Poruszająca historia Mary Ann Bevan. Została "najbrzydszą kobietą świata", aby ratować rodzinę

Zuzanna Tomaszewicz
Mary Ann Bevan niegdyś w oczach społeczeństwa uchodziła za atrakcyjną dziewczynę. Niestety, przez tragiczną chorobę jej życie wywróciło się do góry nogami. Z powodu wyglądu straciła pracę jako pielęgniarka i aby ratować rodzinę, zdecydowała się wziąć udział w upokarzającym konkursie na "najbrzydszą kobietę na świecie".
Mary Ann Bevan, znana jako "najbrzydsza kobieta świata", cierpiała na akromegalię. Fot. Twitter.com/DatoCurioso73; Wikipedia
Mary Ann Bevan urodziła się w grudniu 1874, czyli u schyłku epoki wiktoriańskiej, która traktowała cyrk jako jedną z najwyższych form rozrywki. Zanim jednak Angielkę spotkał tragiczny los, wiodła ona życie typowej przedstawicielki klasy robotniczej. W 1903 wyszła za mąż za Thomasa Bevana, z którym doczekała się czwórki dzieci.


Jedenaście lat po ceremonii ślubnej partner Mary niespodziewanie zmarł. Od tamtego momentu wychowanie i wyżywienie potomstwa spoczywało więc wyłącznie w jej rękach.

Na zdjęciach z czasów, gdy Bevan dopiero zaczynała karierę pielęgniarską, nie widać było jeszcze oznak zbliżającej się choroby. Schorzenie zwane akromegalią dało o sobie znać tuż po jej ślubie. Wówczas kobieta miała 32 lata. Akromegalia jest rzadkim schorzeniem endokrynologicznym, spowodowanym nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową, w której obrębie wykształca się guz. Choroba skutkuje powiększaniem się stóp, rąk, żuchwy, języka oraz nosa, nadmierną potliwością, poszerzeniem szpar międzyzębowych, bólami kości oraz pogrubieniem rysów twarzy.

W wyniku choroby aparycja Bevan uległa drastycznej zmianie, co skutkowało tym, że z jej wyglądu zaczęli kpić nie tylko współpracownicy, ale także pacjenci. Przez akromegalię 40-letnia wówczas kobieta straciła pracę pielęgniarki i zmuszona była wziąć udział w konkursie na tytuł "najbrzydszej kobiety na świecie", aby utrzymać finansowo swoją rodzinę. Bevan wygrała konkurs, za który zgarnęła łączną kwotę 50 funtów. Widząc, że jej fizjonomia cieszy się społecznym zainteresowanie, Angielka została następnie zatrudniona w brytyjskich cyrkach oraz w amerykańskim "freak show" należącym do parku rozrywki Dreamland na Coney Island w Nowym Jorku. W cyrku Bevan występowała u boku m.in. brodatej kobiety i bliźniaków syjamskich.

O Mary zaczęła rozpisywać się prasa na całym świecie – zagraniczne źródła podają, że Bevan z trudem znosiła coraz to nowsze nagłówki na swój temat.

Do końca życia związana była z amerykańskim "pokazem dziwów" i tylko raz w całej swej karierze zdołała wrócić do Europy. W 1925 roku odwiedziła Paryż, gdzie występowała jako "atrakcja" w pewnej wystawie.

Po ośmiu latach od paryskiego występu Mary zmarła w wieku 59 lat. Przed śmiercią zdążyła jeszcze poprosić dzieci, aby te pochowały ją w ojczystej Anglii.
Czytaj także: Modelka z genetycznym zaburzeniem podbija świat mody