Nie wierzysz, że seksizm wobec mężczyzn istnieje? Oto 6 przykładów, których mają dość faceci

Ola Gersz
Wielu z nas wciąż zapomina, że seksizm, czyli uprzedzenia lub dyskryminacja ze względu na płeć, nie dotyczy jedynie kobiet. Ofiarą seksistowskich uwag i zachowań padają także mężczyźni. W serwisie Reddit mężczyźni dzielili się dyskryminującymi sytuacjami, których doświadczyli na własnej skórze. Oto 10 przykładów seksizmu, po których już nie powiesz, że "faceta seksizm nie dotyczy".
Mężczyźni również doświadczają seksizmu Fot. Kadr z serialu "Przyjaciele"

1. Mężczyzna nie potrafi wychować dziecka i jest gorszy od matki

Wychowanie dzieci to jeden z najbardziej typowych przykładów seksizmu wobec mężczyzn. Utarło się, że tylko kobieta dobrze wychowa dziecko, a mężczyzna jest wychowawczo nieporadny i nieodpowiedzialny. Sami zainteresowani są tym stereotypem zmęczeni.

"Mieliśmy pediatrę, kobietę, która nie chciała rozmawiać ze mną o staniu zdrowia mojego dziecka, dopóki nie dałem jej do telefonu mojej żony. To zdarzyło się w przychodni, gdy byłem tam z moim synem. Serio, mam wyższe wykształcenie, stabilną pracę, wielki dom i wspaniałą żonę. Dlaczego nie mogę być również świetnym rodzicem?" – pisał na Reddicie internauta. – Po tej sytuacji zmieniliśmy lekarza. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia – dodał.


Z kolei inny użytkownik Reddita podzielił się sytuacją, która dla wielu mężczyzn brzmi znajomo. Samotny ojciec trójki dzieci, w tym dwóch córek, pewnego dnia poszedł z dziećmi do sklepu, gdy usłyszał od kasjerki, że dziewczynki mają piękne fryzury.

"Natychmiast spytała moje córki: 'Wow, jakie piękne włosy! Wasza mama musiała was uczesać, prawda?'. Moje dzieci straciły mamę rok wcześniej, więc to pytanie nie tylko było lekko bezczelne, ale również zraniło dziewczynki" – pisał mężczyzna.

2. Mężczyzna nie odczuwa żadnych emocji

Mężczyźni to roboty, myślą tylko o seksie i oszukują – to stereotypowe myślenie wciąż pokutuje w kulturze. Jak dała do zrozumienia jedna z użytkowniczek Twittera, która takie uwagi słyszała w dzieciństwie, wpływa to na nieufne podejście kobiet do facetów. "Dopiero gdy zaczęłam przyjaźnić się z mężczyznami, odkryłam, że odczuwają złożone emocje, tak jak my" – wyznała.

Co ciekawe, również mężczyźni pisali, że byli wychowani w podobnym duchu: są prości, nieskomplikowani i "przytulają kobiety tylko po to, żeby dotknąć ich piersi". W walce ze stereotypami nie pomagają również filmy czy seriale.

"Właśnie oglądam serial, w którym syn załamał się, gdy rzuciła go dziewczyna. Chłopak płakał, a ojciec powiedział mu, że mężczyźni nie powinni okazywać emocji. To komedia, więc ta scena była napisana dla śmiechu, ale to smutne, że wiele osób wciąż tak myśli" – dzielił się swoją obserwacją internauta.

3. Mężczyzna krzywdzi dzieci

Jedna z najpopularniejszych odpowiedzi w wątku dotyczącym seksizmu wobec mężczyzn na Reddicie brzmiała: "Mężczyzn nie powinno się zostawiać samych z dziećmi, szczególnie z dziewczynkami". Użytkownicy Reddita podkreślali, że niewinni mężczyźni często traktowani są jako pedofile, tylko dlatego, że są mężczyznami.

"Jestem wolontariuszem wśród małych dzieci, dominują tam kobiety. Regularnie słyszę podziękowania i uwagi, że wspaniale mieć w pobliżu mężczyznę, który może być dobrym przykładem dla chłopców. To jest świetne" – pisał jeden z internautów. Wyznał jednak, że nie może wyzbyć się strachu, że zostanie oskarżony o coś, czego nie zrobił.

"W każdej sekundzie staram się robić wszystko tak, aby być na sto procent pewnym, że nagle nie usłyszę fałszywych oskarżeń o przemoc seksualną. Jeśli tak by się stało – a pewnie jako mężczyzna przegrałbym proces – prawdopodobnie skończyłbym ze sobą, zanim trafiłbym do więzienia" – wyznał.

4. Mężczyzna nie może być ofiarą przemocy

Mimo że kobiety statystycznie częściej doświadczają aktów przemocowych, to również mężczyźni padają ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, werbalnej czy ekonomicznej. Niestety często ich wyznania nie są brane na poważnie.

