Meteor nad Australią rozświetlił nocne niebo w Melbourne. Niesamowite nagranie [VIDEO]

Monika Piorun
Noc nagle stała się jasna, gdy w walentynkowy wieczór z nieba nad Melbourne w Australii około 22.40 lokalnego czasu znienacka spadł meteor. Monitoring na szczytach wieżowców oraz kamery samochodowe uchwyciły moment tego zaskakującego zdarzenia. Astronomowie potwierdzają, że obiekt poruszał się z prędkością 40 km/s i był jaśniejszy niż Wenus.
Mieszkańcy 5-milionowego Melbourne około 22.41 lokalnego czasu mieli okazję zobaczyć niezwykłe zjawisko na niebie. Noc stała się jasna, gdy z nieba niespodziewanie spadł meteor. Fot. Facebook.com / Rajoo Ananth


Nikt się go nie spodziewał. Nie było oficjalnych komunikatów informujących mieszkańców 5-milionowego Melbourne o tym, że z nieba nagle spadnie meteor.

W Australii właśnie kończyły się Walentynki, gdy na nocnym nieboskłonie nagle pojawiła się kula ognia.

— Na zewnątrz w pewnym momencie pojaśniało. Kątem oka zauważyłem błysk i myślałem, że to piorun — wyjaśnia 24-letni Josh O'Neil w rozmowie z 7news.com.au. Choć niebo się rozświetliło, to nie towarzyszył temu żaden grzmot jak podczas burzy.

Meteor pojawił się nad Melbourne w Walentynki. Co to za obiekt?


Astronomowie potwierdzają, że był to meteor sporadyczny, który nie należy do żadnego roju i nie można przewidzieć, kiedy się pojawi. Był zbyt małych rozmiarów, by stanowił jakiekolwiek zagrożenie, więc systemy bezpieczeństwa go nie wychwyciły.


Obiekt był przypadkowym okruchem materii kosmicznej, który wpadł w ziemską atmosferę z prędkością około 40 km/s i uległ spaleniu.

Pojawiający się wtedy rozbłysk okazał się dosyć spektakularny, ale trwał na tyle krótko, że nie wszystkim udało się go zauważyć. Obecnie większość budynków oraz sporo samochodów jest wyposażonych w sprzęt monitorujący, dlatego w sieci pojawiło się mnóstwo nagrań z tego zaskakującego zdarzenia. Na wielu mieszkańcach Melbourne meteor w Walentynki 2021 zrobił piorunujące wrażenie. Nagranie tego niecodziennego zjawiska błyskawicznie zyskało ogromną popularność wśród internautów na całym świecie.

Dowiedz się więcej:

źródło: 7news.com.au / BBC