10 świetnych filmów o miłości, które... nie kłamią. Oto prawdziwa twarz związków – bez filtra
Masz dosyć komedii romantycznych, w których miłość jest jak bułka z masłem – łatwa i bezproblemowa? Albo patetycznych historii miłosnych, w których uczucie zawsze pokonuje wszelkie przeszkody? Obejrzyj filmy z naszej listy. Tutaj miłość i związki między dwojgiem ludzi są ukazane w nieskończonej ilości odcieni – jak w życiu.
1. Do szaleństwa (2011)
Fot. Kadr z filmu "Do szaleństwa"
Film unika stereotypów oraz romantycznych klisz i pokazuje, że miłość "do szaleństwa" nie jest magicznym lekiem na wszystko. "Like Crazy" udowadnia również, że nad uczuciem trzeba nieustannie pracować – tylko tak związek, nawet ten najmocniejszy i najbardziej romantyczny, może przetrwać. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla par żyjących na odległość.
2. Poradnik pozytywnego myślenia (2012)
Fot. Kadr z filmu "Poradnik pozytywnego myślenia"
Nominowany do Oscara "Poradnik pozytywnego myślenia" to nie tylko wspaniała lekcja optymistycznego patrzenia na życie, ale również przypomnienie, że miłość przychodzi w najbardziej nieoczekiwanych momentach i nie zawsze musimy być na nią psychicznie gotowi. I chociaż nie rozwiąże magicznie wszystkich problemów i nie jest ostatecznym ratunkiem, to z nią znacznie łatwiej pokonywać życiowe przeszkody i walczyć z demonami.
3. Blue Valentine (2010)
Fot. Kadr z filmu "Blue Valentine"
"Blue Valentine" to niesamowicie intymny portret dwojga ludzi, których związek nie ma "szczęśliwego zakończenia". Zresztą zdanie "I żyli długo i szczęśliwie" przynależy do świata bajek – w prawdziwym życiu nie ma racji bytu, a już na pewno nie bez walki i ciężkiej pracy. Cindy i Dean nie mają już jednak siły walczyć – wolą wracać myślami do wspomnieć z okresu zakochania, kiedy wszystko było łatwe, przyjemne i oglądane przez różowe okulary. Niezwykle mocne kino, które przypomina, że wszystko się zmienia – i ludzie, i uczucie.
4. Trylogia Przed wschodem słońca (1995-2013)
Fot. Kadr z filmu "Przed północą"
Para ponownie spotyka się dopiero dziewięć lat później w Paryżu. To już inni ludzie – dorośli, poważni, z ambicjami i zobowiązaniami. Rozmawiają już na inne tematy, nie są tak szaleni jak niecałą dekadę wcześniej. Czy ich uczucie przetrwało? Czy tym razem będą mieli odwagę, aby dać mu szansę? Odpowiedź dostajemy kolejne dziewięć lat później w "Przed północą". Céline i Jesse, dojrzali i doświadczeni, są razem, a ich związek przechodzi kryzysy i próby. Ewoluował, tak jak ewoluowali oni – ich uczucie nie jest już takie samo, jak dziewięć czy osiemnaście lat temu. Czy to koniec, a może po prostu kolejny etap? Tego właśnie uczy trylogia Richarda Linklatera – miłość zmienia się wraz z nami, nieustannie.
5. Odlot (2009)
Fot. Kadr z filmu "Odlot"
Jednak "Odlot" to również przepiękna i prawdziwa historia miłosna. Carl i Ellie byli przyjaciółmi w dzieciństwie, potem zakochali się w sobie i wzięli ślub – byli szczęśliwi mimo skrajnych różnic charakterów i temperamentów. A może właśnie dlatego? Po drodze przeżyli tragedię i depresję Ellie, jednak przetrwali. Ich codzienne wspólne życie – zwyczajne, monotonne, równo podzielone między pracę i dom, oparte na zaufaniu i wzajemnej trosce – to jeden z najpiękniejszych filmowych obrazów miłości. Miłość wydarza się w codzienności, aż chce się powiedzieć. "Odlot" udowadnia, że to największa przygoda, nawet jeśli jest... nudna.
6. Na zawsze Laurence (2012)
Fot. Kadr z filmu "Na zawsze Laurence"
W "Na zawsze Lawrence" miłość Freda i Lawrence jest wystawiane na ciągłe próby: zmiana tożsamości, krytyka rodziny, piętno społeczne, odrzucenie. Para walczy, jednak wraz z upływem czasu Fred musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wciąż kocha Lawrence. Czy jego fizyczna zmiana nie zmieniła całego związku? A może go bezpowrotnie zakończyła? Film Xaviera Dolana zadaje też inne bardzo ważne pytanie: czy miłość romantyczna jest bezwarunkowa?
7. Dwoje na drodze (1967)
Fot. Kadr z filmu "Dwoje na drodze"
"Dwoje na drodze" to kolejny w tym zestawieniu film, który pokazuje, że łatwo jest się zakochać, ale trudniej utrzymać miłość. Żaden związek nie przetrwa, jeśli nie włożymy w niego wysiłku. Kluczem jest bliskość, o której zapominają zabiegani i skoncentrowani na wyzwaniach codzienności Joanna i Mark – i nie tylko oni, ale tysiące, miliony par z dłuższym stażem. Film z Hepburn i Finneyem to również dowód na to, że niektórzy ani nie potrafią żyć ze sobą, ani bez siebie.
8. Historia małżeńska (2019)
Fot. Kadr z filmu "Historia małżeńska"
Nominowana do Oscara "Historia małżeńska" z fenomenalnymi rolami Adama Drivera i Scarlett Johansson to opowieść o końcu miłości. Jednak uczucie Charliego i Nicole na pewno się skończyło? Reżyser i scenarzysta Noah Baumbach pokazuje, że wcale niekoniecznie – miłość nie znika ot tak. Jednak uczucie nie zawsze wystarczy. "Historia małżeńska" to również gorzka lekcja, że bez komunikacji, kompromisów i poszanowania potrzeb obu stron daleko się w związku nie zajedzie.
9. Once (2007)
Fot. Kadr z filmu "Once"
"Once" to bardzo nietypowy film o miłości: bohaterowie ani razu się nie całują, nie śpią ze sobą, nie wyznają sobie uczuć. Jednak głęboka i bezinteresowna więź, która rodzi się między nimi podczas nagrywania wspólnej muzyki, jest jak na dłoni widoczna dla widzów – szczególnie tych, którzy umieją odczytywać znaki między słowami. Bohaterowie pomagają sobie nawzajem i zmieniają nawzajem swoje życia, tak samo jak zmienia je ich ukochana muzyka. Słodko-gorzkie zakończenie "Once" pokazuje jednak, że nie każda miłość ma szansę – i nie każda powinna – się urzeczywistnić.
10. 500 dni miłości (2009)
Fot. Kadr z filmu "500 dni miłości"
"500 dni miłości" to film, który może zmienić całe nasze myślenie o miłości. Po pierwsze, pokazuje, że nie zawsze osoba, którą kochasz, odwzajemni twoje uczucie. Po drugie, przypomina, że nie każdy związek musi być "tym jedynym". A po trzecie, pomaga stanąć na nogi po rozstaniu. Tomowi wydaje się, że po stracie ukochanej nic go już w życiu dobrego nie czeka. Bo przecież to była jego wielka miłość, większej już nie doświadczy. Co robi wtedy los? Pokazuje mu figę.