Krótkoterminowe OC. W jakich sytuacjach możesz z niego skorzystać?

Artykuł sponsorowany
Standardowe ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego w Polsce pojazdu, wykupuje się na 12 miesięcy. W polskim prawie przewidziane są jednak przypadki, w których kierowcy mogą skorzystać z polisy komunikacyjnej z krótszym okresem obowiązywania, czyli z tzw. krótkoterminowego OC.
Krótkoterminowe OC to ubezpieczenie tymczasowe (minimum obowiązujące przez okres 30 dni), które w odróżnieniu od standardowej polisy nie ulega automatycznemu przedłużeniu z chwilą wygaśnięcia okresu ochrony Yury Gubin / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Krótkoterminowe OC to ubezpieczenie tymczasowe (minimum obowiązujące przez okres 30 dni), które w odróżnieniu od standardowej polisy nie ulega automatycznemu przedłużeniu z chwilą wygaśnięcia okresu ochrony. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupuje się zazwyczaj po to, aby móc dopełnić różnych formalności przed zakupem rocznej polisy.

Z ochrony w ramach krótkoterminowego OC korzystają m.in. zarejestrowane czasowo pojazdy. Taka polisa przydaje się w sytuacji, gdy kierowca zamierza przetransportować swój samochód za granicę. Jej zakupu dokonuje się również wtedy, gdy zaistnieje potrzeba jednorazowego dojazdu na krótki dystans np. do najbliższej stacji kontroli pojazdów.
Krótkoterminowe OC można też kupić dla samochodów sprowadzanych za granicę czy stojących w komisachstocksolutions / 123rf.com
Krótkoterminowe OC bywa niekiedy nazywane ubezpieczeniem granicznym. Wynika to z faktu, że sięgają po nie kierowcy, którzy zakupili auto za granicą i teraz sprowadzają go do Polski. Ponieważ jeździć po naszych drogach mogą tylko z aktualną polisą, decydują się na tymczasowe ubezpieczenie. Okres ważności takiej polisy musi wynosić co najmniej 30 dni.

Użytkownikami krótkoterminowych polis OC są też właściciele historycznych samochodów. Z racji ich zabytkowego charakteru nie jeździ się nimi po drogach regularnie, a sporadycznie (np. na zlot fanów retromotoryzacji) stąd nie ma potrzeby ich ubezpieczania na cały rok. Polisa na nie może być zawarta kilka razy w ciągu roku, ale za każdym razem co najmniej na okres 30 dni.

Ciągłości ochrony ubezpieczeniowej nie wymagają także pojazdy wolnobieżne, czyli te, które nie są w stanie osiągnąć prędkości jazdy większej niż 25 km/h, a więc maszyny budowlane, leśne lub transportowe. W ich przypadku polisa OC musi być zawarta na okres co najmniej 3 miesięcy. Wyjątkiem są wykorzystywane w gospodarstwie maszyny rolnicze, które ubezpiecza się na cały rok.
Właściciele zabytkowych aut mogą korzystać z krótkoterminowych polis OCPxhere.com
Kolejnym przykładem krótkoterminowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest OC komisowe. Jego nazwa wzięła się od komisów, których właściciele często wykupują takie polisy dla samochodów, jakie sprzedają w ramach prowadzonej przez siebie działalności handlowej. Zazwyczaj takie stojące w komisie pojazdy są ubezpieczone jedynie na miesiąc.

W przypadku krótkoterminowych polis OC obowiązują też inne, mniej elastyczne warunki ich zakupu. Właściciele pojazdów, które mają zostać objęte skróconą w czasie ochroną ubezpieczeniową, powinni załatwić formalności stacjonarnie, czyli stawić się w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego lub umówić się na spotkanie ze sprzedającym polisy agentem.

Dlaczego zdalne opcje zakupu (telefon, internet) są zwykle niedostępne dla osób zainteresowanych krótkoterminowym OC? Ponieważ z tej polisy można skorzystać tylko w ściśle określonych przepisami przypadkach, często należy przedstawić dokumenty potwierdzające, że sytuacja kierowcy wpisuje się w te kryteria. Bezpośredni kontakt pomaga w tej weryfikacji.

Artykuł sponsorowany