Grypa w Polsce zabiła już 15 osób. Przed nami tegoroczny szczyt zachorowań

Monika Piorun
Tylko w ostatnim tygodniu lutego wirus grypy zaatakował ponad 200 tys. osób w naszym kraju – donosi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Od początku sezonu grypowego, który trwa od zeszłego października, choroba spowodowała już 15 ofiar śmiertelnych. Najwięcej zachorowań zanotowano w województwie mazowieckim.
Od początku sezonu grypowego w Polsce wirus grypy spowodował 15 zgonów. Fot. Andrii Dragan/123RF
Choć świat drży przed epidemią covid-19 spowodowaną koronawirusem z Wuhan, to jednak w Polsce realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest zwykła grypa.

Grypa w Polsce 2020 – 4 ofiary śmiertelne w lutym

Z najnowszego meldunku epidemiologicznego NIZP-PZH dotyczącego zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wynika, że choroba ta do połowy lutego 2020 roku zaatakowała około 200 tys. polskich pacjentów. Najwięcej na Mazowszu, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Śląsku.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny

Od 1 do 15 lutego 2020 roku w Polsce odnotowano 4 zgony z powodu grypy. Średnia dzienna zapadalność na grypę wynosiła 62,5 na 100 tys. mieszkańców.

Dane dotyczące zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce do połowy lutego 2020 roku.Fot. NIZP-PZH
Przeczytaj: Grypa co minutę zabija 1 osobę. Powikłania po chorobie mogą być równie groźne – zwłaszcza dla serca


W styczniu 2020 roku grypa spowodowała 10 ofiar śmiertelnych na terenie całego kraju (w obecnym sezonie z powodu grypy zmarło łącznie 15 osób).

Lekarze potwierdzają, że zazwyczaj szczyt zachorowań w sezonie trwającym od początku jesieni do wiosny przypada w pierwszym kwartale danego roku. W porównaniu do poprzednich okresów obserwacji skali zapadalności na tę chorobę, można zauważyć lekką poprawę.

Tendencje wzrostowe zauważono tylko w 7 województwach (pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim). Na pozostałych terenach liczba chorych na grypę jest mniejsza w porównaniu do poprzednich okresów.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny przedstawił nowy meldunek epidemiologiczny dotyczący grypy w Polsce.Fot. NIZP-PZH

Grypa w Polsce jest bardziej niebezpieczna niż koronawirus?

Służby sanitarne ostrzegają, by w okresie zachorowań na grypę zwracać szczególną dbałość o przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej.

Osobom zdrowym zaleca się profilaktycznie szczepienia ochronne przeciwko grypie, by zmniejszyć szanse na zarażenie wirusem grypy.

Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niewyleczona infekcja bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań (m.in. zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego oraz wielu innych problemów zdrowotnych) i może być śmiertelnie niebezpieczna. Co minutę na świecie z powodu grypy umiera 1 osoba.


Dowiedz się więcej na ten temat:

Boimy się koronawirusa, a lekceważymy grypę

Grypa u dziecka a przeziębienie – jak je rozpoznać? Powikłania nie zawsze są widoczne

Co robić, kiedy dopadnie nas popularna jelitówka? Wszystko, co warto wiedzieć o grypie żołądkowej

źródło: PIZP-NZH