"Beksiński w Warszawie". Ponad 60 dzieł słynnego malarza na wystawie, jakiej jeszcze nie było
W czerwcu 2021 roku w Warszawie odbędzie się największa czasowa wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego, jaką kiedykolwiek zorganizowano. Gratką dla miłośników sztuki będzie nie tylko zaprezentowanie aż 60 prac słynnego malarza, ale również pokazanie dzieł, które wcześniej nie były pokazywane publicznie. W czerwcu tego roku przypada 92. rocznica urodzin Beksińskiego oraz 16. rocznica jego tragicznej śmierci.
Jak podkreśla, wśród zaprezentowanych dzieł znajdą się również prace z kolekcji prywatnych, które nie były pokazywane publicznie. – Naszą intencją jest ukazanie niezwykłej twórczości Zdzisława Beksińskiego w sposób przystępny i jakościowy. Nie jest tajemnicą, że twórczość artysty pełna jest detali, którym można przyglądać się godzinami. Wystawa umożliwi to, czego nie daje Internet – poznawanie szczegółów obrazów i dodatkowych informacji z nimi związanych – dodaje Śliwiński.
Kurator zaznacza, że "Beksinski w Warszawie" to nie tylko sama wystawa. Co jeszcze czeka miłośników słynnego malarza? – Szereg imprez towarzyszących – plenerowe pokazy filmów, panele dyskusyjne, spotkania z osobami związanymi z artystą, ekspertami – wylicza Kamil Śliwiński.
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (ZĘ), olej na płycie pilśniowej, 98 x 98 cm, 2002, Muzeum Historyczne w Sanoku
Zdzisław Beksiński – "twórca rangi światowej"
Organizacja wydarzenia o takim formacie nie byłaby możliwa bez udziału Muzeum Historycznego w Sanoku, spadkobiercy i wyłącznego posiadacza praw autorskich do dzieł artysty.– Zdzisław Beksiński to twórca rangi światowej, a jego dorobek artystyczny określiłbym mianem elementu polskiego dziedzictwa narodowego. Muzeum nie tylko prezentuje największą kolekcję Beksińskiego, ale – zgodnie z zapisem testamentowym – stanowi centralny ośrodek promocji jego dziedzictwa artystycznego – opowiada Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
– W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie jego twórczością; muzea i galerie z całego świata zabiegają o możliwość prezentacji dzieł Zdzisława Beksińskiego. Muzeum Historyczne w Sanoku zdecydowało się na udział w projekcie "Beksiński w Warszawie", który gwarantuje kompleksowe zaprezentowanie twórczości artysty. Jestem przekonany, że każdy koneser twórczości Beksińskiego będzie miał prawdziwą ucztę podczas wystawy – dodaje.
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (AG76), olej na płycie pilśniowej, 87 x 73 cm, 1976, Muzeum Historyczne w Sanoku
Wielki Wizjoner
Skalę wydarzenia docenia Piotr Dmochowski, kolekcjoner sztuki, przyjaciel i popularyzator twórczości Zdzisława Beksińskiego. – Gratuluję wszystkim fanom Wielkiego Wizjonera, którzy dokładają starań, by szerzyć jego sławę. Nie jest to częste, ale tym większa jest zasługa tych, którzy to robią – podkreśla.I zachęca miłośników Beksińskiego "do pisania, do mówienia, rozgłaszania w mediach, w książkach i w rozmowach jego geniuszu". Apeluję do wszystkich twórców, by po znakomitym filmie pana Jana Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina" i pasjonującej książce pani Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny" znaleźli się dalsi, którzy ofiarują rzeszom fanów Wieszcza, który przeczuł i odmalował nadchodzące, straszne dla ludzkości czasy, dalsze, wielkie dzieła sztuki i literatury poświęcone jemu i jego wizji zbliżającej się Apokalipsy – mówi Piotr Dmochowski.
Dr Radosław L. Kwaśnicki, partner zarządzający w kancelarii RKKW – Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy oraz szef rady fundacji Nova Ars Poloniae, będącej współorganizatorem wystawy, podkreśla walory edukacyjne wydarzenia "Beksiński w Warszawie".
– To ukoronowanie wielomiesięcznych starań, aby twórczość wybitnego artysty trafiła do szerokiego grona odbiorców. Będzie to również doskonała okazja, aby poznać pełne spektrum twórczości Zdzisława Beksińskiego i myślę, że część widzów może być zaskoczona różnorodnością prac. Nie wszystkie dzieła artysty są – wbrew niektórym opiniom – pełne mroku, czego najlepszym przykładem jest słynna "seria Z", którą pod koniec lat 80-tych Zdzisław Beksiński namalował na prośbę Piotra Dmochowskiego – podkreśla dr Kwaśnicki.
Zdzisław Beksiński - Bez tytułu (AB78), olej na płycie pilśniowej, 87 x 87 cm, 1978, Muzeum Historyczne w Sanoku
"Beksiński w Warszawie"
Wystawę „Beksiński w Warszawie” będzie można oglądać w Centrum Praskim Koneser w Warszawie w dniach 26 czerwca - 5 września 2021 r.Wystawę organizują: Muzeum Historyczne w Sanoku, Fundacja Nova Ars Poloniae, Galeria Beks.pl oraz Spatium Art. Mecenasem wystawy "Beksiński w Warszawie" jest PKN ORLEN, a strategicznymi partnerami wydarzenia: Budimex S.A oraz Drutex S.A. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wystawy.
Czytaj także: Zdzisław Beksiński jadał w McDonald’s i uwielbiał Coca-Colę. Właśnie ukazały się jego dzienniki - był inny, niż myślicie