Trump zalicza kolejną klapę na wylocie z Białego Domu. Nawet Republikanie go nie poparli

Joanna Stawczyk
Amerykańska Izba Reprezentantów głosowała w poniedziałek za odrzuceniem weta Donalda Trumpa w sprawie rocznej ustawy o polityce wojskowej, zdobywając ponadpartyjne poparcie dla uchwalenia ustawy w obliczu sprzeciwów prezydenta. Wręczyli mu rzadką naganę legislacyjną w ostatnich dniach jego prezydentury.
Odrzucono weto Donalda Trumpa. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Za odrzuceniem weta Donalda Trumpa opowiedziało się 212 Demokratów, 109 Republikanów, a także jeden niezależny członek amerykańskiej izby. Przeciwko odrzuceniu było 87 głosów.

Już przed świętami Bożego Narodzenia prezydent USA zawetował powziętą przez Kongres ustawę o wydatkach na obronność. Trump stwierdził wówczas, że "ustawa nie zawiera ważnych środków dla narodowego bezpieczeństwa", a dodatkowo jest "prezentem dla Chin i Rosji".

Donald Trump nie wyraził zgody na ewentualne zmiany nazw wojskowych baz, noszących imiona na cześć dowodzących z Konfederacji w czasach wojny secesyjnej. Miał też wątpliwości co do przepisów, mogących mieć wpływ na ograniczenie wycofywania się wojsk amerykańskich z Europy czy Afganistanu.


Ustawa założyła 3-procentowy wzrost wynagrodzenia dla amerykańskich żołnierzy, natomiast przewidziane wydatki wynoszą łącznie 740 miliardów dolarów. Wedle amerykańskiego prawa, weto wydane przez prezydenta może być zniesione większością dwóch trzecich głosów w Izbie Reprezentantów oraz w Senacie.

Porażka na końcu kadencji Trumpa

W poniedziałek Izba odrzuciła weto liczbą głosów 322 do 87 i przyjęła własną ustawę, która podniosłaby bezpośrednie płatności stymulacyjne do 2000 dolarów z 600 dolarów zawartych w pakiecie pomocy na koronawirusa, który Trump podpisał w niedzielę.

To skłoniło kilku senatorów do wezwania do podobnego głosowania w Senacie. Odbędzie się ono jeszcze w tym tygodniu. Co ciekawe, część Republikanie wcale nie poparli Trumpa.

W połowie grudnia informowaliśmy, że amerykańskie Kolegium Elektorów potwierdziło zwycięstwo kandydata Demokratów w wyborach prezydenckich w USA. 6 stycznia Izby Kongresu spotkają się i będą oficjalnie liczyć głosy elektorskie. Zaprzysiężenie Joe Bidena i wiceprezydentki Kamali Harris odbędzie się 20 stycznia.

Czytaj także: Wspólniczka Epsteina zostaje w areszcie. Sąd nie przyjął wielkiej kaucji od Maxwell
źródło: nytimes.com