"Taki jest efekt". Prof. Horban wskazał powód dużej liczby zgonów na covid

Bartosz Świderski
– Umierają osoby zakażone w okresie świątecznym i noworocznym – ogłosił na konferencji prasowej prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych i przewodniczący rady medycznej doradzającej premierowi w kwestii walki z epidemią.
Ile zakażeń i zgonów na covid dziś? Prof. Horban komentuje Fot. Kancelaria Premiera

Prof. Horban: Zgony na covid to efekt świąt


6919 zakażeń i 443 zgony z powodu covid – to najnowszy bilans dotyczący koronawirusa podany 20 stycznia przez ministerstwo zdrowia. To, co niepokoi najbardziej, to utrzymująca się na wysokim poziomie liczba zgonów.

Na konferencji prasowej temat ten poruszył prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych. Jasno wskazał, co może być przyczyną tego, że na covid wciąż umiera dużo Polaków.

– Tutaj sytuacja jest – jak się okazuje – dosyć jasna. To umierają ludzie w wieku powyżej 80. roku życia lub pomiędzy 70 a 80 z chorobami towarzyszącymi. Te osoby zostały zakażone mniej więcej w okresie świątecznym i noworocznym – stwierdził prof. Horban.

Czytaj także: Jest projekt ustawy, która otworzy gospodarkę mimo epidemii. "Zniesie nielegalne obostrzenia"



Dodał, że "jest to efekt tego, cośmy się obawiali rekomendując wprowadzanie ograniczeń w święta".

– Niestety, nie wszystkim się to udało zachować. Efekt jest taki, jaki jest. Umierają osoby zakażone w okresie świątecznym i noworocznym – skwitował.

Kiedy będą zniesione obostrzenia?


Przypomnijmy, że "kwarantanna narodowa" miała początkowo trwać do 17 stycznia, ale została przedłużona do końca miesiąca. Choć oficjalne statystyki sugerują, iż nad Wisłą pandemia koronawirusa wyhamowuje, rząd Zjednoczonej Prawicy twardo trzyma się surowych obostrzeń.

– Wszystkie decyzje, które będziemy podejmowali, muszą być decyzjami bardzo ostrożnymi – mówił w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski. – Czas uczy, że ci, którzy nadmiernie szybko podejmowały decyzję o luzowaniu – przykładem są Czechy, Słowacja i inne kraje – natychmiast okazywało się, że z liderów walki z pandemią stawiali się liderami zachorowań – dodał.

Czytaj także: "To muszą być bardzo ostrożne decyzje". Szef MZ zabrał głos ws. luzowania restrykcji


Z kolei premier Morawiecki zasugerował, że w lutym otwarte mogą zostać m.in. siłownie.

– Chciałbym, aby te branże były otwarte jak najszybciej. W ciągu najbliższych 10 dni będziemy chcieli opracować z tymi branżami protokoły funkcjonowania w pandemii. W lutym – ale trudno mi powiedzieć, od którego lutego – będziemy chcieli te protokoły wdrażać w życie – powiedział.