Kwarantanna to za mało, by pokonać koronawirusa. Ekspert WHO ostrzega
– Musimy zidentyfikować i poddać testom każdą osobę, która może być zakażona koronawirusem, a także odizolować chorych i znajdować ludzi, z którymi się kontaktowali – przekonuje dr Mike Ryan, doradca ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia. Jego zdaniem Europa, która jest teraz nowym epicentrum pandemii covid-19, powinna brać przykład z Chin, Korei Południowej oraz Singapuru.
Dziennikarz poprosił specjalistę WHO o komentarz w sprawie najnowszego komunikatu Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którym kluczowym przesłaniem na obecnym etapie pandemii covid-19 jest wykonywanie testów na obecność koronawiursa.
Czytaj także: "Test, test, test". Ten komunikat WHO ws. koronawirusa nie spodoba się rządowi PiS
"Musimy podjąć walkę z wirusem", a nie skupiać się na samej kwarantannie
Ryan potwierdził, że jeśli na obecnym etapie nie skupimy się na zidentyfikowaniu osób, które mogą być zakażone koronawirusem, to po zakończeniu zalecanego okresu kwarantanny, nie uda się nam osiągnąć takich efektów w walce z covid-19, jak w przypadku Azjatów. W Chinach, Korei Południowej oraz Singapurze zwracano szczególną uwagę nie tylko na kwestie związane z surowym przestrzeganiem higieny osobistej i dystansowaniem się od innych, ale także podjęto działania, które miały na celu wyszukanie konkretnych przypadków zakażeń. – Bez tego nie da się w pełni wyeliminować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 na świecie – tłumaczył ekspert.Szczepionka na covid-19 i leki pomocne w walce z koronawirusem
Dr Ryan opowiedział także o nowych sposobach walki z koronawirusem. Jego zdaniem na nową szczepionkę na covid-19 będziemy musieli zaczekać jeszcze przynajmniej rok, choć docenia, że w USA rozpoczęto już pierwsze testy nowego preparatu na ludziach.Jeśli chodzi zaś o leki pomocne przy zakażeniu SARS-CoV-2, to obecnie bazuje się na doświadczeniach chińskich naukowców, którzy stosowali w przypadku zakażonych koronawirusem kombinacje preparatów wykorzystywanych w leczeniu SARS i MERS, a także w przypadku wirusa HIV. Testowana jest również chlorochina i hydrochlorochina.
Czytaj także: Lek na malarię wyleczy koronawirusa? Są nowe badania
– Musimy mieć pewność, że te leki naprawdę działają – zaznacza dr Ryan. Niedawno w Nigerii doszło bowiem do przypadków przedawkowania leków przeciwmalarycznych zawierających chlorochinę, ponieważ słyszano, że mogą być pomocne w zwalczaniu koronawirusa. Ekseprt zaleca szczególną ostrożność w takich przypadkach i odradza stosowanie jakichkolwiek leków "na własną rękę", bez konsultacji z lekarzem.
Najnowsze informacje na temat koronawirusa:
⦁ Gdzie jest koronawirus w Polsce? Interaktywna mapa zachorowań na covid-19 [pomiar na żywo]⦁ To ona jest pierwszą osobą na świecie, która testuje szczepionkę na covid-19
⦁ Te leki mogą szkodzić przy covid-19. Francuski minister ostrzega przed popularnymi środkami
źródło: Reuters/RTE/BBC