Kim jest Edward Janiak? To ten biskup jest bohaterem nowego filmu Sekielskich

Anna Dryjańska
Biskup Edward Janiak jest jednym z głównych bohaterów filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Kim jest hierarcha rzymskokatolicki, którego podwładnym jest ksiądz Arkadiusz Hajdasz, oskarżany o molestowanie i gwałcenie chłopców z katolickich rodzin?
fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta
Edward Janiak to biskup kaliski pokazany w filmie "Zabawa w chowanego". Przywódca kościelnym jest przełożonym ks. Arkadiusza Hajdasza, który dopuszcza się przestępczości seksualnej wobec dzieci w Pleszewie i Sycowie. Hajdasz jest przenoszony z miejsca na miejsce, aż wreszcie trafia do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, gdzie zostaje zatrudniony jako kapelan. To bp Janiak decyduje, czym będzie się zajmował i gdzie trafi ks. Hajdasz.

Czytaj także: "Tu obejrzysz nowy film Sekielskich o pedofilii wśród księży. Jest dostępny za darmo w sieci"


W "Zabawie w chowanego" pojawia się zrobione z ukrycia nagranie dźwiękowe, na którym słychać biskupa Janiaka, który wyprasza rodziców mężczyzny molestowanego jako dziecko przez księdza Hajdasza.

W filmie Sekielskich widzimy też jak bp Edward Janiak zeznaje przed sądem w sprawie innego księdza pedofila. Ks. Paweł Kania, również przerzucany przez władze kościelne z miejsca na miejsce, którego czyny zostały szeroko opisane przez media, najpierw był uczniem biskupa Janiaka, a potem jego podwładnym.

Jak dowiadujemy się z dokumentu, prokuratura przekazała Janiakowi dokumenty z postępowania, w którym miał zeznawać. Stało się tak na mocy instrukcji ws. księży rzymskokatolickich podejrzanych o przestępczość seksualną wobec dzieci, którą wydał minister – prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Edward Janiak – biskup kaliski

Bp Edward Janiak urodził się w 1952 roku w Malczycach (wieś w województwie dolnośląskim). Zanim trafił do seminarium, przez dwa lata studiował na wydziale technologii drewna w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu. W 1979 roku został magistrem teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a cztery lata później został doktorem teologii moralnej. W 1987 roku zaczął tam wykładać jako adiunkt.

Jako duchowny pracował w Oleśnicy, Dortmundzie i Wrocławiu. Był sekretarzem kardynała Henryka Gulbinowicza. W latach 1989–1996 kierował wrocławskim oddziałem Caritas. W 1996 roku papież Jan Paweł II uczynił go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Jako swoje motto przyjął słowa "Trzeba, abym służył".

W 2012 roku decyzją papieża Benedykta XVI został biskupem kaliskim. Jest przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek w episkopacie.

Edward Janiak – wypowiedzi

– Ogromnie ważną rolą mediów katolickich jest strzec prawdy i właściwie ją przekazywać. Oznacza to także demaskowanie zła i fałszu lansowanego przez media dalekie w swych założeniach od nauczania Kościoła, obnażanie pozorów dobra, które stwarza zło, by przyciągać (ekai.pl, 23.01.2020).

– Mówimy, że jesteśmy w Europie, ale ciągle trwa walka z Bogiem i Kościołem. Jak można zafałszować historię, jak można wyprzeć Boga? Jak wielu próbuje dzisiaj to czynić, również w Europie, boją się przyznać nawet do prawdy historycznej. (...) Kościół nigdy nie będzie przeciw życiu [Janiakowi chodzi o prawo kobiet do przerywania niechcianej ciąży - red.], ponieważ Bóg takie prawa ustanowił. To nie podlega głosowaniu. To nie jest kwestia polityki. Nie zabijaj znaczy nie zabijaj, nie kradnij znaczy nie kradnij, nie cudzołóż to nie cudzołóż. Zawsze ten symbol laicyzmu, który wchodzi domaga się ogromnego świadectwa (ekai.pl, 07.01.2015).

– Ksiądz zamknął się w sobie. Bardzo boleśnie to przeżył. Sprawa jest delikatna i niejednoznaczna (...) Jak tylko dostaniemy pocztą wyrok sądowy, postanowimy, co zrobić z księdzem. Prawie ze stuprocentową pewnością mogę powiedzieć, że odwołamy go z parafii w Pszennie (wyborcza.pl, 23.02.2003, komentarz biskupa Janiaka po skazaniu przez sąd księdza z parafii w Pszennie na rok więzienia w zawieszeniu za molestowanie seksualne dwóch ministrantów).

źródła: eKAI, diecezja.kalisz.pl, wikipedia, "Zabawa w chowanego"