Banaś ponownie uderza w PiS. Zawiadomił CBA ws. sztandarowego projektu Jakiego

Adam Nowiński
Sprawa z Marianem Banasiem ucichła, ale jak się okazuje, była to tylko cisza przed burzą. Szef Najwyższej Izby Kontroli nie odpuszcza Prawu i Sprawiedliwości i tym razem skierował swoje kroki do CBA. Tam właśnie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy realizacji sztandarowego programu Patryka Jakiego.
Marian Banaś zawiadamia CBA ws. projektu Jakiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
"Informacja z Komisji Sprawiedliwości: Prezes NIK Marian Banaś zawiadamia CBA ws. nieprawidłowości w realizacji programu Praca Dla Więźniów stwierdzonych we wnioskach pokontrolnych NIK i 15 zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonych przez Izbę do prokuratury" – napisał na Twitterze poseł Michał Szczerba, członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Oznacza to, że Banaś nie porzucił broni i dalej zamierza walczyć z partią, która stara się usilnie odwołać go ze stanowiska. W tym momencie PiS razem z Lewicą chce postawić go przed Trybunałem Stanu, ale ręki do tego nie chce przyłożyć Koalicja Obywatelska. Jej posłowie twierdzą, że skoro "dobra zmiana" przeforsowała go na szefa NIK, to niech teraz ponosi konsekwencje tej decyzji.


Przypomnijmy, że to kolejny cios, który Banaś zadaje resortowi sprawiedliwości i PiS. W grudniu ubiegłego roku NIK wysłał do prokuratury łącznie 15 zawiadomień, które także dotyczyły sztandarowego projektu ówczesnego wiceministra Patryka Jakiego – Praca dla Więźniów. Polegał on na tworzeniu miejsc pracy dla więźniów przez budowę 40 hal produkcyjnych w zakładach karnych.

Zaniżane czynsze i nie tylko
Powstało ich łącznie 29, a NIK wykazał nieprawidłowości w trzech z nich. – Stosowano stawki (czynszu – red.) zaniżone 2,5-krotnie lub nawet 10-krotnie. Potencjalne pomniejszenie dochodów skarbu państwa wynosi ponad milion złotych, tylko w przypadku trzech hal. NIK podejrzewa, że to nie są odosobnione przypadki – informowano na konferencji pokontrolnej.

– Stawki czynszu były zaniżone w 14 przypadkach, kwota pomniejszonych dochodów dla skarbu państwa w latach 2016-2018 to ponad 2 mln zł. W okresie podpisania umów zostałyby pomniejszone o kwotę ponad 36 mln zł. To udzielenie niedozwolonej pomocy publicznej przedsiębiorcom – sprecyzowano na konferencji NIK.