Jak burza wpływa na człowieka? Złe samopoczucie i nerwowość to nie jedyne skutki
Burza to zjawisko meteorologiczne, któremu towarzyszą pioruny, a także deszcz, śnieg, lub grad. Jednak ta sucha definicja nie wspomina o tym, że burza ma także bardzo dolegliwe skutki uboczne – i nie chodzi wyłącznie o zalania lub zniszczenia spowodowane przez gwałtowne wichury. Burza wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka – zazwyczaj negatywnie. W jaki sposób i z jaką siłą zależy od naszych predyspozycji.
Znakami zbliżającej się nawałnicy jest w ich przypadku nerwowość, pogorszenie nastroju, napięcie, trudności w koncentracji, a nawet duszności. Z wiekiem ludzie ci uczą się, że złe samopoczucie przed burzą jest u nich czymś normalnym. Świadomość tej prawidłowości jest ważna szczególnie u osób, którym jest duszno przez burzą. Dzięki temu, że znają swój organizm, nie wpadają w panikę, która przełożyłaby się na pogłębienie trudności w oddychaniu.
Przeczytaj też: Burzowa pogoda sprawia, że cierpią z bólu. Migrena to nie "babska fanaberia"
U części osób nieprzyjemne objawy ustępują, gdy burza się zacznie. Odczuwają wtedy ulgę i poprawę nastroju. Jednak inne osoby wrażliwe na pogodę mogą doświadczać negatywnych efektów burzy w jej trakcie lub nawet po tym, gdy się skończy. Także wtedy bowiem dochodzi do dużych skoków ciśnienia, które są wyzwaniem dla naszego organizmu.
To, jak burza wpływa na człowieka, zależy od jego wieku, kondycji, diety, stanu zdrowia i dziedzicznej podatności.
Burza wywołuje zazwyczaj pogorszenie nastroju i ogólne złe samopoczucie. Są jednak osoby, u których pojawiają się inne dolegliwości.•fot. Anh Nguyen/unsplash
Kto najgorzej znosi burzę?
Burzowa pogoda jest kiepską wiadomością dla osób przewlekle chorych. Dotyczy to zwłaszcza ludzi cierpiących na choroby stawów i mających kontuzje. Nagła zmiana pogody i ciśnienia może wywołać dokuczliwy ból stawów lub przypomnieć nam o dawnym urazie. Także ludzie, którzy mają problemy z zatokami będą narażeni na dyskomfort podczas nawałnicy – duże zmiany ciśnienia wywołują u nich ból zlokalizowany właśnie u nasady nosa.Towarzysząca burzy duża wilgotność i nagły spadek temperatury to także niekorzystne warunki dla seniorów. I nie chodzi tylko o to, że statystycznie rzecz biorąc to oni najczęściej mają problemy z układem kostnym. U starszych osób, które mają choroby płuc, burza może powodować problemy z oddychaniem na tyle poważne, że seniorzy trafiają na ostry dyżur. Naukowcy winią za to rosnące zanieczyszczenie planety przez człowieka. Ruch zanieczyszczonego powietrza przed burzą nasila dolegliwości oddechowe seniorów. Lekko nie mają także osoby, którym dokucza astma.
Przeczytaj też: Bolą mnie stawy – jak rozpoznać, jaka to choroba? To nie tylko problem starszych ludzi
Odrębną kategorią osób, które mogą czuć się źle podczas burzy, są tak zwani meteopaci. To osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody – a burza, która oznacza mocne zderzenie dwóch frontów atmosferycznych, jest poważną zmianą. Efekty burzy mogą być różnorakie: od względnie łagodnych, takich jak senność lub nadmierne pobudzenie, po zaburzenia krążenia, które przekładają się na opuchliznę, a także bóle głowy, w tym nawet migreny. Aż połowa osób, którym dokucza migrena, skarży się na to, że ich dolegliwości są wywoływane przez nagłe zmiany pogody lub nasilają się przy niestabilnej aurze.
Jak czuć się lepiej w czasie burzy?•fot. Allison Christine/unsplash
Jak czuć się lepiej podczas burzy?
Niestety nie ma żadnej cudownej recepty na to, by ominęły nas negatywne efekty burzy. Możemy się jednak starać je łagodzić. Przede wszystkim warto orientować się w otoczeniu – wiedzieć, że prognozowana jest burza. Ułatwią to burzowe aplikacje na smartfona, a także radary burzowe on–line. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że należy się schronić w domu lub innym miejscu. Dla osób, którym z powodu burzy dokucza złe samopoczucie, informacja przyda się do tego, by tak zaplanować dzień, by unikać niepotrzebnego stresu i wysiłku.Burza wywołuje nieracjonalny stres i poczucie zagrożenia także u osób, które wiedzą, że są bezpieczne.•fot. American Public Power Association/unsplash
Nie mniej ważne niż zadbanie o ciało jest też zadbanie o zdrowie psychiczne. Wielu ludzi podczas burzy – zwłaszcza jeśli błyska i grzmi niedaleko od nich – odczuwa pierwotny lęk, który tylko trochę tłumi świadomość, że w domu bezpieczeństwo zapewnia nam piorunochron. Dobrze jest więc zaplanować spędzenie czasu z bliskimi, których towarzystwo – nawet jeśli zdalne – pomoże nam opanować nerwy i się zrelaksować. Na czas burzy możemy też zaplanować jakąś lekką aktywność – koniecznie pod dachem – która nas odpręży, taką jak ciekawy film, czytanie książki czy oddanie się swojemu hobby.
Przeczytaj też:
– Gdzie jest burza? Najlepsze aplikacje, interaktywne mapy i radary burzowe online [LISTA]– "Synek, wyłączaj komputer, bo burza idzie". 5 prawd i mitów o piorunach (nie tylko kulistych)
– Bilans potężnej burzy nad Warszawą. Wichura łamała drzewa i sparaliżowała komunikację