Został uniewinniony, bo miał 24 osobowości. Historia Billy'ego Milligana to materiał na film

Zuzanna Tomaszewicz
Ta historia nadaje się na scenariusz thrillera psychologicznego, a już z pewnością na scenariusz filmu dokumentalnego. Billy Milligan został zatrzymany i oskarżony o trzy gwałty w Ohio. Sprawa zakończyła się "kontrowersyjnym" uniewinnieniem, ponieważ u oskarżonego zdiagnozowano zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Mężczyzna miał w sobie aż 24 osobowości.
Billy Milligan był człowiekiem o 24 twarzach. Fot. Youtube.com


Czytaj także: Jedno ciało, 24 osobowości. Jak żyć, gdy w głowie słyszysz rozkazy z serbskim akcentem i wiesz, że byłeś zakopany żywcem

Pod koniec 1977 roku na kampusie Uniwersytetu Stanowego Ohio doszło do serii gwałtów. Jedna z ofiar "z całkowitą pewnością" wskazała zdjęcie policyjne przedstawiające sprawcę zbrodni. Jak sama przyznała, napastnik był dla niej miły i zachowywał się jak paroletnie dziecko. Inna pokrzywdzona dziewczyna zeznała, że u mężczyzny, który ją zaatakował, zaobserwowała oczopląs.


Śledczy szybko podjęli trop, który doprowadził ich do 22-latka o imieniu Billy Milligan. Gdy funkcjonariusze policji wtargnęli do jego domu, roztrzęsiony chłopak dopytywał się, "czy zrobił coś nie tak".

W trakcie śledztwa ustalono, że Milligan odbywał w 1975 roku karę więzienia za gwałt oraz napad z bronią. Po dwóch latach odsiadki został zwolniony warunkowo i figurował w rejestrze jako przestępca seksualny.

Po serii napaści w Ohio 22-latkowi postawiono zarzuty dotyczące trzech porwań, trzech napadów rabunkowych oraz gwałtów. W jego domu znaleziono także broń, co naruszyło zasady warunkowego zwolnienia.

Milligana - w oczekiwaniu na proces - przewieziono do więzienia hrabstwa Franklin. Zanim poddano go badaniom psychiatrycznym, mężczyzna próbował popełnić samobójstwo - raz uderzając głową o ścianę celi, raz rozcinając sobie nadgarstki, gdy rozwalał więzienny sedes pięścią. Później wsadzono go w kaftan bezpieczeństwa, ale jakimś cudem udało mu się z niego wyswobodzić.

Obrona Billy'ego przypadła publicznym adwokatom Gary'emu Schweickartowi oraz Judy Stevenson (oskarżonemu bardzo zależało na tym, aby broniła go kobieta). Pełnomocnicy Milligana od początku podejrzewali, że ich klient może mieć problemy natury psychicznej. W końcu jednego dnia wydawał się być rozkojarzony oraz przestraszony, innego zaś arogancki i ironiczny.

Schweickart i Stevenson sami nie byli w stanie rozszyfrować zachowania Milligana, dlatego poprosili lekarzy, aby przeprowadzili na nim kilkudniowe badania.

Na początku było ich 10

Najpierw Milligana zbadał dr Willis C. Driscoll, który zdiagnozował u oskarżonego schizofrenię. Później obserwacji dokonała psycholog Dorothy Turner z Southwest Community Mental Health Center w Columbus, która znana była z pracy na rzecz strony oskarżającej.

Turner zdziwiła się, gdy podczas pierwszego spotkania, Billy przedstawił się jako 8-letni David. Z początku psycholog podchodziła do zachowania swojego pacjenta podejrzliwie. Zmieniła jednak zdanie, gdy na wierzch zaczęły wychodzić kolejne osobowości pacjenta.

W toku sprawy ekspertom udało się poznać zaledwie 10 osobowości Milligana. Dopiero po latach okazało się, że "żyły" w nim łącznie aż 24 osoby. Mężczyzna cierpiał na zaburzenie dysocjacyjne tożsamości - w dzieciństwie był bowiem bity oraz molestowany przez swojego ojczyma Chalmera Milligana, i właśnie ten wątek z jego życia miał przyczynić się do zdiagnozowania u niego osobowości wielorakiej.

