Do Polski trafi 45 mln szczepionek. Morawiecki ogłosił zasady szczepień na koronawirusa

Anna Dryjańska
45 mln szczepionek na koronawirusa trafi do Polski – ogłosił w Łodzi premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu PiS podał też zasady szczepień na COVID–19. Zapewnia, że proces będzie zorganizowany w prosty sposób.
Premier Mateusz Morawiecki, szef rządu PiS, ogłosił podpisanie umowy na 45 mln szczepionek na koronawirusa. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson, AstraZeneca – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Polityk podkreślił, że podpisanie umowy na szczepionki nie zwalnia społeczeństwa z odpowiedzialnego zachowania w warunkach epidemii. – Zbliżamy się do końca roku 2020 i żeby kolejny był ostatnim rokiem koronawirusa, a jest na to szansa, musimy zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich obostrzeń – powiedział Morawiecki.


Szef rady ministrów ogłosił, że dostawa szczepionek na koronawirusa będzie możliwa wtedy, gdy zostaną one zatwierdzone przez europejskie instytucje. – Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Szczepionka na koronawirusa – obowiązkowa czy dla chętnych?

Szef rządu odniósł się także do kwestii czy szczepienie będzie obowiązkowe oraz ile będzie kosztować. Obiecał, że szczepionka na koronawirusa będą dobrowolna, darmowa i dwudawkowa. – Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach – powiedział premier rządu PiS. Podkreślił, że przyjęcie drugiej dawki szczepionki nie będzie wymagało powtórnej rejestracji. – Cała logistyka jest organizowana przez kilka podstawowych podmiotów z naszymi ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych na czele – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił także potrzebę walki z fake newsami na temat szczepień.
– Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego. To nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy – zaapelował szef rady ministrów.

Min. Adam Niedzielski: Rusza nabór na zespoły szczepieniowe

Głos zabrał także minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe – ogłosił. Nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień, ma ruszyć 4 grudnia.

Kto zostanie zaszczepiony na koronawirusa w pierwszej kolejności?

* pracownicy służby zdrowia
* mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL
* osoby w wieku 60+
* służby pracujące przy COVID-19

Gdzie będzie można zaszczepić się na koronawirusa?

* placówki POZ
* inne stacjonarne placówki medyczne
* mobilne zespoły szczepiące
* centra szczepienne w szpitalach rezerwowych

Przeczytaj też:

Skąd nowa szczepionka na grypę dotrze do Polski i ile będzie kosztować? Ujawniamy ważny dokument

Na rynku pojawi się kilka szczepionek. Niedzielski wyjaśnił, od czego zależy, którą otrzyma pacjent

Nowe zasady latania? Bez szczepienia przeciw COVID-19 nie wsiądziesz na pokład