Czym chronić skórę twarzy i rąk w siarczysty mróz? Pomocne wskazówki na pielęgnację zimą

Weronika Tomaszewska
Tej zimny nie możemy narzekać na brak minusowych temperatur lub śniegu. Dlatego warto dobrze chronić skórę twarzy i rąk, bo te partie naszego ciała są najbardziej narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów ochronnych? W jakie kremy lub pomadki uzbroić się na siarczyste mrozy?
Dzięki tym wskazówkom unikniesz negatywnego działania mrozu na swoją skórę. Fot. pixabay.com/ TheDetonator
Gdy na dworze mróz, w dodatku wieje wiatr, a potem wchodzimy do ciepłego mieszkania, gdzie przez ogrzewanie jest w nim suche powietrze, to dla naszej skóry bardzo niekorzystne warunki. Przez to możemy odczuwać szorstkość na dłoniach lub twarzy. Cera jest wtedy bardziej podatna na podrażnienia.

A dzieje się tak przez mniejsze wytarzanie sebum. Zimno hamuje produkcję substancji, które natłuszczają naszą skórę, przez co staje się ona spierzchnięta. Dodatkowo powłoka, która zatrzymywała wewnątrz skóry wodę, przez te nieprzyjemne okoliczności została naruszona.


Kremy stosowane zimą powinny ochronić ją przed utratą tak ważnej dla naszej cery wody. Natłuszczenie pozwoli temu zapobiec i ochroni przed mrozem. Dlatego ważne, byśmy wybierali produkty tłuste i półtłuste.
Czytaj także: Nadchodzi prawdziwie mroźna zima. Oto modne czapki, dzięki którym nie "zamarznie ci mózg"

Co powinien zawierać krem na zimę?



Najbardziej znane i pożądane oleje roślinne w kremach to m.in.: oliwa z oliwek, olej jojoba, masło Shea, olejek migdałowy oraz olejek rycynowy. Dodatkowo składniki, które pozwolą zatrzymać wodę w skórze, to gliceryna, d-pantenol, mocznik, a także kwas hialuronowy.

Mitem jest, że kremy na zimę nie powinny zawierać wody, bo ona w niskich temperaturach zamarza. Jednak emulsja (inaczej krem) ma zupełnie inną temperaturę zamarzania. A w dodatku temperatura naszego ciała jest na tyle wysoka, by zapobiec temu zjawisku.

Jaki rodzaj skóry jest najbardziej narażony na negatywne działanie mrozu?

Czytaj także: Koniec z toną makijażu. Skinimalism będzie najmodniejszym trendem beauty w 2021 roku


Czy zimą należy stosować kremy z filtrem UV?


Kremy chroniące nas przed działaniem promieni słonecznych powinniśmy stosować przez cały rok. Zimą ich nakładanie jest szczególnie ważne, ponieważ promienie odbijające się od śniegu są bardzo silne i mogą nawet poparzyć naszą skórę. Minimalna ochrona to SPF 15. Jednak jeżeli uprawiasz sport na świeżym powietrzu, warto zaopatrzyć się w wyższy filtr.

Jak powinien działać dobry krem na zimę?


Znana mgr farmacji Alicja Cieślar wskazała, że dobry krem na zimę powinien natłuszczać i wygładzać szorstkie partie skóry, nawilżać, odżywiać i regenerować zmęczoną cerę, łagodzić podrażnienia oraz chronić przed promieniami słońca.

Co stosować na spierzchnięte usta?


Skóra ust zimą poddana warunkom atmosferycznym szybko się przesusza, dlatego warto zabezpieczyć ją tłustymi balsamami. Dobrze, gdyby dodatkowo dostarczały witaminy A i E. Produkty, które zawierają woski, olej rycynowy czy ekstrakt z melisy, są bardzo pożądane. Wskazane jest stosować czasem na usta nawet zwykłą wazelinę.

Czytaj także: Śnieg i mróz nie odpuszczają. Sprawdzamy, czy to może być zima stulecia