Osobowości, które mówiły ustami oskarżonego, przekonywały w rozmowach z pełnomocnikami, że Billy "nie odzywał się" od dłuższego czasu. Za każdym razem, gdy przejmował swoje ciało, chciał zrobić sobie krzywdę. Dlatego też kontrolę nad nim sprawowały najczęściej inne "osoby". A oto ich pełna lista:
Osobowości pożądane

1. Billy – oryginalna osobowość, tzw. gospodarz.

2. Arthur – Anglik w wieku 22 lat, mówił z nienagannym brytyjskim akcentem; ekspert w dziedzinie nauki; odgrywał dominującą rolę w miejscach bezpiecznych i to on decydował o tym, kto kiedy się ujawnia.

3. Ragen Vadascovinich – Jugosłowianin w wieku 23 lat; "strażnik nienawiści"; mówił po angielsku ze słowiańskim akcentem i odgrywał dominującą rolę w miejscach niebezpiecznych; był znawcą karate oraz broni.

4. Allen – lat 18, był manipulatorem i to z nim najczęściej miały do czynienia osoby z zewnątrz; grał na bębnach, malował potrety i jako jedyny palił papierosy.

5. Tommy – lat 16, miał talent do ucieczek; lubił malować pejzaże oraz grać na saksofonie.

6. Danny – lat 14, bał się otoczenia; był nieufny zwłaszcza wobec mężczyzn; malował obrazy przedstawiające martwą naturę.

7. David – 8 lat, to na nim skupiał się cały ból; był bardzo wrażliwy.

8. Christene – Angielka w wieku 3 lat; dyslektyczka; potrafiła pisać i czytać.

9. Christopher – Anglik w wieku 13 lat; był bratem Christene; grał na harmonijce.

10. Adalana – 19 lat; była nieśmiałą lesbijką; mówiono o niej, że ma "tańczące oczy"; zmagała się z oczopląsem.

Osobowości niepożądane

11. Philip – Nowojorczyk w wieku 20 lat; miał brooklyński akcent i często używał wulgarnych słów; popełniał "drobne przestępstwa".

12. Kevin – 20 lat; był pianistą; również popełniał drobne przestęstwa (m.in. napad na aptekę).

13. Walter – Australijczyk w wieku 22 lat; myślał o sobie jako o myśliwym.

14. April – 18 lat; chciała się mścić na ojczymie Billy'ego.

15. Samuel – 18 lat; był ortodoksyjnym Żydem; jako jedyny wierzył w Boga.

16. Mark – 16 lat; robił to, co inni mu kazali; gdy nikt mu niczego nie rozkazywał, wtedy siedział i wpatrywał się w jeden punkt na ścianie.

17. Steve – 21 lat; był oszustem; jako jedyny nie wierzył w diagnozę dotyczącą osobowości wielorakiej.

18. Lee – 20 lat; był typem dowcipnisia; wywoływał kłótnie.

19. Jason – 13 lat; wpadał w histerię i miewał napady złości - w ten sposób odreagowywał skrywane w sobie emocje.

20. Robert – 17 lat; dużo fantazjował; chciał, aby świat stał się lepszy.

21. Shawn – 4 lata; był głuchy; wydawał dźwięki przypominające bzyczenie.

22. Martin – chytry Nowojorczyk w wieku 19 lat; był atencjuszem - lubił się popisywać.

23. Timothy – 15 lat; pracował w kawiarni; był zamknięty w sobie.

24. Nauczyciel – "super-ego"; posiadał pamięć wszystkich innych osobowości; był zabawny.

Zgodnie z książką "Człowiek o 24 twarzach" Daniel Keyesa "osobowości niepożądane" były osobowościami tłumionymi przez Arthura.

Z powodu choroby Billy Milligan został ostatecznie oczyszczony z zarzutów i skierowany na leczenie do Atheńskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego. Po 10 latach mężczyzna został uznany za "wyleczonego". Po wyjściu z ośrodka zajmował się m.in. rozwijaniem kariery w branży filmowej oraz tworzeniem stron internetowych. Zmarł w wieku 59 lat na raka. Przebywał wówczas w domu opieki w Columbus.

Czytaj także:

Nigdy nie widziałem tak brutalnego dokumentu. Nawet nie waż się oglądać go samotnie

10 seriali true crime, które musisz zobaczyć. Znajdziesz je na Netflixie i HBO GO

Zagadki śmierci w Oslo nie rozwikłano od 25 lat. Wszystko wskazuje na to, że kobieta była szpiegiem