Pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?

Maja Mikołajczyk
Już oficjalnie wiadomo, że Kamala Harris będzie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA. Co wiemy o życiu polityczki z Partii Demokratów i jej drodze do objęcia drugiej najważniejszej pozycji w państwie?
Kamala Harris będzie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA w historii. Fot. Instagram/@kamalaharris

"Kamala" znaczy “kwiat lotosu”


Kamala Harris urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii. Jest córką pochodzącej z Indii lekarki Shyamali Gopalan oraz ekonomisty i imigranta z Jamajki Donalda J. Harrisa. Ma młodszą siostrę Mayę, która była szefową jej kampanii prezydenckiej. Harris została wychowana w wierze hinduskiej i baptystycznej. Imię "Kamala" oznacza w sanskrycie "kwiat lotosu" oraz jest alternatywnym imieniem Lakshmi – bogini bogactwa, miłości i piękna.


Czytaj także: Indyjscy artyści w nietuzinkowy sposób pogratulowali Bidenowi i Harris zwycięstwa

Na swoich pierwszych protestach była z rodzicami, którzy poznali się na znanym z zaangażowanych politycznie studentów Uniwersytecie Berkeley. Gdy urodziła im się córka, zabierali ją na manifestacje w obronie praw obywatelskich. Według rodzinnej legendy, pierwszym słowem wypowiedzianym przez przyszłą wiceprezydent była "folność".

Młodość wiceprezydentki USA


Jako dziecko doświadczyła dyskryminacji, co miało wpływ na jej późniejszą karierę polityczną. Harris twierdzi, że gdy jeździły z siostrą do ojca w Palo Alto [rodzice Harris rozwiedli się, gdy miała 7 lat – red.] innym dzieciom nie pozwalano się z nimi bawić ze względu na kolor skóry. Co niektórych może zdziwić, w tym czasie senator z Waszyngtonu – Joe Biden opowiadał się przeciw projektom integrującym dzieci z różnych grup etnicznych.
Już będąc na swoich pierwszych studiach z politologii i ekonomii na Uniwersytecie Howarda angażowała się w programy mentorskie dla lokalnej młodzieży, protestowała przeciwko segregacji rasowej i była członkinią korporacji studentek Alpha Kappa Alpha, pierwszego bractwa dla studentów afroamerykańskiego pochodzenia.

Czytaj także: "Pierwszy taki gabinet w historii USA". Biden zadbał nie tylko o parytet

W 1989 roku skończyła prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim ze stopniem juris doctor. Po studiach podjęła pracę w organach ścigania i wyspecjalizowała się w sprawach dotyczących pedofilii.

Kariera Kamali Harris


Od 1990 do 1998 roku Harris pełniła funkcję zastępczyni prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda. Następnie w 1998 roku prokurator miasta San Francisco powołał ją stanowisko szefowej Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa. W latach 2004-2010 była pierwszą w historii Afroamerykanką pełniącą urząd prokuratora okręgowego San Francisco.

Po raz kolejny została historyczną postacią, gdy w 2011 roku powołano ją na prokurator generalną Kalifornii. Żartowała, że jest „progresywnym prokuratorem”. Nie tylko była pierwszą Afroamerykanką na tym stanowisku, ale także imigrantką azjatyckiego pochodzenia i…kobietą. Urząd ten pełniła do 2017 roku.

Harris opowiadała, jakich przykrych rozmów była świadkiem podczas urzędowania na tym stanowisku.
Kamala Harris

Rozmawiali o tym, jak ci młodzi są ubrani, w jakim sąsiedztwie mieszkają i o muzyce, której słuchają. Pamiętam, że odpowiadałam: Hej, chłopaki, wiecie co? Członkowie mojej rodziny ubierają się w ten sposób. Dorastałam z ludźmi, którzy mieszkają w tym sąsiedztwie i nadal mam taśmę z taką muzyką w samochodzie – opowiadała.



Kariera polityczna


Startując z ramienia Partii Demokratycznej, Kamala Harris została w 2016 roku wybrana na senatorkę ze stanu Kalifornia. Pełniła urząd w Komisji ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, Komisji ds. Wywiadu, Komisji ds. Sądownictwa oraz Komisji ds. Budżetu.

Start swojej kampanii wyborczej w prawyborach Partii Demokratycznej przed wyborami prezydenckimi ogłosiła w programie Good Morning America na antenie stacji ABC News w Dzień Martina Luthera Kinga, którego postawa jest dla niej inspiracją w działaniach politycznych. Kampania Harris nawiązywała do pierwszej czarnoskórej kandydatki na fotel prezydenta USA – Shirley Chisholm.

3 grudnia 2019 Harris musiała wycofać swoją kandydaturę, gdyż wyczerpała wszystkie środki finansowe przeznaczone prowadzenie kampanii. 11 sierpnia 2020 roku Joe Biden ogłosił Harris swoją kandydatką na stanowisko Wiceprezydenta USA. Harris po raz kolejny dołączyła do grona historycznych postaci – obok Geraldine Ferraro i Sary Palin jest jedną z trzech kobiet, które powołano na ten urząd.

Czytaj również: Harris pojawiła się na okładce "Vogue’a" i wybuchł skandal. Poszło między innymi o… trampki

Kontrowersje wokół Kamali Harris


Wokół Harris pojawiają się jednak również kontrowersje. W latach sprawowania urzędu prokuratora okręgowego w San Francisco była krytykowana o przekroczenie uprawnień. Rzekomo miała zataić przed sądem informacje dotyczące technika policyjnego, którego oskarżono o sabotowanie jej pracy i kradzież narkotyków z laboratorium.

Chcąc się zemścić, Harris miała nie wydać obrońcom wszystkich jego akt, za co została potępiona przez prowadzącego sprawę sędziego, który uznał jej zachowanie za systemowe naruszanie konstytucyjnych praw oskarżonych.

Czas pokaże, jak na stanowisku wiceprezydentki USA sprawdzi się Kamala Harris. Z całą pewnością jednak już samo objęcie tego stanowiska przez nią jest sporym krokiem dla kobiet oraz mniejszości etnicznych na wysokich stanowiskach państwowych w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj również: Kamala Harris i Joe Biden wybrani ludźmi roku 2020 magazynu "Time"