Rada Czabańskiego do likwidacji? W ostatnim czasie zaliczyła dwie poważne wpadki

redakcja naTemat
Czyżby miarka się przebrała? Dwie krople miały przelać czarę goryczy: afera w Trójce i sprawa Jacka Kurskiego. Portal Wirtualne Media podaje, że Rada Mediów Narodowych pod przewodnictwem Krzysztofa Czabańskiego może zostać zlikwidowana. Taki pomysł jest poważnie rozważany w kręgach rządowych.
Czarne chmury nad RMN pod przewodnictwem Krzysztofa Czabańskiego. Zdjęcie z kampanii wyborczej Czabańskiego w 2019 r., herbatka z prezesem PiS. Fot. Facebook.com / Krzysztof Czabański

Afera w Trójce

Za aferę w Trójce na razie poleciała głowa dyrektora stacji Tomasza Kowalczewskiego. To on postanowił unieważnić notowanie Listy Przebojów Programu III, które wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" o Jarosławie Kaczyńskim.

Dyrektor Kowalczewski wraz z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską posunęli się przy tym do zarzutów o nieuczciwość w liczeniu głosów słuchaczy. Efekt był taki, że posądzony o to Marek Niedźwiecki postanowił odejść ze stacji. W ślad za nim wypowiedzenia złożyli m.in. Agnieszka Szydłowska, Piotr Stelmach czy Marcin Łukawski. Na antenie zabrakło prowadzących. Wiele audycji wypełniła wyłącznie muzyka.

Czytaj także: Podsiadło "dołożył do pieca". Jednoznacznie zareagował na aferę z piosenką Kazika w Trójce



Po weekendzie nastąpiła ważna zmiana. Kowalczewski stracił stanowisko, nowym dyrektorem Trójki został Kuba Strzyczkowski. Część dziennikarzy zdecydowała się na powrót. To scenariusz zaskakujący o tyle, że szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański murem stawał za prezes Agnieszką Kamińską i jej decyzjami ws. Trójki. On też twierdził, że notowanie listy prowadzone przez Marka Niedźwieckiego zostało "zmanipulowane i sfałszowane".

RMN do likwidacji?

Teraz zaś pojawiają się doniesienia, że nad Czabańskim i jego RMN zbierają się czarne chmury. "Dochodzą do nas informacje o pomyśle likwidacji tego ciała i powrocie kompetencji w zakresie powoływania i odwoływania władz mediów publicznych do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" – podaje portal Wirtualne Media powołując się na źródła w kręgach rządowych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt reformy zarządzania mediami publicznymi jest gotowy już od dawna. Miał zostać przygotowany przez Ministerstwo Kultury.

Zamieszanie z Jackiem Kurskim

Sprawa Trójki to nie jedyna w ostatnim czasie duża wpadka RMN. Druga kwestia to powołanie Jacka Kurskiego do zarządu TVP wbrew statutowi.

Czytaj także: Ministerstwo Glińskiego żąda wyjaśnień ws. wyboru Kurskiego do zarządu TVP

Statut spółki mówi bowiem o trzech członkach zarządu, a nie czterech, jak jest teraz. Oprócz Kurskiego są w nim także Marzena Paczuska, Mateusz Matyszkowicz oraz p.o. prezesa Maciej Łopiński, szef rady nadzorczej.

W środę pojawiły się doniesienia, że resort Piotra Glińskiego zażądał od RMN wyjaśnień w sprawie powrotu Kurskiego do zarządu TVP. Rada Mediów Narodowych to instytucja powołana za rządów PiS w 2016 r. Jest to organ odpowiadający za kadry w mediach narodowych - powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj także: "Na bezczela". Tak namiestnik prezesa PiS w mediach wykorzystuje Polskie Radio w swojej kampanii


źródło: Wirtualne Media