Jak segregować śmieci? Sprawdź w wyszukiwarce "Segreguj na 5"

Magdalena Więckowska
Teoretycznie segregacja śmieci nie jest trudna, a jej zasady poznają już nawet dzieci w przedszkolu. Nie oznacza to jednak, że nie mamy z nią problemów. W głowach często kłębią się pytania o to, gdzie wyrzucać styropian i czy pudełko po pizzy można oddać do recyklingu. Z pomocą przychodzi warszawska wyszukiwarka – Segreguj na 5, która bije rekordy nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce!
Jak segregować śmieci? Wyszukiwarka odpadów Segreguj na 5 Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Sprawdź jak segregować śmieci - wyszukiwarka Segreguj na 5


Od 1 stycznia 2021 do segregowania śmieci zobowiązuje nas ustawa. W tej chwili to już nie tylko nasz wybór, ale konieczność regulowana prawem. Nie jest jednak sztuką nakazać segregowania śmieci, a ułatwić proces zmian i dokładnie wyjaśnić, na czym polegają zasady recyklingu. Urząd Miasta Warszawy postanowił wesprzeć mieszkańców stołecznego miasta i przygotował specjalną wyszukiwarkę odpadów.

Projekt powstał już w 2018 roku, ale obecnie bije rekordy popularności w całej Polsce! Bo kto z nas nie zastanawiał się nad tym, gdzie wyrzucić karton po mleku lub gumową rękawiczkę? Wątpliwości, co do wyboru kosza na śmieci rozwieje specjalna wyszukiwarka Segreguj na 5. Wystarczy wpisać interesujące nas hasło, a na ekranie pojawi się konkretna odpowiedź.

Segregacja śmieci – czego nie należy robić


Aby segregacja śmieci miała sens, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Liczy się nie tylko to, gdzie wrzucamy odpady, ale i jak to robimy.

Jak segregować śmieci poprawnie?


Należy przede wszystkim pamiętać, że nie wszystko nadaje się do recyklingu. Mimo tego, że pudełko po pizzy wykonane jest z kartonu, nie należy wrzucać go do kosza na papier w całości. Dlaczego? Ponieważ opakowania nie powinny być tłuste i zanieczyszczone. Do worka z papierem mogą trafić wyłącznie czyste śmieci z tektury lub papieru. Do odpadów zmieszanych wrzucamy m.in.:



Worek na szkło nie jest odpowiednim miejscem na lustra, ceramikę i świetlówki, a także naczynia wykonane ze szkła żaroodpornego.

Wiele trudności mogą sprawiać również odpady BIO – tutaj powinny znaleźć się wyłącznie odpadki pochodzenia roślinnego! Wszystkie resztki jedzenia, które zawierają mięso, kości lub zwierzęce tłuszcze wrzucamy do odpadów zmieszanych. Do worka na zielone nie powinny natomiast trafić kamienie, ziemia i popiół.

Recykling słoików, pudełek i butelek


W segregacji wcale nie chodzi wyłącznie o umieszczenie śmieci w odpowiednim pojemniku na odpady. Trzeba pamiętać również o tym, aby usunąć resztki jedzenia z opakowań i słoików. Nie powinniśmy ich jednak myć, a jedynie oczyścić. Ważne też, aby kartonowe pudełka i plastikowe butelki były dobrze zgniecione, co znacznie ułatwia składowanie odpadów w sortowniach.

Jeśli wciąż zastanawiasz się do jakiego kosza na śmieci wyrzucić problematyczne odpady, poniższy artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.
Czytaj także: Trzeba myć opakowania? Gdzie wyrzucić mokry papier? 15 "śmieciowych" porad ułatwiających życie
Zasady nie są wcale tak trudne, jakby się mogło wydawać, a z czasem ich opanowanie będzie o wiele prostsze.

Czytaj także:
Warszawa zmienia zdanie w sprawie opłat za śmieci. Podwyżki odłożone w czasie