Polska pod mikroskopem, czyli gdzie jest najwięcej bakterii? Ranking najczystszych miast
W czasie pandemii władze zamykają galerie handlowe, ale to na dworcach kolejowych jest najwięcej bakterii. Warszawa ma najbrudniejsze bankomaty. Gdańsk — najmniej higieniczne wózki sklepowe. Komunikacja miejska jest najbardziej zanieczyszczona w Poznaniu, Katowicach i we Wrocławiu, a na pierwszym miejscu w rankingu czystości miast uplasowała się... Łódź. Na ostatnim — Poznań. Co jeszcze udało się ustalić mikrobiologom?
- Gdzie jest najwięcej bakterii? Które często używane przez obywateli powierzchnie w miastach są najbardziej zanieczyszczone?
- Ranking czystości polskich miast pod względem ilości bakterii na najczęściej używanych powierzchniach.
- Lista drobnoustrojów chorobotwórczych najczęściej znajdowanych na klawiaturach bankomatów, poręczach w galeriach, dworcach PKP i komunikacji miejskiej.
Analiza bakteriologiczna próbek pobranych z 5 wybranych miejsc w przestrzeni publicznej w 10 największych miastach Polski została przeprowadzona pomiędzy listopadem a grudniem 2020 roku przez zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa.
Na podstawie uzyskanych rezultatów badań powstał Raport: "Polska pod mikroskopem", który wykorzystano do sporządzenia rankingu najczystszych polskich miast w czasie pandemii covid-19.
Szczegółowym badaniom poddano 5 wybranych powierzchni, z którymi kontakt na co dzień ma najwięcej ludzi, czyli:
- bankomaty ( na klawiaturach znaleziono średnio 1128 mikrobów, najwięcej było ich w Warszawie, Poznaniu i Katowicach — najmniej w Gdańsku); znaleziono głównie paciorkowce kałowe (Enterococcus faecalis) wywołujące zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej oraz bakterie chorobotwórcze Acinetobacter lwoffii, odpowiedzialne m.in. za zapalenie płuc, infekcje skórne, stany zapalne układu moczowego i ośrodkowego układu nerwowego).
- poręcze w komunikacji miejskiej (znaleziono średnio 1409 bakterii), najbrudniejsze autobusy i tramwaje zidentyfikowano w: Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. W Bydgoszczy znaleziono m.in. bakterię Citrobacter braakii wywołującą sepsę. Najczystszą komunikację ma zaś: Łódź, Kraków i Lublin.
- wózki w sklepach spożywczych (średnia ilość bakterii wyniosła: 608) najlepiej dezynfekowane są w: Poznaniu, Katowicach i Łodzi, najbrudniejsze są zaś w: Gdańsku, Białymstoku i Bydgoszczy.
- klamki w galeriach handlowych (na ich powierzchniach było średnio 452 bakterii) najczystsze były w Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi, a najbrudniejsze w Katowicach, Lublinie i Krakowie).
- oraz poręcze na dworcach PKP (znaleziono na nich średnio 1804 różnych patogenów), najczystszym dworcem w Polsce może pochwalić się Białystok, Wrocław i Bydgoszcz. Najbrudniejsze dworce PKP ma zaś: Poznań, Gdańsk i Katowice. Badania wykazały obecność m.in. bakterii Citrobacter braakii, która występuje głównie w moczu i przy obniżonej odporności może prowadzić do sepsy oraz bakterię Pseudomonas ludensis, powodującą psucie się żywności.
Próbki do badań były wybierane losowo. Zbierano je w przestrzeniach zamkniętych w takich miastach jak: Kraków, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Lublin, Wrocław, Katowice i Poznań.
Najbrudniejsze powierzchnie w Polsce (RANKING)
W rankingu miejsc, w których znaleziono najwięcej zanieczyszczeń mikrobiologicznych, pod względem liczby drobnoustrojów zwyciężyły:
- DWORCE PKP (średnio: 1804 bakterie)
- KOMUNIKACJA MIEJSKA (średnio: 1409 bakterii)
- BANKOMATY (średnio: 1128 bakterii)
Kilka razy czystsze od nich okazały się za to:
- SKLEPY SPOŻYWCZE (średnio: 608 bakterii)
- GALERIE HANDLOWE (średnio: 452 bakterie)
Choć we wszystkich przebadanych kategoriach znaleziono siedliska pleśni i grzybów, to najczęściej pojawiającymi się patogenami okazały się takie bakterie jak:
Jakie bakterie występują najczęściej na powierzchniach polskich bankomatów, wózków sklepowych, poręczach na dworcach PKP czy w galeriach handlowych i w komunikacji miejskiej?•Fot. Raport: Polska pod mikroskopem. Ranking najczystszych miast /PSP Polska
Gdzie w Polsce jest najwięcej bakterii? Ranking najczystszych miast (LISTA)
Numerem 1 pod względem czystości okazała się Łódź. Ostatnie miejsce zajął Poznań, w którym zidentyfikowano najwięcej bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych na najczęściej używanych powierzchniach w miejscach publicznych.•Fot. PSG Polska /Ranking czystości miast z raportu: "Polska pod mikroskopem"
- Miejsce nr 1: ŁÓDŹ — średnio: 1470 bakterii, najczystsza komunikacja miejska w Polsce i drugie miejsce pod względem czystości klawiatur bankomatów.
- Miejsce nr 2: BYDGOSZCZ — średnio: 2340 bakterii (najbardziej zanieczyszczona w tym mieście okazała się komunikacja miejska oraz wózki sklepowe).
- Miejsce nr 3: KRAKÓW — średnio: 2440 bakterii (najwięcej mikrobów w tym mieście znaleziono w galeriach handlowych oraz na dworcu PKP).
- Miejsce nr 4: BIAŁYSTOK — średnio: 2616 bakterii, najczystszy dworzec PKP w Polsce.
- Miejsce nr 5: LUBLIN — średnio: 3120 bakterii (w mieście najwięcej bakterii zidentyfikowano w galeriach handlowych oraz na bankomatach).
- Miejsce nr 6: WROCŁAW — średnio: 4570 bakterii (najbrudniejsza w mieście jest komunikacja miejska i bankomaty).
- Miejsce nr 7: WARSZAWA — średnio: 5340 bakterii, stołeczne bankomaty mają najbrudniejsze klawiatury w Polsce, za to galerie okazały się czyste, a zidentyfikowanych drobnoustrojów było poniżej średniej z innych miast.
- Miejsce nr 8: GDAŃSK — średnio: 8294 bakterii, najczystsze bankomaty w Polsce i najlepiej zdezynfekowane galerie handlowe, ale najwięcej bakterii na wózkach w sklepach spożywczych.
- Miejsce nr 9: KATOWICE — średnio: 9560 bakterii, najgorzej zdezynfekowane galerie handlowe, ale drugie miejsce pod względem czystości wózków sklepowych.
- Miejsce nr 10: POZNAŃ — średnio: 14620 bakterii, najmniej drobnoustrojów na wózkach sklepowych w Polsce, ale za to najbardziej zanieczyszczone poręcze w komunikacji miejskiej i najbrudniejszy dworzec PKP.
Dowiedz się więcej:
- Gdzie jest najwięcej wirusów i bakterii? Lista najbrudniejszych przedmiotów
- 28 dni – tak długo koronawirus może utrzymywać się na tych powierzchniach [NOWE BADANIA]
- Koronawirus nie lubi wilgoci. W suchych pomieszczeniach łatwiej się rozprzestrzenia [NOWE BADANIA]