10 świetnych filmów o miłości, które... nie kłamią. Oto prawdziwa twarz związków – bez filtra

Ola Gersz
Masz dosyć komedii romantycznych, w których miłość jest jak bułka z masłem – łatwa i bezproblemowa? Albo patetycznych historii miłosnych, w których uczucie zawsze pokonuje wszelkie przeszkody? Obejrzyj filmy z naszej listy. Tutaj miłość i związki między dwojgiem ludzi są ukazane w nieskończonej ilości odcieni – jak w życiu.
Nie wszystkie filmy pokazują miłość przez różowe okulary Fot. Kadr z filmu "Blue Valentine"

1. Do szaleństwa (2011)

Fot. Kadr z filmu "Do szaleństwa"
Anna, studentka z Wielkiej Brytanii (Felicity Jones) w ramach wymiany studenckiej przyjeżdża do Los Angeles. Tutaj zakochuje się w Amerykaninie Jacobie (Anton Yelchin) – jak w tytule: do szaleństwa. Problemy zaczynają się, gdy Anna – mimo nieważnej już studenckiej wizy – postanowi zostać jeszcze kilka dni z ukochanym. Kiedy następnym razem bohaterka przyjedzie do USA, zostanie deportowana z powrotem do Wielkiej Brytanii. Dla Anny i Jacoba oznacza to wieloletni związek na odległość, który w filmie "Do szaleństwa" jest pokazany do bólu realistycznie.


Film unika stereotypów oraz romantycznych klisz i pokazuje, że miłość "do szaleństwa" nie jest magicznym lekiem na wszystko. "Like Crazy" udowadnia również, że nad uczuciem trzeba nieustannie pracować – tylko tak związek, nawet ten najmocniejszy i najbardziej romantyczny, może przetrwać. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla par żyjących na odległość.

2. Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Fot. Kadr z filmu "Poradnik pozytywnego myślenia"
Pat (Bradley Cooper) stracił żonę, dom, pracę i właśnie wyszedł ze szpitala psychiatrycznego. Tiffany (Jennifer Lawrence, która otrzymała za tę rolę Oscara) to młoda wdowa, która cierpi na zaburzenia psychiczne. Para zawiera układ i postanawia wziąć udział w lokalnym konkursie tanecznym. Burzliwa relacja stopniowo zmienia się w przyjaźń i ewoluuje w miłość – nie taką z taniego romansu, ale dojrzałe uczucie dwojga poranionych ludzi, którzy próbują utrzymać się na powierzchni.

Nominowany do Oscara "Poradnik pozytywnego myślenia" to nie tylko wspaniała lekcja optymistycznego patrzenia na życie, ale również przypomnienie, że miłość przychodzi w najbardziej nieoczekiwanych momentach i nie zawsze musimy być na nią psychicznie gotowi. I chociaż nie rozwiąże magicznie wszystkich problemów i nie jest ostatecznym ratunkiem, to z nią znacznie łatwiej pokonywać życiowe przeszkody i walczyć z demonami.

3. Blue Valentine (2010)

Fot. Kadr z filmu "Blue Valentine"
"Blue Valentine" z doskonałymi Michelle Williams i Ryanem Goslingiem to bez wątpienia jeden z najbardziej dołujących filmów o miłości – i jednym z najbardziej prawdziwych. To historia rozpadu małżeństwa, które próbuje wskrzesić dawne uczucie. A to na samym początku ich relacji było intensywne, oszałamiające i do bólu romantyczne. Jednak w miarę jak mijają lata, Cindy i Dean oddalają się od siebie coraz bardziej.

"Blue Valentine" to niesamowicie intymny portret dwojga ludzi, których związek nie ma "szczęśliwego zakończenia". Zresztą zdanie "I żyli długo i szczęśliwie" przynależy do świata bajek – w prawdziwym życiu nie ma racji bytu, a już na pewno nie bez walki i ciężkiej pracy. Cindy i Dean nie mają już jednak siły walczyć – wolą wracać myślami do wspomnieć z okresu zakochania, kiedy wszystko było łatwe, przyjemne i oglądane przez różowe okulary. Niezwykle mocne kino, które przypomina, że wszystko się zmienia – i ludzie, i uczucie.

