Jak uratować kogoś, pod kim załamał się lód? Ratownicy WOPR wyjaśniają [INSTRUKTAŻ]

Monika Piorun
Stąpanie po kruchym lodzie, zwłaszcza w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych, nigdy nie jest 100-procentowo bezpieczne. Wystarczy moment, by wpaść do lodowatej wody. Pomoc w takich nagłych wypadkach może skończyć się tragicznie zarówno dla poszkodowanego, jak i dla ratownika. WOPR tłumaczy, co robić w takiej sytuacji.
W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy osobie, która wpadła do wody na zamarzniętym zbiorniku wodnym? Fot. YouTube.com/WOPR Wejherowo



Nigdy nie powinno się wchodzić na lód, który ma mniej niż 10 cm grubości. Wchodząc na zamarznięte zbiorniki wodne, zawsze podejmujemy ryzyko, że pokrywa może się pod nami załamać — o czym jeszcze nie wolno zapomnieć, jeśli zdecydujemy się poruszać po powierzchni skutej lodem?


ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA LODZIE:



CO ZROBIĆ, JEŚLI WIDZIMY, ŻE POD KIMŚ ZAŁAMAŁ SIĘ LÓD?



Udzielając pierwszej pomocy osobie, pod którą załamał się lód, po wyciągnięciu jej w bezpieczne miejsce, należy jak najszybciej ściągnąć z niej przemoczone ubranie i postarać się okryć ją suchym materiałem.

Morsujesz? Zabezpiecz po sobie przerębel!

Ratownicy apelują także o to, by wszystkie osoby, które podejmują się morsowania (bijącego rekordy popularności w czasie ostatnich mrozów) zawsze pozostawiały po sobie odpowiednio zabezpieczone miejsce, w którym zrobiono przerębel, by inne osoby przypadkowo do niego nie wpadły.

W jaki sposób zabezpieczyć przerębel po morsowaniu? Szczegóły można poznać na poniższym nagraniu WOPR. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, to po wyciągnięciu go na brzeg należy sprawdzić jego funkcje życiowe i podjąć dalsze kroki pierwszej pomocy, które mogą uratować mu życie i zapobiec wychłodzeniu organizmu z powodu hipotermii.
Czytaj także: Jak zamarza człowiek? Co się dzieje z ciałem na mrozie? Czym jest hipotermia? (WYJAŚNIAMY)

Dowiedz się więcej:

źródło: WOPR