Przed nami historyczna chwila i... 7 minut grozy. Dziś lądowanie łazika na Marsie [TRANSMISJA]
Perseverance w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza wytrwałość — łazik o tej nazwie został wystrzelony w kosmos 30 lipca 2020 roku. 18 lutego 2021 wreszcie dotrze na Marsa, a jego dramatyczne lądowanie z prędkością 20 tys. km/h będzie jednym z najważniejszych kosmicznych wydarzeń na świecie. Gdzie i kiedy oglądać #7minutgrozy?
- Gdzie i kiedy oglądać misję Perseverance na Marsa? [Transmisja online na żywo]
- Jaki jest cel lądowania łazika Perseverance na Marsie? Astronauci tłumaczą
- Czym jest i jak jest zbudowany łazik Perseverance? Co warto o nim wiedzieć?
- Najciekawsze fakty na temat lądowania łazika na Marsie
Choć moment wyhamowania, wejście w atmosferę Marsa i opadnięcie na powierzchnię Czerwonej Planety (przy pomocy spadochronu) potrwa około 7 minut, to mogą to być najbardziej dramatyczne chwile w całym przebiegu misji #Mars2020. W tym czasie NASA nie będzie mieć praktycznie żadnej kontroli nad łazikiem Perseverance, a cały przebieg akcji będzie zautomatyzowany.
Lądowanie łazika na Marsie — kiedy nastąpi kluczowy moment #7minutgrozy?
Na powierzchni Marsa łazik Perseverance ma pojawić się około godz. 21:44 polskiego czasu, ale sygnał z informacją o tym wydarzeniu dotrze do nas dopiero 11 minut późnej, około godz. 21:55 (ze względu na ograniczenia, które wynikają z prędkości światła). W Waszyngtonie w USA będzie wtedy godz. 15:55.Łazik Perseverance ma przebywać na Marsie po wylądowaniu przez następne 2 lata (według ziemskiego czasu dokładnie: 687 dni).
Po pokonaniu w sumie 470 milionów km 18 lutego ma wylądować na 45-km kraterze Jezero, które w przeszłości było wypełnione cieczą. Miejsce to wygląda tak jak na poniższych zdjęciach.
Według NASA w taki sposób ma dojść do lądowania łazika Perseverance na powierzchni Marsa, na której ma pozostać przez kolejnych 687 dni (wg ziemskiego czasu).•Fot. NASA
Lądowanie łazika Perseverance na Marsie — transmisja online na żywo
Historyczne lądowanie łazika na Marsie będzie można oglądać na wiele sposobów:⦁ YOUTUBE — relacja online na żywo będzie dostępna m.in. na kanale NASA, ale nie tylko:
⦁ TELEWIZJA — od godz.20:00 na TVN24GO będzie nadawać specjalny program na żywo.
⦁ FACEBOOK — transmisję i specjalny program na żywo z lądowania łazika Persevance na Marsie będzie można oglądać także za pośrednictwem fanpage "Z głową w gwiazdach" popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego.
⦁ TWITTER — relacji w mediach społecznościowych będzie wiele. Polecamy m.in. profile NASA oraz SPACE.com, który przypomina, że łazik Perseverance pozwoli nam po raz pierwszy usłyszeć dźwięki z Czerwonej Planety.
Jaki jest cel misji Perservance na Marsa? Astronauci wyjaśniają
Łazik ma zbierać na Marsie ślady mikrobiologicznego życia — nie tylko tego, które może być tam obecnie, ale i wszelkich sygnałów świadczących o prehistorycznych organizmach i innych biologicznych artefaktach.Po raz pierwszy usłyszymy też prawdziwe dźwięki pochodzące z tej planety. Sprzęt ma zbadać też skład chemiczny powierzchni Marsa oraz wykryć wszelkie potencjalne związki organiczne.
Lądowanie łazika na Marsie — piękny gest wobec medyków walczących z COVID
Na pokładzie łazika Perseverance umieszczono nazwiska 11 mln uczestników akcji "Wyślij swoje imię na Marsa" oraz specjalną plakietkę aluminiową z wygrawerowaną Laską Eskulapa, złożoną w podzięce dla wszystkich medyków walczących z pandemią covid-19 na świecie.Łazik Perseverance — co to jest i z czego się składa?
- waga: 1025 kg
- wysokość: 2,2 m
- szerokość: 2,7 m
- długość: 3 m
Łazik Perservance wyląduje na Marsie już 18 lutego 2021 roku. Jaki jest cel jego misji?•Fot. NASA Mars Perservance
Jak zbudowany jest łazik Perseverance, który 18 lutego 2021 wyląduje na Marsie (na kraterze Jezero)? Oto, z czego się składa.•Fot. NASA
Na stronach NASA można stale monitorować, w jakiej odległości od Ziemi i z jaką prędkością porusza się łazik Perseverance.•Fot. NASA
Dowiedz się więcej:
- Meteor nad Australią rozświetlił nocne niebo w Melbourne. Niesamowite nagranie [VIDEO]
- Od widowiskowych zaćmień Słońca i Księżyca po zmianę czasu letniego na stałe. Co nas czeka w 2021?
- Fenomenalne zjawisko optyczne na niebie. W Chinach pojawiły się niezwykłe tęczowe chmury (ZDJĘCIA)