Jak uratować kogoś, pod kim załamał się lód? Ratownicy WOPR wyjaśniają [INSTRUKTAŻ]
Stąpanie po kruchym lodzie, zwłaszcza w okolicach zamarzniętych zbiorników wodnych, nigdy nie jest 100-procentowo bezpieczne. Wystarczy moment, by wpaść do lodowatej wody. Pomoc w takich nagłych wypadkach może skończyć się tragicznie zarówno dla poszkodowanego, jak i dla ratownika. WOPR tłumaczy, co robić w takiej sytuacji.
- Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują osoby, które przebywają na powierzchni zamarzniętych zbiorników wodnych pokrytych lodem?
- Ratownicy WOPR z Wejherowa tłumaczą na filmie instruktażowym, jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód.
- Dlaczego po morsowaniu należy zawsze zabezpieczać przerębel?
Nigdy nie powinno się wchodzić na lód, który ma mniej niż 10 cm grubości. Wchodząc na zamarznięte zbiorniki wodne, zawsze podejmujemy ryzyko, że pokrywa może się pod nami załamać — o czym jeszcze nie wolno zapomnieć, jeśli zdecydujemy się poruszać po powierzchni skutej lodem?
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA LODZIE:
- Przed wybraniem się w okolice zbiornika skutego lodem, zapoznaj się z prognozą pogody i weź ze sobą naładowany telefon komórkowy.
- Nigdy nie wchodź na lód pokrywający ujście rzeki, okolice mostów, śluz lub zapór wodnych.
- Zawsze sprawdzaj grubość pokrywy lodowej w miejscu, po którym stąpasz.
- Zwracaj uwagę na to, by w miejscu pokrytym lodem, w którym przebywasz, nie było zbyt dużo ludzi (unikaj przeciążenia).
- Zejdź z trzeszczącego lodu — pokrywa może być zbyt cienka i wkrótce może się załamać.
CO ZROBIĆ, JEŚLI WIDZIMY, ŻE POD KIMŚ ZAŁAMAŁ SIĘ LÓD?
- Jeśli jesteś świadkiem takiego wypadku, nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój, ale działaj szybko i zdecydowanie — jak najszybciej wezwij pomoc (zadzwoń na nr alarmowy: 112).
- W miarę możliwości nie spuszczaj z oczu poszkodowanego — przed przystąpieniem do akcji ratowniczej zapewnij sobie wsparcie osób z otoczenia (jeśli masz taką szansę).
- Postaraj się znaleźć kij, gałąź lub użyj szalika, rękawa kurtki, paska od spodni bądź innej części garderoby, którą może złapać tonący zamiast Twojej ręki — uważaj, by ratując inną osobę samemu nie stać się ofiarą i nie wpaść do wody.
- Jeśli masz taką możliwość, to przed wejściem na lód zabezpiecz się obwiązując liną.
- Połóż się na pokrywie lodowej rozkładając ciężar własnego ciała na jak największej powierzchni i zacznij pełzać w kierunku poszkodowanego.
- W momencie, w którym znajdziesz się w pobliżu tonącego, zacznij zwalniać, by lód się nie załamał, kiedy będziesz podawać mu rękę (lub przedmiot, który może chwycić).
- Po podaniu ręki (lub kija/ gałęzi / szalika, za pomocą którego można wyciągnąć tonącego z wody) ratownik może zacząć się powoli przesuwać w kierunku brzegu, pociągając za sobą poszkodowanego.
- Jeśli samemu wpadłeś do wody — w miarę możliwości staraj się nie wpadać w panikę, krzyknąć z całych sił na pomoc oraz szeroko rozkładać ręce, by utrzymać na powierzchni.
- Twoje buty i ubranie będą dla Ciebie dodatkowym obciążeniem, więc jeśli jesteś w stanie, to je zrzuć.
- Jeśli nikt nie idzie Ci z pomocą, postaraj się położyć płasko na wodzie i dotrzeć do miejsca, w którym lód wydaje się najgrubszy.
- Jeśli ktoś udziela Ci pomocy, to złap podany przedmiot lub wyciągniętą rękę i staraj się wydobyć na twarde podłoże (wspomagaj się nogami i spróbuj wyciągnąć kolano, które pozwoli utrzymać resztę ciężaru ciała).
- Po doczołganiu się na brzeg ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła.
Udzielając pierwszej pomocy osobie, pod którą załamał się lód, po wyciągnięciu jej w bezpieczne miejsce, należy jak najszybciej ściągnąć z niej przemoczone ubranie i postarać się okryć ją suchym materiałem.
Morsujesz? Zabezpiecz po sobie przerębel!
Ratownicy apelują także o to, by wszystkie osoby, które podejmują się morsowania (bijącego rekordy popularności w czasie ostatnich mrozów) zawsze pozostawiały po sobie odpowiednio zabezpieczone miejsce, w którym zrobiono przerębel, by inne osoby przypadkowo do niego nie wpadły.W jaki sposób zabezpieczyć przerębel po morsowaniu? Szczegóły można poznać na poniższym nagraniu WOPR.
Czytaj także: Jak zamarza człowiek? Co się dzieje z ciałem na mrozie? Czym jest hipotermia? (WYJAŚNIAMY)
Dowiedz się więcej:
- Jak wygląda akcja poszukiwawcza Jana Lityńskiego? Drony, 100 policjantów i strażaków [KULISY]
- Nurkowie poszukują ciała Jana Lityńskiego. Postawiono na nogi całą lokalną policję
- Ujawniono, co działo się chwilę przed śmiercią Jana Lityńskiego. Ciała wciąż nie odnaleziono