To będzie największe wyzwanie w historii triathlonu. Zawodnicy zmierzą się z kosmicznymi rekordami

Karol Górski
Wiosną 2022 roku czworo najbardziej utytułowanych sportowców w historii triathlonu podejmie próbę pobicia na dystansie Ironmana, zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet. Wyzwaniu patronują Sebastian Kulczyk i Pho3nix Foundation.
Podczas wyzwania śmiałkowie będą musieli popłynąć w tempie gwarantującym olimpijski medal. Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
W projekcie pod nazwą Pho3nix SUB7 i Pho3nix SUB8 udział weźmie czworo sportowców. Jeśli chodzi o mężczyzn, będą to mistrz olimpijski Alistair Brownlee z Wielkiej Brytanii oraz rekordzista świata na dystansie pół-Ironmana, Norweg Kristian Blummenfelt. Próbę pobicia żeńskiego rekordu Ironmana podejmą trzykrotna zdobywczyni drugiego miejsca na Mistrzostwach Świata w Ironmanie, Brytyjka Lucy Charles-Barclay oraz dwukrotna medalistka olimpijska Nicola Spirig ze Szwajcarii.
Kristian Blummenfelt

Obecny rekord w kategorii mężczyzn wynosi 7 godzin, 35 minut i 39 sekund. Brownlee i Blummenfelt stawiają sobie jednak jeszcze bardziej ambitny cel – chcą zejść poniżej siedmiu godzin.
Alistair Brownlee

Charles-Barclay oraz Spirig zmierzą się rekordem wynoszącym 8 godzin, 18 minut i 13 sekund. Założenie jest podobne jak w przypadku panów. Triathlonistki stawiają sobie za cel, by poprawić rekord przynajmniej o 18 minut i 13 sekund, po raz pierwszy w historii pokonując dystans Ironmana w czasie krótszym niż 8 godzin.

Fundacja Kulczyka wspiera triathlonistów


Oba wyzwania są naprawdę karkołomne. Aby uświadomić sobie skalę ich trudności, warto przełożyć ten czas na wyniki, jakie powinni osiągać triathloniści na poszczególnych etapach rywalizacji.
Nicola Spirig

Żeby złamać granicę 7 i 8 godzin, śmiałkowie będą musieli płynąć w tempie olimpijskiego medalisty na wodach otwartych, jechać rowerem 180 kilometrów w tempie najszybszych kolarzy Tour de France ze średnią prędkością 51 km/h a na koniec przebiec maraton w czasie poniżej 2 godzin i 30 minut.


Czytaj także: Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera

Patronem projektu jest należąca do Sebastiana Kulczyka Pho3nix Foundation, organizacja społeczna wspierająca na całym świecie najbardziej uzdolnione dzieci, którym na przeszkodzie w realizacji sportowych marzeń stoi ciężka sytuacji materialna.
Lucy Charles-Barclay

Koordynatorem Pho3nix SUB7 i Pho3nix SUB8 jest były dwukrotny zwycięzca mistrzostw świata Ironman, a obecnie dyrektor generalny organizatora imprez agencji Mana Sport and Entertainment Group Chris McCormack. – Gdyby Alistarowi lub Kristianowi udało się złamać granicę 7 godzin, a Nicoli lub Lucy 8 godzin, podniosłoby to tych wspaniałych zawodników do rangi gwiazd sportów wytrzymałościowych – podkreślił McCormack.

"Najtrudniejsza rzecz, w jakiej brałam udział"


Brownlee zdradził, że pomysł na podjęcie się tego niewiarygodnie trudnego wyzwania narodził się w głowach zawodników, gdy siedzieli razem przy stole po zawodach wytrzymałościowych w Bahrajnie. Gdy triathlonista usłyszał, jak zawodniczki przekonują, że możliwe jest zejście poniżej ośmiu godzin, on pomyślał o złamaniu granicy siedmiu godzin.

– W głowach włączyły się nam brawura i instynkt współzawodnictwa i zanim się zorientowaliśmy, wszyscy podpisaliśmy się pod pomysłem – wyjaśnił Brownlee.

– To będzie najtrudniejsza rzecz, w jakiej kiedykolwiek brałam udział, ale mam nadzieję, że zainspiruje ona innych do tego, aby przesuwali granice swoich możliwości dalej, niż kiedykolwiek udało im się to wcześniej osiągnąć, w każdym wymiarze ich życia – powiedziała z kolei Charles-Barclay.

Obecnie trwają poszukiwania najlepszej lokalizacji do organizacji Pho3nix SUB7 i Pho3nix SUB8. Wydarzenie zaplanowane jest na przełom marca i kwietnia 2022 roku. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: www.sub7sub8.com/.

Czytaj także: Jak (nie)dużo trenować, żeby być szóstym zawodnikiem polskiego Ironmana?