Lepiej zróbcie zakupy wcześniej. W długi weekend będą tylko dwa dni handlowe

redakcja naTemat
Boże Ciało jest świętem ruchowym, ale przypada zawsze w czwartek - w tym roku 11 czerwca. Tego dnia będziemy mieć problemy ze zrobieniem zakupów, ale nie będzie to niemożliwe.
W Boże Ciało w całej Polsce odbywają się procesje Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Gazeta
Markety takie jak Biedronka, Carrefour, Tesco, Lidl, Dino, Kaufland, Polomarket, czy Aldi będą 11 czerwca zamknięte. Reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. W piątek i sobotę (12 i 13 czerwca) będą działać tak jak zwykle.

Co będzie otwarte w czwartek 11 czerwca 2020 r.?

Zakupy zrobimy tylko w mniejszych sklepach, jeśli oczywiście za kasą stanie ich właściciel - stosowne objaśnienie będzie z pewnością wisieć na drzwiach placówki. Oprócz tego, w czwartek 11 czerwca mogą być czynne niektóre punkty działające na zasadach franczyzy tj. Żabka, czy Carrefour Express.


Czynne będę też sklepy na stacjach benzynowych, które są wyłączone z powyższej ustawy. 11 czerwca będą też działać lokale gastronomiczne m.in. restauracje - oczywiście tylko te, które będą musiały spełniać warunki wynikające z pandemii koronawirusa.

W niedzielę 14 czerwca również nie zrobimy zakupów. To niedziela niehandlowa. W 2020 roku zakaz zostały rozszerzony. Najbliższa niedziela handlowa będzie dopiero 28 czerwca. Kolejne wypadną 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

Boże Ciało kiedy i dlaczego obchodzimy to święto?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwaną Bożym Ciałem, obchodzi się w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wypada co roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, które są z kolei zależne od Wielkanocy). Jest świętem nakazanym, czyli wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy.

Czytaj też: Mało które święto budzi tyle emocji. Tak wygląda konflikt o Boże Ciało między Polakami

W tym dniu całej Polsce odbywają się procesje do 4 ołtarzy, z hostią niesioną w monstrancji, którą na zakończenie kapłan udziela błogosławieństwa na 4 strony świata. Uroczystość Bożego Ciała odbyła się po raz pierwszy 1246 w Leodium (Liège), 1317 święto ustanowione dla całego Kościoła zachodniego, 1320 wprowadzone w Polsce przez biskupa Nankiera.

Czytaj też: Tak będzie wyglądało Boże Ciało. Episkopat poinformował, jak zachowywać się podczas procesji