6 faktów o Dniu Kobiet. Znasz je wszystkie?

Magdalena Więckowska
Dzień Kobiet jest świętem obchodzonym co roku na całym świecie. Kojarzy nam się najczęściej z kwiatami, życzeniami i drobnymi upominkami wręczanymi kobietom przez mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wyjątkowym święcie? Przedstawiamy 6 faktów.
Dzień Kobiet - co warto o nim wiedzieć? Fot. z 123rf.com

Matronalia – pierwowzór Dnia Kobiet


Pierwowzorem Dnia Kobiet można uznać Matronalia – rzymskie święto obchodzone przez zamężne kobiety. 1 marca matrony udawały się do gaju nieopodal świątyni Junony na Eskwilinie i składały ofiarę z kwiatów. W tym czasie modliły się o szczęście w małżeństwie, a w domach przygotowywały poczęstunek dla niewolników.

One same również mogły liczyć na podarunki. Mężowie obdarowywali swoje żony, aby uczcić Matronalia i pokazać im swoją miłość. Przyjmuje się, że święto to ustanowił jeden z założycieli Rzymu – Romulus. Matronalia były symbolem płodności, szczęścia małżeńskiego i macierzyństwa.

Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był w lutym


Obecnie Dzień Kobiet kojarzony jest z 8 marca, trzeba jednak wiedzieć, że wszystko zaczęło się 28 lutego 1909 roku. To właśnie wtedy obchodzono kobiece święto po raz pierwszy. Ustanowiła je Socjalistyczna Partia Ameryki, jako odzew na kobiece protesty w Nowym Jorku.


Datę marcową przyjęto rok później przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. Na konferencję Kongresu Światowej Demokratycznej Federacji Kobiet przybyło ponad 100 kobiet z 17 krajów, które zagłosowały za tym, by przyjąć oficjalnie to święto.

Oficjalne obchody Dnia Kobiet w Polsce


W Polsce Dzień Kobiet kojarzony jest głównie z komunistycznymi obchodami. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ właśnie w czasie PRL święto to zyskało na popularności. W zakładach pracy i szkołach organizowano specjalne przyjęcia i akademie, władza składała oficjalne życzenia, a mężczyźni masowo kupowali rajstopy i goździki.
Czytaj także: Goździk i rajstopy, czyli jak wyglądał Dzień Kobiet w PRL [ZDJĘCIA I VIDEO]
Na tym jednak nie poprzestano – ustanowiono Centralne Obchody Dnia Kobiet, które funkcjonowały przez wiele lat. Były one kojarzone z przymusową radością z okazji Święta Pracy i pierwszomajowymi pochodami. Zniosła je dopiero Hanna Suchocka, która była premierem w latach 90-tych. W roku 1993 oficjalnie zrezygnowała z centralnych obchodów.

Dzień Kobiet w Rumunii jest także Dniem Matki


Okazuje się, że w Rumunii 8 marca świętuje się nie jedną, ale dwie okazje. Jest to zarazem Dzień Kobiet i Dzień Matki, które świętuje się hucznie w całym kraju. Dzieci i wnuki wręczają kwiaty mamom i babciom, a mężczyźni obdarowują prezentami swoje kobiety. Ciekawym zwyczajem są też specjalne kolacje i przyjęcia, w których uczestniczą wyłącznie panie.

Dzień Kobiet w Armenii trwa miesiąc


Armenia to kraj, w którym Dzień Kobiet obchodzi się aż miesiąc. Dyskusja społeczna na temat konkretnej daty zaowocowała znacznym wydłużeniem czasu świętowania. Owszem, dniem wspólnym jest 8 marca, w którym to zaczyna się Dzień Kobiet, ale celebracja trwa aż do 7 kwietnia, czyli do Zwiastowania. W tym czasie wszystkie panie mogą czuć się wyjątkowo i uczestniczyć w organizowanych licznie wydarzeniach o tematyce kobiecej.

Nie tylko kwiaty na Dzień Kobiet


Najczęściej kobiety obdarowuje się kwiatami, czekoladkami i innymi niewielkimi upominkami. Coraz większą popularnością cieszą się jednak pakiety badań. Dzień Kobiet to przecież świetna okazja na to, by zadbać o swoje zdrowie. Lista badań, które powinna wykonać każda kobieta nie jest długa, ale sprawdzenie stanu zdrowia może uratować życie.

Czytaj także: Uważasz swoje perfumy za oryginalne, bo są markowe? Bzdura, wszystkie Polki pachną podobnie