Wracamy ze słownikiem mowy nastolatków. Nie bądź "dziadersem" i zrozum młodzież

Zuzanna Tomaszewicz
Z myślą o osobach ze starszego pokolenia – w tym rodzicach, którzy wciąż głowią się nad tym, dlaczego synek nazywa ich "boomerami" – postanowiliśmy wrócić z kolejną listą młodzieżowych słów. Dzięki nim zrozumiecie, czemu nastolatki i młodsze od Was generacje tak często używają nazwiska jednego z czołowych polityków PiS i dlaczego w internecie tyle ludzi "dodaje jedynkę".
Lista 10 słów, których używa teraz młodziesz. Wiesz kim jest szur? Fot. Youtube.com/30RockOfficial
Czytaj także: "Ale cringe, zero RiGCz-u". Dzięki naszemu słownikowi mowy nastolatków przestaniesz być "dzbanem"

We wrześniu zeszłego roku przedstawiliśmy pierwszą edycją naszego słownika, w którym wytłumaczyliśmy, o co chodzi ze zdaniem "Ok, boomer", kiedy mówimy, że coś jest cringe'owe, i skąd wziął się "RiGCz".

Teraz przychodzimy z kolejną dawką słów. Jeżeli już je znasz, to super. Jeżeli któregoś z nich nigdy przedtem nie widziałeś na oczy, to czas nadrobić zaległości. Zaczynamy!

1. Szur

Szurem nazwiemy kogoś o radykalnych poglądach, kto szczególnie oraz bezrefleksyjnie umiłował sobie teorie spiskowe lub czyjś program polityczny, i wygłasza go jako prawdy objawione (jest ślepo w niego zapatrzony). Wyraz ten łączony jest ze słowem "szurnięty" i "szuryzmem" (przykładowa i nieironiczna wypowiedź przedstawiciela szuryzmy: "Wszystko jest winą Tuska").


"Szura" czasem używa się zamiennie z "foliarzem" (nazwa ta wywodzi się od czapeczek z folii aluminiowej, które mają rzekomo chronić ich posiadaczy przed 5G czy UFO). Przykładowe użycie: "Twój chłopak jest szurem, skoro myśli, że Bill Gates stworzył koronawirusa".

2. Essa

"Essa” to okrzyk, który może świadczyć o czyjejś radości lub dumie. Przyglądając się uważniej zachowaniu internetowej influencerki Natsu, która bierze udział w popularnych obecnie wśród nastolatków programie "Team X", możemy wywnioskować, że wyraz ten wypowiada się wtedy, kiedy chociażby wychodzimy z pokoju, albo kiedy kończymy zdanie, albo kiedy wydarzyło się coś fajnego. Jak zresztą widzicie, reguły nie ma. Essa!

3. Creepy

Załóżmy, że znajdzie się tu osoba, która nigdy dotąd nie miała okazji zetknąć się z tym anglojęzycznym słowem. Przymiotnik "creepy" (czyt. kripi) oznacza w polskim tłumaczeniu tyle, co "przyprawiający o gęsią skórkę". Dla dzieci creepy jest m.in. Buka z cyklu książek o Muminkach. Przykładowe użycie: "Słyszałeś o tragedii na Przełęczy Diatłowa? Creepy historia".

4. Sasin

Słowo "sasin" pochodzi od Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowy w rządzie PiS. Internauci używają tego nazwiska (pisanego z małej litery) w żartach jako zmyśloną jednostkę monetarną o wartości 70 mln złotych.

Przypomnijmy, że Jacek Sasin przygotowywał w zeszłym roku majowe wybory prezydenckie, które ostatecznie się nie odbyły, ale i tak na ich organizację wydano 70 mln złotych. Młodzieży zdarza się też stosować czasownik "sasinić", co oznacza "wydawać bezsensownie pieniądze".

5. +1

"+1" pisze się w komentarzach wtedy, kiedy zgadzamy się z czyjąś wypowiedzią. Często stosowane jest zamiennie z "+ rep" lub "REP" (skrót od reputacji). Jeżeli przyjaciel napisze, że woli Słowackiego od Mickiewicza, a Ty podzielasz jego zdanie, wówczas możesz napisać mu pod postem "+1".

6. Rak

W ramach zeszłorocznego słownika młodych wyjaśnialiśmy znaczenie akronimu RiGCz (Rozum i Godność Człowieka). Słowo "rak" jest często stawiane w opozycji właśnie do tego wyrazu. "RiGCz" oznacza, że coś jest bardzo dobre, a "rak" utożsamiany jest z czymś złym, głupim, żenującym.

W internecie ludzie pisali, że "rakowy" był chociażby ostatni występ w jednej z polskich stacji telewizyjnych, gdzie prezenterzy podrygiwali do piosenki zespołu Modern Talking.

7. UwU

"UwU" funkcjonuje w słowniku slangowym jako emotikon, który ma przedstawiać uroczą minkę kota. "UwU" działa na podobnej zasadzie, co ":3". Tę emotikonkę wstawiamy wtedy, gdy uważamy pewną rzecz za słodką.

8. Byczq

"Byczku" lub "byczq" oznacza po prostu dobrego kumpla bądź spoko osobę. Wyraz ten (zgodnie z popularnym memem) pisze się często w połączeniu z "+1". "Dzięki, byczq" – mówią też nastolatki.

9. TERF

TERF to angielski skrótowiec oznaczający radykalne feministki (feministów) wykluczających osoby transpłciowe (Trans Exlusionary Radical Feminist). Jest to więc specyficzny rodzaj transfobii – podlanej feministycznym sosem. Ale na czym konkretnie to polega?

– Dla mnie TERF-ami są osoby, które używają feministycznego dyskursu, żeby usprawiedliwiać poglądy godzące w dobro osób trans – mówi Maja Heban, trans aktywistka. Termin TERF wszedł ostatnio na dobre do polskiej dyskusji na temat sytuacji osób transpłciowych. Wcześniej zagranicą terfiarą nazwano m.in. JK. Rowling, która zadrwiła m.in. ze zdania o "menstruujących osobach".

10. Dziaders

Przyznam, że sama pierwszy raz spotkałam się ze słowem "dziaders", ale dopiero po przeczytaniu usuniętego już przez "Wyborczą" listu, będącego krytyką (jak to zresztą napisano) "lewicowego półświatka".

Okazuje się, że użytkownicy Twittera od paru ładnych lat stosują to określenie. "Dziaders" brzmi jak zamerykanizowana wersja "dziada".

Znaczenie tego słowa opisano na stronie miejski.pl: "Dziaders – często przedstawiciel płci męskiej, choć bez reguły – mentalnie zatrzymał się w czasie, przeważnie w latach swej młodości. (...) Żyje przeszłością. (...) Paladyn tradycyjnych wartości. (...) Skrycie nienawidzi kobiet, a szczególnie tych chcących decydować o sobie".

"Dziadersem" można także nazwać po prostu zdziadziałą i zgnuśniałą osobę. Taki polski odpowiednik "boomera".

Czytaj także: "Syfiara bez zainteresowań, tfu". Słowo "p0lka" robi furorę na Wykopie i jest zemstą inceli