4. Trylogia Przed wschodem słońca (1995-2013)

Fot. Kadr z filmu "Przed północą"
Przepiękne i mądre filmy Richarda Linklatera – "Przed wschodem słońca" (1995), "Przed zachodem słońca" (2004) i "Przed północą" (2013) – pojawiały się w kinach regularnie co dziewięć lat. Francuzka Céline (Julie Delpy) i Amerykanin Jesse (Ethan Hawke) w każdym z nich są odpowiednio starsi i doświadczeni. W pierwszym to młodzi studenci, marzyciele i romantycy, którzy całą noc włóczą się po Wiedniu i szczerze rozmawiają o życiu, sztuce i miłości, co skutkuje wzajemnym zauroczeniem. Nie decydują się jednak zostać ze sobą – ruszają w świat z obietnicą spotkania za pół roku.

Para ponownie spotyka się dopiero dziewięć lat później w Paryżu. To już inni ludzie – dorośli, poważni, z ambicjami i zobowiązaniami. Rozmawiają już na inne tematy, nie są tak szaleni jak niecałą dekadę wcześniej. Czy ich uczucie przetrwało? Czy tym razem będą mieli odwagę, aby dać mu szansę? Odpowiedź dostajemy kolejne dziewięć lat później w "Przed północą". Céline i Jesse, dojrzali i doświadczeni, są razem, a ich związek przechodzi kryzysy i próby. Ewoluował, tak jak ewoluowali oni – ich uczucie nie jest już takie samo, jak dziewięć czy osiemnaście lat temu. Czy to koniec, a może po prostu kolejny etap? Tego właśnie uczy trylogia Richarda Linklatera – miłość zmienia się wraz z nami, nieustannie.

5. Odlot (2009)

Fot. Kadr z filmu "Odlot"
Cudowna animacja "Odlot" to przede wszystkim historia straty – jak żyć po śmierci ukochanej osoby, z która przeżyło się całe życie? 70-letni Carl postanawia spełnić marzenie zmarłej żony i polecieć do Ameryki Południowej. Niespodziewanie ten zgorzkniały i zamknięty na ludzi starszy mężczyzna poznaje 8-letniego chłopca i gadającego psa, a ich wspólne przygody pokażą mu, że życie nie kończy się po stracie najbliższych.

Jednak "Odlot" to również przepiękna i prawdziwa historia miłosna. Carl i Ellie byli przyjaciółmi w dzieciństwie, potem zakochali się w sobie i wzięli ślub – byli szczęśliwi mimo skrajnych różnic charakterów i temperamentów. A może właśnie dlatego? Po drodze przeżyli tragedię i depresję Ellie, jednak przetrwali. Ich codzienne wspólne życie – zwyczajne, monotonne, równo podzielone między pracę i dom, oparte na zaufaniu i wzajemnej trosce – to jeden z najpiękniejszych filmowych obrazów miłości. Miłość wydarza się w codzienności, aż chce się powiedzieć. "Odlot" udowadnia, że to największa przygoda, nawet jeśli jest... nudna.

6. Na zawsze Laurence (2012)

Fot. Kadr z filmu "Na zawsze Laurence"
W swoje 30. urodziny Lawrence (Melvil Poupaud) mówi swojej ukochanej dziewczynie Fred (Suzanne Clément) że jest kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny i chce przejść operację zmiany płci. Fred jest zszokowana – nie potrafi pogodzić się z tym, że straci ciało Lawrence'a, które tak bardzo kocha. Postanawia jednak zostać z ukochanym i być przy nim przez cały proces.

W "Na zawsze Lawrence" miłość Freda i Lawrence jest wystawiane na ciągłe próby: zmiana tożsamości, krytyka rodziny, piętno społeczne, odrzucenie. Para walczy, jednak wraz z upływem czasu Fred musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wciąż kocha Lawrence. Czy jego fizyczna zmiana nie zmieniła całego związku? A może go bezpowrotnie zakończyła? Film Xaviera Dolana zadaje też inne bardzo ważne pytanie: czy miłość romantyczna jest bezwarunkowa?

7. Dwoje na drodze (1967)

Fot. Kadr z filmu "Dwoje na drodze"
Joanna (Audrey Hepburn) i Mark (Albert Finney) są małżeństwem od 12 lat. W wakacje jadą na południe Francji – śladami swojej młodzieńczej wyprawy sprzed lat. Mimo że jadą luksusowym samochodem i zatrzymują się w pięknych hotelach, nie potrafią przestać się kłócić. Znajome miejsca to pożywka dla wspomnień z okresu, kiedy podróżowali rozklekotanym garbusem, mieli kilka dolarów w kieszeni i byli szaleni z miłości. We Francji Joanna i Mark zaczynają zdawać sobie sprawę z problemów i kryzysów oraz kwestionować swoją miłość.

