdy nie opuszczają gardy i zawsze są czujni, co oznacza, że są świadomi wszystkiego, co się wokół nich dzieje. Obserwują otoczenie i zachowanie ludzi wokół, a także łatwo analizują mowę ciała i ton głosu oraz wyczuwają niebezpieczeństwo. Dzięki tej cesze neurotyka rzadko coś zaskakuje i szybko potrafi on odczytać złe intencje drugiego człowieka.

5. Masz tendencję do stanów depresyjnych i lękowych

Neurotycy mają większe skłonności do zaburzeń psychicznych, jak depresja czy fobia oraz do zaburzeń lękowych. Psycholodzy podkreślają, że osoby o osobowości neurotycznej mogą mieć też problem z uzależnieniami. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli jesteś neurotykiem, musisz mieć depresję, jednak często jest to ze sobą powiązane.

6. Umiesz zatroszczyć się o samego siebie

Zamartwianie się neurotyka często stoi mu na drodze do spełniania własnych pragnień, jednak sprawia też, że potrafi się on o siebie zatroszczyć. Robi regularne badania i żyje zdrowo, aby uniknąć chorób, uczy się przed egzaminem, aby na pewno go zdać czy kupuje polisę na życie.

7. Zdajesz sobie sprawę ze swoich problemów emocjonalnych

"Może jestem szalony, ale...", "Wiem, że przesadzam" czy "Można ze mną zwariować" – te zdania często można usłyszeć od neurotyka. Osoby z taką osobowością są bowiem świadome tego, że mają problem z zamartwianiem się, stresem czy brakiem emocjonalnej równowagi. Nie oznacza to, że zawsze potrafią to zaakceptować, jednak są dobrze zaznajomione z własną psychiką.

8. Troszczysz się o innych

Neurotycy nie martwią się tylko o siebie, ale również o innych: rodziców, partnerów, dzieci, rodzeństwo, przyjaciół. Sprawia to, że bardzo troszczą się oni o bliskich: pomagają im w rozwiązywaniu problemów, udzielają rad i wyciągają ich z trudnych sytuacji. Osoby w im otoczeniu często to doceniają, ale zdarza się również, że krytykują je za nadopiekuńczość.