Obrączkowe zaćmienie Słońca i "pierścień ognia". Wyjątkowe zjawiska na niebie już w ten weekend

Monika Piorun
Początkowi astronomicznego lata, które nastąpi tuż przed północą w sobotę 20 czerwca (najdłuższym dniu 2020 roku), będą towarzyszyły nie lada atrakcje na niebie. Tarcza Księżyca przez kilkanaście minut stanie się mniejsza od tarczy Słońca, przez co widoczna będzie charakterystyczna, świetlista obręcz zwana "pierścieniem ognia". Zjawisko to będzie tylko częściowo widoczne z terenu Polski, a najlepsze szanse na jego obserwację o poranku 21 czerwca mają mieszkańcy okolic Bieszczad.
21 czerwca będzie można obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie częściowo widoczne z okolic Bieszczad, ale najlepiej będzie je widać nad Afryką i Azją. Fot. solarseven /123RF
Obrączkowe zaćmienie Słońca mogą zobaczyć przede wszystkim mieszkańcy środkowej Afryki, Półwyspu Arabskiego, pogranicza Pakistańsko-Indyjskiego, a także południowej części Chin, na Tajwanie oraz Pacyfiku.

Czytaj także: W czerwcu czeka nas magiczny spektakl na niebie: zaćmienie Księżyca i Słońca oraz truskawkowa pełnia To czwarte najkrótsze zaćmienie Słońca w tym stuleciu. Wbrew pozorom zjawiska te wcale nie są bardzo rzadkie i zdarzają się dwa razy w roku (w Polsce niestety widoczne są rzadziej, raz na kilka lat). Szacuje się, że kulminacyjny moment (kiedy tarcza Księżyca zakryje tarczę Słońca tworząc "pierścień ognia") potrwa zaledwie 38 sekund, ale całe zjawisko można obserwować nieco dłużej, bo około kilkunastu minut.

Zaćmienie słońca 21 czerwca 2020: gdzie i kiedy je oglądać w Polsce?

W Polsce, według szacunków popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego, najdłużej, bo około 13 minut i 6 sekund, częściowe zaćmienie słońca przy dobrych warunkach pogodowych (najlepiej za pomocą specjalistycznego sprzętu astronomicznego, lunet lub teleskopów) będzie można podziwiać 21 czerwca 2020 pomiędzy godz. 7:39 a 7:52 rano. Największe szanse na dostrzeżenie częściowego zakrycia tarczy Słońca tarczą Księżyca będzie można mieć wybierając się w okolice Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w rejonie wsi Bukowiec (na parkingu przed Beniową), a także nieopodal takich miejscowości jak:
⦁ Wetlina,
⦁ Brzegi Górne,
⦁ Ustrzyki Górne,
⦁ Pszczeliny,
⦁ Stuposiany,
⦁ Muczne,
⦁ Tarnawa Niżna,
⦁ Smolnik,
⦁ Lutowiska,
⦁ Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Z kolei według ustaleń portalu astronomicznego urania.edu.pl, częściowe zaćmienie Słońca w bardzo małej fazie będzie najlepiej widoczne w najdalej wysuniętym na południowy wschód krańcu Polski, w miejscu dawnej miejscowości Sianki (opodal źródeł Sanu). Rozpocznie się o godz. 5:38 i potrwa do godz. 5:53. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi zaś o godz. 5:46, kiedy Słońce będzie się znajdować na wysokości 30° nad horyzontem.

Najdłuższy dzień w 2020 roku i początek astronomicznego lata

Sobota 20 czerwca będzie najdłuższym dniem w całym 2020 roku (potrwa w sumie 16 godzin i 46 minut, czyli aż o 9 godzin i 4 minuty dłużej niż najkrótszy dzień tego roku).


W Polsce najdłużej będą się mogli z niego cieszyć mieszkańcy okolic najbardziej wysuniętego na północ regionu, czyli okolic Jastrzębiej Góry (dzień potrwa tam 17 godzin i 20 minut). Astronomiczne lato nastanie zaś w momencie, kiedy Słońce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (zwany punktem Raka), co nastąpi tuż przed północą 20 czerwca o godz. 23:44.

Kalendarzowe lato przyjdzie zaś 22 czerwca i potrwa do 22 września.

Transmisję z częściowego zaćmienia Słońca na facebookowym profilu "Z głową w gwiazdach" 21 czerwca będzie prowadzić popularyzator astronomii Karol Wójcicki. Wyjątkowe zjawisko na niebie, które pojawi się już w ten weekend, będzie można również śledzić na żywo w internecie:
Czytaj także:

Satelity Starlink znów są widoczne nad Polską! W nocy przelecą po pełni i zaćmieniu Księżyca

Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc? Analizujemy wyniki badań naukowych

źródło: universetoday.com/urania.edu.pl