Długoterminowa prognoza pogody na 2 kolejne tygodnie. Co zapowiadają synoptycy?

Monika Piorun
Najbliższe dni mogą być wyjątkowo mroźne, a temperatura przy gruncie miejscami może spaść do - 25, a nawet - 30 stopni poniżej zera. Mimo że przewidywania amerykańskich synoptyków nieco różnią się od prognoz specjalistów z Europy i Polski, to jednak możemy być pewni, że zima nie odpuści w ciągu 14 kolejnych dni.
Jaka pogoda zapowiada się w Polsce w ciągu 2 kolejnych tygodni lutego 2021 roku? [PROGNOZA DŁUGOTERMINOWA] Fot. ClimateReanalyzer.org


Zdaje się, że Amerykanie mieli rację ogłaszając w "Dniu Świstaka" 2 lutego, że czeka nas jeszcze 6 tygodni zimy. Świstak Phil w 2021 roku zobaczył swój cień, co oznacza, że do wiosny jeszcze daleko.

Długoterminowa prognoza pogody na 14 dni

Amerykański model GFS (czyli tzw. Global Forecast System) wskazuje, że za siarczysty mróz w Polsce w ciągu najbliższych dni będą odpowiadać zimne masy powietrza znad Arktyki, które napłyną do nas bezpośrednio z Rosji.


W ciągu najbliższych 2 tygodni z około 60/70-procentowym prawdopodobieństwem spodziewane jest wystąpienie miejscami temperatury poniżej -25, a nawet -30 stopni Celsjusza (nocą we wschodniej i południowej części Polski).
Temperatury spodziewane od 8 do 22 lutego 2021 roku w Polsce i Europie na podstawie amerykańskiego modelu GFS.Fot. ClimateReanalyzer.org
Także europejscy synoptycy na podstawie modelu ECMWF przewidują, że na przeważającym terenie Polski mróz przez co najmniej kilka dni będzie się utrzymywał przez całą dobę. Najwyższe temperatury w najcieplejsze dni nie przekroczą zaś około 2-3 stopni powyżej zera (tylko na początku obecnego i następnego tygodnia).
Długoterminowa prognoza pogody dla Polski do 22 lutego 2021 roku według europejskich synoptyków.Fot. DobraPogoda24.pl

Najzimniej w połowie lutego 2021. Co najmniej 2 większe śnieżyce nad Polską

IMGW ostrzega z kolei przed intensywnymi opadami śniegu. Drugi tydzień lutego ma przynieść "pogłębienie zimowych warunków nad Polską". Przez zawieje i zamiecie śnieżne oraz porywisty wiatr, temperatura odczuwalna może być dużo niższa niż ta, którą wskazują słupki rtęci w termometrach. W poniedziałek 8 lutego na wschodzie i w centrum kraju może spaść nawet 15-30 cm śniegu. Opadom może towarzyszyć marznący deszcz, który może spowodować gołoledź.

Kolejna śnieżyca w tym tygodniu spodziewana jest w Tłusty Czwartek 11 lutego 2021. Silne opady śniegu mogą wystąpić wówczas we wschodniej, południowej i centralnej części kraju.

W weekend temperatura może miejscami spaść nawet poniżej -20 stopni Celsjusza. Największy mróz spodziewany jest w połowie lutego (około -17 st. C a miejscami nawet do -25/-30 st. C), potem temperatury mają być nieco wyższe.

Czytaj także: Jak zamarza człowiek? Co się dzieje z ciałem na mrozie? Czym jest hipotermia? (WYJAŚNIAMY)

Dowiedz się więcej: