Wielkanoc będzie punktem krytycznym. Polacy obliczyli trzy scenariusze końca epidemii

Bartosz Godziński
Gdzie człowiek nie może, tam sztuczną inteligencję poślę. Wrocławska firma Alphamoon wykorzystała uczenie maszynowe i modele epidemiologiczne, by sprawdzić kiedy możemy spodziewać się opanowania epidemii koronawirusa. Wzięła pod uwagę trzy scenariusze. Tylko jeden jest optymistyczny.
Utrzymanie lockdownu jest sposobem na opanowanie epidemii koronawirusa Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Jednym z najważniejszych czynników w prognozach jest wprowadzony w tym tygodniu lockdown obejmujący m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się. Im dłużej w nim wytrzymany, tym szybciej wygramy z koronawirusem. Niezwykle istotne jest też naśladowanie modelu niemieckiego polegającego na szeroko zakrojonych testach na SARS-CoV-2.
Liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 w PolsceScreen z alphamoon.ai

Zdjęcie zakazów po Wielkanocy będzie katastrofą


Przypomnijmy, że obecne zaostrzenia przepisów i zakazy obowiązują do 11 kwietnia. Wielkanoc w tym roku przypada na niedzielę, 12 kwietnia. Poniżej trzy wnioski z przeprowadzonej przez Alphamoon analizy:

#1 wniosek

Według najbardziej optymistycznej prognozy, jaką obecnie dysponujemy, przy utrzymaniu lockdownu na odpowiednim poziomie i zwiększeniu liczby wykonywanych testów, prawdopodobieństwo zakończenia epidemii do końca maja mogłoby wynieść ~44%, a do końca lipca już 78%. Wyraźne zahamowanie powinno być widoczne już w drugiej połowie kwietnia.

#2 wniosek

Całkowite zwolnienie lockdownu po Wielkanocy spowoduje, że na początku maja epidemia wystrzeli gwałtownie w górę. Będziemy świadkami przyrostu liczby zarażonych o dziesiątki tysięcy osób, podobnie jak dzieje się to we Włoszech czy w Hiszpanii.

#3 wniosek

Jeśli będzie decyzja o całkowitym zakończeniu lockdownu w połowie kwietnia, pik zachorowań przypadnie na drugą połowę maja i może osiągnąć poziom nawet kilku milionów. Liczba osób zmarłych może iść w dziesiątki tysięcy, a epidemia skończy się z początkiem wakacji.

Jak opanować koronawirusa?

Najskuteczniejszy wydaje się pierwszy scenariusz. – Realizacja takiego scenariusza sprawi, że będziemy w stanie kontrolować i stopniowo wygaszać epidemię. Nawet jeśli wartości liczbowe w naszych symulacjach są niedoszacowane ze względu na dane, którymi dysponujemy, to trend malejący przy takim postępowaniu zostanie zachowany. W tym procesie ważne jest panowanie nad tzw. współczynnikiem reprodukcji R, który oznacza średnią liczbę osób, jaka zostanie zarażona do momentu izolacji pacjenta – mówi dr Adam Gonczarek z Alphamoon.


Jego zdaniem epidemię można wygaszać na dwa sposoby: ograniczając kontakty międzyludzkie oraz możliwie szybko izolując zakażonych. "Jeśli w długiej perspektywie współczynnik zostanie utrzymany poniżej 1, to epidemia będzie pod kontrolą. W przypadku bardzo restrykcyjnego lockdownu ten współczynnik może spaść nawet do poziomu poniżej 0.4, a wpływ na jego wartość ma suma wszystkich podjętych regulacji" – czytamy w opracowaniu.

Scenariusz 1: Zwolnienie lockdownu po Wielkanocy

Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie zwalniamy lockdown po Wielkanocy. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem.Fot. alphamoon.ai

Scenariusz 2: Utrzymanie lockdownu

Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie lockdown zostaje utrzymany. Przedstawiono okres od marca do maja. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem.Fot. alphamoon.ai

Scenariusz 3: Utrzymanie lockdownu i zwiększenie liczby wykonywanych testów

Modele predykcyjne dla scenariusza, gdzie lockdown zostaje utrzymany i zwiększamy liczbę wykonywanych testów. Dla każdej linii został zaznaczony przedział wiarygodności [5%,95%]. Czas lockdownu jest zaznaczony szarym obszarem.Fot. https://alphamoon.ai
Analiza została zrealizowana na podstawie ulepszonej wersji modelu epidemiologicznego SEIR, powszechnie stosowanego w przypadku koronawirusa. "Model ten posiada trzy ograniczenia, które wrocławskiej spółce udało się wyeliminować. Jest to najdokładniejsza i najpewniejsza prognoza dot. rozwoju epidemii w Polsce, jaką dotychczas opublikowano" – podają twórcy.

Jeśli na lekcjach matematyki zastanawialiście się, do czego przydają się równania różniczkowe, to właśnie do takich prognoz. Pełnym artykuł naukowy wraz z wyjaśnieniem m.in. sposobu działania SEIR znajdziemy pod tym linkiem.

Czytaj też: Wyliczono, do kiedy potrwa epidemia koronawirusa w Polsce. Wskazano też liczbę zakażonych

"Jedno z najbezpieczniejszych państw na świecie". Blogerka mówi, jak Chiny opanowały epidemię