"Dwoje na drodze" to kolejny w tym zestawieniu film, który pokazuje, że łatwo jest się zakochać, ale trudniej utrzymać miłość. Żaden związek nie przetrwa, jeśli nie włożymy w niego wysiłku. Kluczem jest bliskość, o której zapominają zabiegani i skoncentrowani na wyzwaniach codzienności Joanna i Mark – i nie tylko oni, ale tysiące, miliony par z dłuższym stażem. Film z Hepburn i Finneyem to również dowód na to, że niektórzy ani nie potrafią żyć ze sobą, ani bez siebie.

8. Historia małżeńska (2019)

Fot. Kadr z filmu "Historia małżeńska"
Charlie (Adam Driver) i Nicole (Scarlett Johansson) są małżeństwem od dziesięciu lat, wychowują syna. On jest uznanym reżyserem teatralnym w Nowym Jorku, ona aktorką w jego sztukach i byłą gwiazdą filmów dla młodzieży. Po latach Nicole zacznie się dusić w relacji z Charliem – zapragnie wrócić do Los Angeles i złoży pozew o rozwód. Charlie, który właśnie dostał propozycję wystawienia sztuki na Broadwayu, chce zostać w Nowym Jorku, co oznacza walkę o opiekę nad synem.

Nominowana do Oscara "Historia małżeńska" z fenomenalnymi rolami Adama Drivera i Scarlett Johansson to opowieść o końcu miłości. Jednak uczucie Charliego i Nicole na pewno się skończyło? Reżyser i scenarzysta Noah Baumbach pokazuje, że wcale niekoniecznie – miłość nie znika ot tak. Jednak uczucie nie zawsze wystarczy. "Historia małżeńska" to również gorzka lekcja, że bez komunikacji, kompromisów i poszanowania potrzeb obu stron daleko się w związku nie zajedzie.

9. Once (2007)

Fot. Kadr z filmu "Once"
On (Glen Hansard) pracuje w sklepie z odkurzaczami swojego ojca i gra na ulicach Dublina. Jest rozczarowany życiem, zgorzkniały, zmęczony i ma złamane serce. Ona, imigrantka z Czech, sprzedaje kwiaty, aby utrzymać matkę i córkę. W wolnych chwilach gra na pianinie w pobliskim sklepie muzycznym i optymistycznie patrzy na życie. Kiedy ich drogi się przetną, postanowią wspólnie nagrać piosenki.

"Once" to bardzo nietypowy film o miłości: bohaterowie ani razu się nie całują, nie śpią ze sobą, nie wyznają sobie uczuć. Jednak głęboka i bezinteresowna więź, która rodzi się między nimi podczas nagrywania wspólnej muzyki, jest jak na dłoni widoczna dla widzów – szczególnie tych, którzy umieją odczytywać znaki między słowami. Bohaterowie pomagają sobie nawzajem i zmieniają nawzajem swoje życia, tak samo jak zmienia je ich ukochana muzyka. Słodko-gorzkie zakończenie "Once" pokazuje jednak, że nie każda miłość ma szansę – i nie każda powinna – się urzeczywistnić.

10. 500 dni miłości (2009)

Fot. Kadr z filmu "500 dni miłości"
Tom (Joseph Gordon-Levitt) zakochuje się w Summer (Zooey Deschanel). Jest cudownie i wspaniale, bohater jest pewny, że to miłość na zawsze. Jednak nielinearna fabuła filmu "500 dni miłości" – pomieszane są ze sobą sceny z różnych etapów ich relacji – szybko pokazuje nam, że związek Toma i Summer, pozornie cudowny, marzycielski i uroczy, wcale nie przetrwa. To Summer zerwie z Tomem, czego bohater długo nie potrafi zrozumieć. Przecież są dla siebie stworzeni!

"500 dni miłości" to film, który może zmienić całe nasze myślenie o miłości. Po pierwsze, pokazuje, że nie zawsze osoba, którą kochasz, odwzajemni twoje uczucie. Po drugie, przypomina, że nie każdy związek musi być "tym jedynym". A po trzecie, pomaga stanąć na nogi po rozstaniu. Tomowi wydaje się, że po stracie ukochanej nic go już w życiu dobrego nie czeka. Bo przecież to była jego wielka miłość, większej już nie doświadczy. Co robi wtedy los? Pokazuje mu figę.