Instrukcja szczepienia Polaka 2021. Mamy odpowiedzi na 7 najczęstszych pytań [FAQ]
Na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia pojawiło się mnóstwo informacji na temat tego, jak wygląda proces szczepienia przeciwko koronawirusowi. Zebraliśmy je w jeden artykuł, który może służyć jako poradnik dla każdego zainteresowanego tą kwestią.
- Proces powszechnych szczepień ruszy w I kwartale 2021 roku
- Każdy dostanie e-zaproszenie ważne przez 60 dni
- Lekarze będą mogli wystawić też indywidualne e-skierowania na szczepienia
1. Jak wygląda szczepienie?
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny. Otrzymuje się jej dwie dawki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce. Nie ma także konieczności dostosowywania jej dawki u osób w wieku 65 lat i więcej.Co jeszcze istotne, to fakt, że szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki. Sam przebieg szczepienia był już pokazywany wielokrotnie w mediach. Przebiega ono w pełnym reżimie sanitarnym. Przed szczepieniem otrzymuje się jedynie kwestionariusz do wypełnienia. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do otrzymania środka przeciwko koronawirusowi.
2. Kiedy będę mógł się zaszczepić?
Wszystko zależy od tego, w której grupie się znajdujesz. Każdy w określonym czasie dostanie specjalne zaproszenie na szczepienie, kiedy rozpocznie się proces szczepienia obejmujący osoby z danej grupy.W pierwszej kolejności szczepieni będą Polacy z grupy "zero", czyli medycy, farmaceuci, ratownicy medyczni, pracownicy DPS-ów oraz personel administracyjny placówek medycznych.
Z kolei druga grupa, która będzie szczepiona w dalszej kolejności, to osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, które wymaga wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Do tej grupy kwalifikują się także osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Trzecią grupę stanowić będą przede wszystkim przedsiębiorcy i pracownicy zamkniętych obecnie przez obostrzenia sektorów gospodarki oraz pozostali Polacy.
3. Czy za szczepionkę się płaci?
Nie. Szczepionka na covid-19 jest bezpłatna i dobrowolna, chociaż lekarze i specjaliści zalecają jej przyjęcie, żeby pokonać epidemię i przyspieszyć powrót do normalności.4. Mam mniej niż 60 lat. Jakie choroby kwalifikują mnie do szybszego otrzymania szczepionki?
Listę takich chorób znaleźć można na stronach Ministerstwa Zdrowia. Zalicza się do nich: przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne, choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę i anemię sierpowatą.5. Mam chorobę współistniejącą i mniej niż 60 lat. Jak się zgłosić na wcześniejszy termin szczepienia?
Należy zgłosić się do lekarza POZ, który posiada dostęp do systemu elektronicznego, w którym będzie mógł wystawić e-skierowanie, które będzie nas kwalifikowało do wcześniejszego szczepienia. Nie będzie to zależne od naszego wieku oraz ilości chorób współistniejących.Czytaj także: Ekspertka o tym, kiedy zniosą obostrzenia. Niewiarygodne, ile osób trzeba wcześniej zaszczepić
6. Jak się dowiem, czy mogę się już zaszczepić?
Po rozpoczęciu szczepienia danej grupy automatycznie zostaną wygenerowane przez system służby zdrowia e-zaproszenia na szczepienie, które będą dostarczane drogą elektroniczną lub SMS i będą ważne przez 60 dni. W tym czasie należy potwierdzić to zaproszenie, żeby ustalić termin wizyty w punkcie szczepień.7. Jak umówić się na szczepienie?
Warianty są dwa: albo dzwonimy na specjalnie utworzoną przez służbę zdrowia infolinię lub wchodzimy na swoje elektroniczne konto pacjenta i tam potwierdzamy otrzymanie zaproszenia i naszą chęć otrzymania szczepionki.Infolinia zostanie uruchomiona po 15 stycznia. Połączenie z nią jest bezpłatne. Numer dla osób dzwoniących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nieobsługujących numerów specjalnych to: (22) 62 62 989.
Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
Czytaj także: Zaproszenia na szczepienia będą wysyłane SMS-em. Kraska zdradził, kto je otrzyma
Dla zainteresowanych w dni robocze w godz. 8-16 na stronie gov.pl/szczepimysie będzie dostępny również wideoczat. Pytania dotyczące szczepień można również przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl. Szczegółowe informacje znajdują się także na stronie www.gov.pl/web/koronawirus.