Szczepionka na COVID faktycznie działa. Izrael opisał pierwsze efekty masowych szczepień [BADANIA]

Monika Piorun
Izrael jest liderem w statystykach szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Pierwszą dawką preparatu Pfizera zaszczepił się już co trzeci obywatel tego kraju. Naukowcy z Tel Awiw wykazali spadek zachorowań po drugiej dawce szczepionki, także u seniorów. Rzadkie przypadki zakażeń u osób zaszczepionych dają łagodne objawy, które najczęściej nie wymagają pobytu w szpitalu.
Izrael ogłosił, że program szczepień przeciwko covid-19 przynosi pierwsze pozytywne skutki dla całego społeczeństwa. Co udało się zaobserwować badaczom? Fot. Twitter.com/Christine Kensche @c_kensche


Według oficjalnych statystyk w liczących 8,8 mln obywateli Izraelu podano już ponad 5,09 mln dawek szczepionki przeciwko covid-19. To najwyższy wynik na świecie. Szacuje się, że na każde 100 osób 58 przyjęło już pierwszą lub drugą dawkę szczepionki.

Pierwsze dane przeanalizowane przez izraelskich naukowców na podstawie osób, które zaszczepiły się przeciwko covid-19, są bardzo obiecujące, choć (jak podkreślają sami eksperci) na razie nie są to w pełni miarodajne wyniki.


Mimo że każdego dnia w Izraelu koronawirusem zakaża się ponad kilka tysięcy osób, to przestrzeganie reżimu sanitarnego, noszenie maseczek oraz program masowych szczepień mógł przyczynić się do lekkiego spadku zakażeń w różnych grupach wiekowych, nie tylko w przypadku seniorów. Czytaj także: Wszyscy zachwycają się Izraelem. Oto 6 powodów, dla których szczepią najszybciej na świecie

Izraelczycy są liderem w szczepieniach przeciwko covid-19. Naukowcy opisali pierwsze efekty

Na łamach medRxIV.org naukowcy z Izraela opublikowali pierwsze dane wskazujące na pozytywny efekt masowych szczepień przeciwko covid-19 wśród obywateli tego kraju.

Najwyższy spadek zakażeń koronawirusem zanotowano u pacjentów po około tygodniu od przyjęcia drugiej dawki preparatu Pfizera / BioNTech (po pierwszej dawce potwierdziła się około 51-proc. skuteczność szczepionki). Izraelczycy analizowali wyniki badań około 1 mln osób (w tym ponad 700 tys. seniorów powyżej 60. roku życia).


W przypadku osób starszych na 750 tys. osób w wieku powyżej 60 lat, które zdążyły przyjąć już 2 dawki szczepionki przeciwko covid-19, zanotowano zaledwie 0,007 proc. zakażeń koronawirusem. Hospitalizacji wymagało w sumie 38 osób.

W grupie, którą badano przez co najmniej tydzień po szczepieniu, doszło do 3 zgonów, ale zdaniem naukowców osoby zmarłe mogły zostać zakażone jeszcze zanim ich organizm zdążył zareagować prawidłowo na szczepionkę.

Ogólna liczba infekcji covid-19 w Izraelu w ostatnim czasie spada (najszybciej po przyjęciu 2 dawki szczepionki). Izraelczycy nadal zachęcani są do przestrzegania zasad dystansu społecznego, dbania o higienę oraz noszenia maseczek.

W całym kraju w ciągu ostatniego miesiąca statystyki zakażeń przedstawiały się następująco:

Izrael pomoże szczepić Palestyńczyków. Podarowano im 5 tys. dawek szczepionki

Każdego dnia w Izraelu szczepi się ponad 150 tys. osób. Po fali krytyki m.in. ze strony Amnesty International oraz Human Rights Watch rząd zdecydował się na przekazanie 5 tys. dawek szczepionki przeciwko covid-19 Palestyńczykom (poza Strefą Gazy z Zachodnim Brzegiem).

Aktywiści z różnych organizacji międzynarodowych potwierdzają, że pierwsi Palestyńczycy zostali dziś zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki na covid-19.

Władze zabezpieczyły też około 2 tys. dawek szczepionki Moderny. Palestyna jest obecnie w trakcie negocjowania 4 kontraktów na dostawy preparatów do szczepień przeciwko SARS-CoV-2 (m.in. z Rosji).

Czytaj także: Różnice pomiędzy szczepionkami na COVID Pfizera i Moderny [PORÓWNANIE]

Dowiedz się więcej:

źródło: medRxIv.org