Murale o historii "Solidarności" w Poznaniu... bez Lecha Wałęsy. Tak zdecydowali mieszkańcy
Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu powstanie dziewięć murali poświęconych historii "Solidarności". Zabraknie jednak na nich... wizerunku Lecha Wałęsy. Pomysł na malowidło ze słynnym przywódcą "Solidarności" nie spodobał się niektórym mieszkańcom i członkom rady osiedla.
Pierwszy mural upamiętniający "Solidarność" – "Strajk w Stoczni Gdańskiej 1980" Moniki Rygielskiej – powstał w październiku ubiegłego roku na budynku nr 3. Kolejny malunek na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu miał przedstawiać Lecha Wałęsę.
Mimo że pomysł na murale o historii "Solidarności" się spodobał – i wyszedł od samych mieszkańców osiedla – to projekt dzieła ze słynnym przywódcą organizacji wzbudził kontrowersje.
– Trafiło do nas kilkanaście zgłoszeń telefonicznych z zastrzeżeniami odnośnie do projektu muralu, który miał zostać umieszczony na budynku nr 2. Uwagi mieli i mieszkańcy, i rada osiedla. Chodziło o to, żeby skupić się na wydarzeniach i osiągnięciach, a nie jednostkach. Dodatkowo rada osiedla zobligowała administrację, żeby przeprowadzić sondaż wśród mieszkańców – mówi w rozmowie z poznańską "Wyborczą" Krzysztof Krajniak, kierownik osiedla Wichrowe Wzgórze.
W ankiecie wśród mieszkańców nie wzięli jednak udziału lokatorzy budynku nr 2, na którym miała pojawić się twarz Lecha Wałęsy. – Zorganizowanie konsultacji społecznych należało do kompetencji poprzedniej rady, która konkurs rozpisała. Obecna rada jedynie odpowiada na krytyczne głosy odnośnie niektórych składowych projektu – tłumaczy Krajniak.
Czytaj także: Wałęsa o spuściźnie Porozumień Sierpniowych. "Dzisiaj wybieracie demagogów i populistów"
Co pojawi się na ścianie bloku zamiast Wałęsy? – W nowym projekcie ściany bloku nr 2 najprawdopodobniej odniesiemy się do "Solidarności" rozumianej jako współpraca ludzi, a nie działania jednostek. Postanowiliśmy skupić się na ikonicznym logotypie "Solidarności", ponieważ pośród wszystkich dziewięciu projektów charakterystyczne "S" nigdzie się nie pojawia – informuje Dominik Dziedzina z grupy Murall, który stworzył jeden z projektów.
Łącznie murali upamiętniających "Solidarność" ma być dziewięć. Wszystkie powstaną na 48-metrowych ścianach bloków mieszkalnych na osiedlu Wichrowe Wzgórze. Malowidła, za których realizację odpowiada grupa Murall we współpracy z PSM Winogrady, mają powstać do 2024 roku. Koszt każdego muralu wynosi około 20 tysięcy złotych.
źródło: Wyborcza Poznań