Ponad milion Polaków stanie w tym roku w kolejce po nowy dowód osobisty

Adam Nowiński
Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji w 2020 roku po nowy dowód zgłosi się do urzędów przeszło milion Polaków. Dodatkowo w ciągu najbliższych miesięcy około 160 tysięcy młodych osób będzie chciało uzyskać po raz pierwszy ten jakże istotny dokument. Podpowiadamy, gdzie zgłosić chęć wymiany oraz jak zrobić, żeby dostać dokument jak najszybciej.
Gdzie zgłosić chęć wyrobienia nowego dowodu? Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta
Dowód wymienia się poprzez wypełnienie odpowiedniego wniosku, który można złożyć w urzędzie gminy, przez internet, albo wyjątkowo poza urzędem gminy. Należy jednak pamiętać o terminach – wniosek należy złożyć na co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego lub niezwłocznie w przypadku zmiany danych, wyglądu twarzy, utraty/uszkodzenia dowodu lub przekazania do gminy lub konsulatu przez osobę trzecią.

Osobiście
Przychodząc do urzędu trzeba mieć przy sobie kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym i — jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy — odpowiednie zaświadczenie, że właśnie tak wyglądasz na co dzień. Trzeba też przynieść dotychczasowy dowód osobisty, ważny paszport lub prawo jazdy albo jakiś dokument ze zdjęciem pozwalający na identyfikację jego posiadacza.


Ile to kosztuje i ile się czeka?
Za wyrobienie nowego dowodu osobistego nie trzeba płacić. Wydanie dokumentu jest bezpłatne. Na dokument trzeba czekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, jednak zazwyczaj urzędy pilnują narzuconych ustawą terminów. Przez internet
Dużo szybszym sposobem złożenia wniosku o wyrobienie nowego dowodu osobistego, jest platforma Obywatel.gov.pl. która powstała we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i MSWiA. Wniosek o nowy dowód osobisty można więc złożyć w wygodny i szybki sposób z komputera lub smartfona. Wystarczy wejść na powyższą stronę i kliknąć złóż wniosek o dowód osobisty. Należy pamiętać, że bez profilu zaufanego (eGO) nie przejdziemy dalej.

Czytaj także: Jak założyć profil zaufany?

Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Można go wyrobić przez internet korzystając z bankowości elektronicznej wybranych banków lub przejść się osobiście do placówki. Trzeba rzecz jasna też mieć swoje zdjęcie w wersji elektronicznej. Odpowiednia fotografia to taka, na której twarz skierowana jest w stronę obiektywu, zaś tło jest białe. Jeżeli dysponujemy już profilem zaufanym i fotografią, to wówczas możemy przystąpić do składania wniosku.