Kogo zatrzymano po zamieszkach na Kapitolu? Wśród oskarżonych człowiek-bizon i... mistrz olimpijski

Monika Piorun
Na liście osób, którym postawiono zarzuty po szturmie na budynek amerykańskiego parlamentu znalazł się m.in. słynny szaman QAnon, czyli "człowiek-bizon", któremu grozi do 28 lat więzienia. Oskarżono także mistrza olimpijskiego w pływaniu oraz brata agenta Secret Service, który w przeszłości chronił samą Michelle Obamę. Służby nie wahały się zatrzymać także Aarona Mostofsky'ego, syna szanowanego sędziego z Nowego Jorku, który od lat wspiera... demokratów.
Kto doigrał się po ataku na budynek amerykańskiego Kongresu 6 stycznia 2021 roku? Wśród 140 oskarżonych jest m.in. słynny człowiek-bizon (szaman QAnon) czy Klete Keller, mistrz olimpijski w pływaniu. Fot. Twitter.com/@Kaybarax / @DebRobertsABC


Banda, która 6 stycznia napadła na Kapitol, wyglądała co najmniej tak jakby miała podbić Dziki Zachód. Najbardziej charakterystyczne osoby, które łatwo było wyróżnić w tłumie, nie pozostały jednak bezkarne i wyłapano je w iście kowbojskim stylu.


Kiedy okazało się, że zamieszki doprowadziły do 5 ofiar śmiertelnych, nikomu nie było już do śmiechu. Zwłaszcza gdy potwierdzono, że ze zdewastowanych gabinetów kongresmenów ukradziono sporo ważnych dokumentów i sprzętów elektronicznych (w tym laptop samej Nancy Pelosi, spikerki Izby Reprezentantów).

Czytaj także: Jakie dokumenty ukradziono podczas zamieszek na Kapitolu? FBI prowadzi śledztwo

Służby federalne otrzymały w sumie ponad 200 tys. materiałów od osób ujawniających szczegółowe informacje i nagrania na temat uczestników zamieszek. Media społecznościowe dosłownie zalały fotografie i filmy z dowodami na to, czego dopuścili się protestujący.

Zamieszki na Kapitolu: kogo zatrzymano po szturmie w stolicy USA?

CNN ujawniło, że służby federalne zatrzymały do tej pory niemal 140 osób, a zarzuty m.in. za wtargnięcie do budynku Kapitolu, postawiono dotąd 125 uczestnikom zamieszek z 6 stycznia 2021 roku. Kto będzie pociągnięty do odpowiedzialności?



Bezkarny nie może się czuć m.in. szaman QAnon, czyli Jake Angeli Chansely. 33-letniemu aktorowi z Phoenix, uznawanemu za nowego wodza zwolenników teorii spiskowych z ruchu "Q", postawiono w sumie 6 zarzutów, za które grozi mu w sumie... 28 lat więzienia.

Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono nawet miejsca, w którym obecnie przebywa aresztowany. Mimo że pierwsze rozprawy nadzorował sąd w Phoenix, to ostatecznie zdecydowano się na to, by jego sprawę rozpatrzono w Waszyngtonie.

22-letnia mieszkanka Harrisburga w Pensylwanii, którą zatrzymało FBI za kradzież laptopa należącego do Nancy Pelosi, ostatecznie została wypuszczona, ale przebywa w areszcie domowym i nie może opuszczać miasta. Takie rozwiązanie było możliwe przede wszystkim dlatego, że nie była wcześniej karana.

Postawiono jej jednak m.in. zarzut utrudniania śledztwa, a prokuratorzy wezwali sąd do tego, by rozpatrzył, czy powinno się ją odciąć od internetu, by nie mogła działać online.

Czytaj także: To ona ukradła laptop z Kapitolu i chciała sprzedać go Rosjanom? 22-latka zatrzymana przez FBI

Sprawa skomplikowała się po oskarżeniach byłego chłopaka dziewczyny, który doniósł, że wykradziony sprzęt Riley June Williams ma wysłać do Rosji, by udostępnić go znajomemu, który z kolei miał go dostarczyć tamtejszym służbom specjalnym.

