Które miasta w Polsce są najczystsze, a które najbrudniejsze? Mikrobiolodzy z PSG Polska poddali analizie bakteriologicznej 10 miast i doszli do ciekawych wniosków. Jakich? Fot. luckybusiness / 123RF

Polska pod mikroskopem, czyli gdzie jest najwięcej bakterii? Ranking najczystszych miast

Monika Piorun
W czasie pandemii władze zamykają galerie handlowe, ale to na dworcach kolejowych jest najwięcej bakterii. Warszawa ma najbrudniejsze bankomaty. Gdańsk — najmniej higieniczne wózki sklepowe. Komunikacja miejska jest najbardziej zanieczyszczona w Poznaniu, Katowicach i we Wrocławiu, a na pierwszym miejscu w rankingu czystości miast uplasowała się... Łódź. Na ostatnim — Poznań. Co jeszcze udało się ustalić mikrobiologom?
Analiza bakteriologiczna próbek pobranych z 5 wybranych miejsc w przestrzeni publicznej w 10 największych miastach Polski została przeprowadzona pomiędzy listopadem a grudniem 2020 roku przez zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa.

Na podstawie uzyskanych rezultatów badań powstał Raport: "Polska pod mikroskopem", który wykorzystano do sporządzenia rankingu najczystszych polskich miast w czasie pandemii covid-19.

Szczegółowym badaniom poddano 5 wybranych powierzchni, z którymi kontakt na co dzień ma najwięcej ludzi, czyli:Próbki do badań były wybierane losowo. Zbierano je w przestrzeniach zamkniętych w takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Lublin, Wrocław, Katowice i Poznań.

Najbrudniejsze powierzchnie w Polsce (RANKING)


W rankingu miejsc, w których znaleziono najwięcej zanieczyszczeń mikrobiologicznych, pod względem liczby drobnoustrojów zwyciężyły:Kilka razy czystsze od nich okazały się za to:Choć we wszystkich przebadanych kategoriach znaleziono siedliska pleśni i grzybów, to najczęściej pojawiającymi się patogenami okazały się takie bakterie jak:
Jakie bakterie występują najczęściej na powierzchniach polskich bankomatów, wózków sklepowych, poręczach na dworcach PKP czy w galeriach handlowych i w komunikacji miejskiej?Fot. Raport: Polska pod mikroskopem. Ranking najczystszych miast /PSP Polska

Gdzie w Polsce jest najwięcej bakterii? Ranking najczystszych miast (LISTA)

Numerem 1 pod względem czystości okazała się Łódź. Ostatnie miejsce zajął Poznań, w którym zidentyfikowano najwięcej bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych na najczęściej używanych powierzchniach w miejscach publicznych.Fot. PSG Polska /Ranking czystości miast z raportu: "Polska pod mikroskopem"Dowiedz się więcej: