"Krytycyzm najwyższej próby". Tak Polacy reagują na smutną wiadomość o śmierci Pilcha

redakcja naTemat
29 maja w Kielcach zmarł wybitny pisarz Jerzy Pilch. Polacy natychmiast zareagowali na tę informacje, publikując w mediach społecznościowych cytaty z jego książek i wywiadów prasowych.
29 maja w Kielcach zmarł wybitny pisarz Jerzy Pilch. Fot. Michal Mutor / Agencja Gazeta
Jerzy Pilch nie żyje. Pisarz zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. Od kilku dni miał problemy z ciśnieniem – podała "Gazeta Wyborcza".

– Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać – powiedziała dziennikarzom "GW" żona pisarza, Kinga.
Polacy natychmiast zareagowali na wieść o śmierci słynnego pisarza – najczęściej publikując w mediach społecznościowych fragmenty jego książek czy cytaty z wywiadów prasowych. Donald Tusk na Twitterze napisał: "Jak atakują analfabeci – trudno – trzeba się bronić abecadłem”. Jerzy Pilch. R.I.P."


Natomiast Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń zacytował fragment tekstu Pilcha, który nazwał "drogowskazem swojego życia": "Ranią – poranieni; Upokarzają – upokorzeni; Zdradzają – zdradzeni". "Niesamowity umysł, mistrz języka. Zawsze potrafił znaleźć celny komentarz, zawsze potrafił użyć do niego właściwych słów. Nagradzany – zawsze zasłużenie. Będzie nam bardzo brakowało Jerzego Pilcha, jego książek i tekstów" – skomentował Rafał Trzaskowski, kandydat na urząd prezydenta RP.

Czytaj także: Pisarz Jerzy Pilch otwarcie opowiada o życiu z chorobą Parkinsona

"Jerzy Pilch, dziesięć najważniejszych słów: "Dom, nałóg, dotyk, pismo, dzwon, trawa, światło, matka, skrzydła, koniec" (2000 r.) – przypomniał Michał Okoński, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego", na łamach którego swoje felietony przez lata publikował Pilch.
Z kolei były minister kultury Bogdan Zdrojewski skomentował: "Niezwykła postać naszej literatury. Krytycyzm najwyższej próby. Baczny obserwator życia i po prostu wrażliwa postać. RIP". Jerzy Pilch był wybitnym pisarzem i laureatem wielu nagród (m.in. im. ks. Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego). Był m.in. siedmiokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Otrzymał ją za "Pod mocnym Aniołem". Powieść została zekranizowana, a w rolę głównego bohatera wcielił się Robert Więckiewicz.

Pilch był felietonistą "Tygodnika Powszechnego", "Polityki". Wcześniej publikował także na łamach m.in. "Przekroju". Napisał m.in. "Spis cudzołożnic", "Tezy o głupocie, piciu i umieraniu", "Zuzę albo czas oddalenia" czy "Dziennik".