22-latka twierdzi, że te zarzuty są nieprawdziwe, a historię wymyślił zazdrosny i agresywny partner (którego wcześniej rzuciła).

Zatrzymano także brata agenta Secret Service związanego z demokratami i rodziną Obamów. Okazuje się, że krewny mężczyzny (Scott Fairmlamb) został łatwo rozpoznany w tłumie dewastujących Kapitol.

Brat agenta Prestona Fairlamba III napadł podczas zamieszek na policjanta i uderzył go w głowę. Teraz jego sprawa będzie rozpatrywana przez sąd.

Funkcjonariusz, który był agentem ochraniającym m.in. Michelle Obamę, twierdzi, że nie miał pojęcia o tym, co robi jego brat i nie odpowiada za jego czyny. Spore poruszenie w mediach wywołała także sprawa Aarona Mostofsky'ego, 34-letniego syna znanego sędziego Sądu Najwyższego z Brooklynu Shlomo Mostofsky'ego, powszechnie szanowanego wśród społeczności ortodoksyjnych Żydów i wspierającego od lat demokratów.

Aaron Mostofsky został bardzo szybko rozpoznany na zdjęciach i nagraniach udostępnianych w mediach społecznościowych, kiedy w absurdalnym stroju jaskiniowca oraz z kamizelką kuloodporną na piersi maszerował po dewastowanym Kapitolu razem ze tłumem osób niezgadzających się z przegraną Trumpa w ostatnich wyborach prezydenckich.

Mężczyzna tłumaczył się, że kamizelkę należącą do policji znalazł na podłodze budynku amerykańskiego Kongresu. Za przywłaszczenie sobie m.in. dokumentów stanowiących własność członków parlamentu może mu teraz grozić nawet do 10 lat więzienia.


Wśród atakujących Kapitol nie zabrakło także 38-letniego pływaka Klete Keller, który zdobył dla Amerykanów kilka ważnych medali, m.in. złoty i brązowy medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.

Trzykrotny medalista mistrzostw świata w Moskwie w 2002 roku prawie dwie dekady później dopuścił się udziału w zamieszkach w stolicy USA i wiódł prym wśród rozwścieczonych zwolenników Donalda Trumpa.

Zatrzymano także 2 policjantów z Wirginii. Thomas Robertson i Jacob Fracker wtargnęli do budynku Kongresu wraz z Timothy Louisem Hale-Cusanellim, który z kolei współpracował z... Pentagonem. Mężczyźni okazali się sprzymierzeńcami grup nazistowskich.

W podobnych kręgach obracał się też inny zatrzymany - prawicowy youtuber Anthime Joseph Gionet (znany pod pseudonimem Baked Alaska), który w przeszłości pracował m.in. na popularnym portalu Buzzfeed. To właśnie on był autorem jednego z nagrań powszechnie udostępnianych w mediach społecznościowych po zamieszkach na Kapitolu.

Służbom udało się także zatrzymać postać z jednego z najsłynniejszych nagrań ze starć wewnątrz budynku Kongresu. Mężczyzną w czapeczce i T-shircie z napisem "Trust the Plan", który kilkukrotnie napierał na policjanta ochraniającego Kongres, okazał się Doug Jensen ze stanu Iowa.

Zatrzymany nadal przebywa w areszcie. Okazało się, że w czasie zamieszek miał ze sobą 3-calowy nóż, który trzymał w kieszeni. Wcześniej 41-latek był skazywany m.in. za przemoc domową, kradzież i jazdę pod wpływem alkoholu. Film z jego udziałem był tak popularny, że Jensen... sam się zgłosił na policję, by złagodzić wyrok, bo i tak wiedział, że nie da się mu uniknąć kary.

Bohaterem narodowym został za to jego rówieśnik - funkcjonariusz Eugene Goodman, któremu niedawno przypadł zaszczyt uczestniczenia w inauguracji prezydentury Joe Bidena, gdzie mógł towarzyszyć samej Kamali Harris.

Dowiedz się więcej: