Masz zaległy urlop? Pracownikom, którzy nie złożą wniosku do końca miesiąca, może grozić... kara

Monika Piorun
Pracodawca bez pytania pracownika o zgodę może wysłać go nawet na 30-dniowy urlop, jeśli przysługujące mu dni wolne od pracy nie zostały wykorzystane w poprzednim roku. Zgodnie z prawem pracy za niewykorzystanie zaległych wakacji może grozić nawet do 30 tys. zł kary. Jak to możliwe?
Pracownicy, który nie złożą wniosku o zaległy urlop za 2019 rok do końca września, mogą zostać ukarani przez pracodawcę. Jak to możliwe? Fot. Engin_Akyurt / Pixaby.com
Art. 153. § 1. Kodeksu Pracy gwarantuje, że: "pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego", którego nie można się zrzec.

Kwestie przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczą zarówno osoby zatrudnione, jak i pracodawców.

W zależności od stażu pracy, pracownikom może przysługiwać nawet do 26 dni płatnego, nieprzerwanego wypoczynku. Zanim z niego skorzystamy, należy jednak w odpowiednim terminie złożyć wniosek o urlop. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku, można zostać ukaranym.

Urlop wypoczynkowy: do kiedy złożyć wniosek, by nie dostać kary w pracy?

W zależności od zasad panujących w danej firmie, wniosek o zaległy urlop za poprzedni rok pracy należy złożyć albo bezpośrednio do naszego przełożonego, albo do działu kadr. Mamy na to czas tylko do końca września.


Na to, by skorzystać z przysługujących nam dni wolnych od pracy, nasz pracodawca musi jednak wcześniej wyrazić zgodę. Najlepiej załatwić te kwestie polubownie, ale jeśli celowo uchylamy się od zrobienia sobie przerwy od pracy w przysługującym nam terminie, możemy zostać wysłani nawet na 30-dniowe wakacje (bez pytania nas o zgodę).

Za niewykorzystanie należnego nam urlopu firma, która nas zatrudnia, może zapłacić do 30 tys. zł kary.

Problem mogą mieć także sami pracownicy niewykorzystujący urlopu. Pracodawca ma prawo do tego, by potrącić z ich pensji 10 proc. miesięcznego wynagrodzenia.

Czytaj także: Na jakie zarobki (i zasiłki) może liczyć pracownik wysłany na kwarantannę?

KODEKS PRACY A URLOP WYPOCZYNKOWY: JAKIE MAMY PRAWA?

Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

§ 2. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Art. 154. § 1. Wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

§ 2. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony w § 1; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

§ 3. Wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym, ustalony na podstawie § 1 i 2, nie może przekroczyć wymiaru określonego w § 1.

Dowiedz się więcej:

Rewolucja podatkowa dla Polaków pracujących za granicą. Ogromne zmiany od 2021

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2020: ważne zmiany przez koronawirusa

Prowadzisz własną działalność? Fiskus wyjaśnia, jak rozliczać darmowe testy na COVID dla pracowników