Nieprawdopodobne nagranie z USA. Pokazuje, że niektórzy zapomnieli, po co tak naprawdę protestują

Adam Nowiński
Nie wszyscy protestujący po zabójstwie George'a Floyda rozumieją, na czym polega ich walka. Zamiast naciskać na zakończenie kwestii rasizmu, niektórzy z nich poszli w wandalizm i obrali dość dziwny cel. Amerykańskie media donoszą o kilku przypadkach zniszczenia lub zdewastowania pomników przedstawiających... Krzysztofa Kolumba.
W USA dewastowane są pomniki Krzysztofa Kolumba. Zrzut ekranu z Twitter.com / @RitaPanahi
W Stanach Zjednoczonych cały czas trwają protesty po zabójstwie ciemnoskórego Amerykanina George'a Floyda przez policjanta. Wśród pokojowych demonstracji zdarzają się jednak starcia ze służbami, kradzieże oraz akty wandalizmu. Te ostatnie bardzo się nasiliły w ciągu ostatnich kilku dni.

Protestujący wzięli na cel najpierw pomniki z historycznymi postaciami, które zezwalały na niewolnictwo, popierały rasizm lub bezpośrednio się do niego przyczyniały. W Virginii przewrócono pomnik generała Konfederatów Williamsa Cartera Wickhama, a w Montgomery z cokołu zdjęto pomnik gen. Roberta E. Lee.


Z kolei w Nashville "zlikwidowano" pomnik Edwarda Carmacka, wydawcy, który propagował rasistowskie poglądy. W ślad za Amerykanami poszli także Brytyjczycy, którzy zrzucili z cokołów pomniki handlarzy niewolnikami Edwarda Colstona i Roberta Milligana.

Ale protestujący w USA poszli o krok dalej i chyba się trochę zagalopowali. Jak donosi m.in. "The Washington Post", od paru dni w Stanach są niszczone i dewastowane pomniki Krzysztofa Kolumba – odkrywcy, dzięki któremu zapoczątkowano erę wielkich odkryć geograficznych i bez którego nie powstałyby Stany Zjednoczone. W sieci zaroiło się od filmów, na których zamaskowani sprawcy zrzucają z postumentu pomnik Kolumba przed Kapitolem stanu Minnesota w St. Paul. Podobne zniszczenia według informacji gazety odnotowano w Bostonie i Richmond. Przypomnijmy, że w USA w październiku obchodzony jest Dzień Kolumba upamiętniający odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Niektórzy jednak przypominają wtedy o brutalnym traktowaniem ludów tubylczych, dlatego święto to wywołuje często spore kontrowersje.

Czytaj także: Brutalne zachowanie policji wstrząsnęło USA. Starszy mężczyzna uderzył głową w chodnik [FILM]

źródło: "The Washington Post"