"Mój ojciec znęcał się nade mną do 16. roku życia. Pewnego dnia poszedłem do kogoś, aby mu o tym powiedzieć i usłyszałem: "Musisz zmężnieć. On tylko chce, żebyś był silniejszy". Minęły lata, a ja wciąż zmagam się z chorobą psychiczną i zespołem stresu pourazowego po tym, co mi robił" – podzielił się swoją historią jeden z użytkowników Reddita.

Z kolei ktoś inny opowiedział o jednej z jego byłych partnerek, która miewała napady agresji. "W jednej chwili była super urocza, a trzy sekundy później, gdy ją wkurzyłeś, wgryzała się w ciebie zębami. Kiedy skrzywdziła mnie zbyt mocno, dzwoniła do swojego lekarza i mówiła nonszalancko: "Znowu kopnęłam / uderzyłam / walnęłam mojego chłopaka", a on się śmiał, pytał, co się stało i mówił jej, jak to opatrzeć" – mówił.

Internauta dodał: "Ludzie byli świadomi tego, co się dzieje i postrzegali to jako normalne. Możecie sobie wyobrazić oburzenie, gdyby to mężczyzna zadzwonił do lekarza, powiedział, że pobił swoją dziewczynę, pośmiałby się, a potem otrzymał poradę, co robić z ranami".

5. Mężczyzna, który lubi urocze rzeczy, musi być gejem albo dziwakiem

W zachodniej kulturze mężczyzna musi być "mężczyzną". W tym stereotypowym postrzeganiu płci męskiej nie mieści się upodobanie do słodkich gadżetów, koloru różowego czy łzawych melodramatów.

"Od ponad 20 lat pracuję w firmie, w której są wyłącznie mężczyźni. Mój dziadek, weteran wojenny, a później kotlarz, podzielił się ze mną sekretem różowych rzeczy. Tylko on miał różowe narzędzia i skrzynkę i tylko on miał wszystkie swoje narzędzia pod koniec pracy. Nikt nie chciał mu ich zabrać. Tego się od niego nauczyłem. Kupowałem różowe długopisy, narzędzia, ręczniki, szczoteczki do zębów. Wszystko było różowe" – opowiadał jeden z internautów w poście na Reddicie o seksizmie wobec mężczyzn.

Mimo że internauta początkowo gromadził różowe rzeczy jedynie w pracy, stopniowo przeniósł to do swojego domu: kupował różowe skarpetki, różowy koc na kanapę, różowe ręczniki kuchenne. Jeśli czegoś nie było w tej wersji kolorystycznej, wybierał wzór tęczy. Pokochał urocze rzeczy.

"Przez pierwsze 6 lat słyszałem, że jestem gejem. Każdy "był pewny", że jestem gejem, mimo że spotykałem się z kobietami, wziąłem ślub z kobietą i robiłem normalne heteroseksualne rzeczy. Ale musiałem być gejem, bo miałem różowe długopisy" – opowiadał.

Podkreślił, że odtąd awansował na wyższe stanowisko i ma pod sobą zespół, wszystko się zmieniło. Obecnie wszyscy już wiedzą, że po prostu uwielbia słodkie gadżety i często dostaje od kolegów prezenty, jak segregatory z tęczami i kociakami, różowego plastikowego jednorożca czy brokatową filiżankę.

"Naprawdę możesz lubić urocze rzeczy. Kochaj swoje urocze rzeczy. Nie chowaj ich, bądź z nich dumny. Początkowe wyśmiewanie kończy się, gdy inni poznają całą twoją osobowość. Nigdy nie pozwól, żeby ktoś zdusił w tobie twój blask" – apelował do mężczyźni.

6. Mężczyzna nie może pracować w "kobiecym" zawodzie

Wciąż zdziwienie budzą przedszkolankowie, pielęgniarze czy opiekunowie osób starszych. Przyjęło się, że to kobiety pracują z dziećmi lub pełnią funkcje opiekuńcze i chociaż przez lata sytuacja na rynku pracy bardzo się zmieniła, to ten stereotyp wciąż pokutuje.

"Jestem opiekunem i powszedni seksizm, jakiego doświadczam jako mężczyzna ze strony innych pracowników i pacjentów, jest szokujący. 'Dlaczego mogłeś w ogóle zechcieć tę pracę?'. Bo muszę mieć za co jeść, Karen!" – napisał żartobliwie jeden z internautów.

Wszystkie przykłady pochodzą z serwisu Reddit.

Czytaj także:

Feministki dbają nie tylko o kobiety. 5 przykładów dyskryminacji mężczyzn w Polsce

9 rzeczy, które kobiety mówią mężczyznom, a które ich na maksa wkurzają

Drogie kobiety, oto 15 rzeczy, których jako faceci nie chcemy od was słyszeć