"Prawdziwa magia". Deep Nostalgia to nowy sposób na ożywienie portretów jak w... Harrym Potterze

Monika Piorun
Gadał dziad od obrazu, a obraz ni razu? Niekoniecznie... Okazuje się, że popularne w Polsce powiedzenie wkrótce może zyskać zupełnie inne znaczenie dzięki nowej technologii wykorzystującej tzw. deepfake. Jeden z najpopularniejszych na świecie portali genealogicznych MyHeritage.com udostępnił nową funkcję Deep Nostalgia, która pozwala na to, by odnowić fotografie przodków w sposób, który dotąd nie był dostępny dla zwykłych mugoli...
Jeden z najpopularniejszych portali genealogicznych na świecie udostępnił nową funkcję #DeepNostalgia, która podobnie jak deepfake pozwala w wyjątkowy sposób zmieniać zdjęcia i portrety przodków. Fot. MyHeritage.com/screen


Jeszcze parę lat temu spore wrażenie nie tylko na miłośnikach magicznych opowieści o młodym czarodzieju z Hogwartu robiły postaci z obrazów, które bez dotknięcia różdżki potrafiły nagle wybudzić się z letargu i wdać się w pogawędkę z wpatrującymi się w nie osobami.

Właśnie dożyliśmy historycznej chwili, w której taka opcja staje się powszechnie dostępna także dla zwykłych amatorów fotografii i zbieraczy rodzinnych pamiątek po przodkach. Na czym polega tzw. Deep Nostalgia, która w mgnieniu oka stała się viralem i jednym z najpopularniejszych trendów wśród internautów na całym świecie?

Deep Nostalgia i deepfake, czyli nowa metoda na "ożywianie" portretów przodków

Mimo że zdania na temat nowej funkcji Deep Nostalgia są podzielone, to jednak w ciągu zaledwie 48 godzin z nowego narzędzia internetowego na portalu MyHeritage.com skorzystało ponad milion internautów.


Strona, która pozwala tworzyć wirtualne drzewo genealogiczne własnej rodziny, udostępniła darmową opcję wykorzystującą znaną już dobrze technologię deepfake do zmieniania zdjęć przodków. Po wgraniu fotografii postać z portretu może zacząć się poruszać, uśmiechać, mrugać lub unosić brwi. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wykorzystującej proces uczenia maszynowego efekt "wskrzeszania" wizerunków historycznych postaci stał się tak realistyczny, że wiele osób zaczęło odczuwać lekki dyskomfort patrząc na ożywione nową technologią zdjęcia.

CO TO JEST DEEPFAKE?

Hasło deepfake oznacza dosłownie "głęboki fałsz" i odnosi się do celowego wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji do stworzenia niezwykle realistycznego obrazu, materiału video lub dźwięku, który jest tak doskonale spreparowany, że wydaje się zupełnie prawdziwy lub łudząco podobny do oryginału. Technika ta może być traktowana jako manipulacja.

Opinie internautów szybko drastycznie się podzieliły. Nietrudno spotkać zarówno zagorzałych wielbicieli wyjątkowego rezultatu, jaki osiąga się dzięki Deep Nostalgia, jak i tych, którzy nie kryją, że im się to wcale nie podoba. Jedni twierdzą, że to "prawdziwa magia", inni zaś widzą w tym tylko kolejną kuglarską technosztuczkę, na którą trudno się nabrać "mugolom".

Są też tacy, dla których oglądanie wizerunków zmarłych krewnych po prostu jest zbyt bolesne (zwłaszcza, jeśli od ich śmierci nie upłynęło wystarczająco dużo czasu). Odejście bliskich pozostawia w sercach kochających ich ludzi ranę nie mniejszą niż... blizna zadana przez "tego, którego imienia nie można wymawiać" (czytaj: Lorda Voldemorta z "Harry’ego Pottera"), więc nie ma się co dziwić, że nie każdemu nowy sposób na zabawę ze starymi zdjęciami przypadnie do gustu.

Za darmo na MyHeritage.com można zanimizować 5 fotografii z twarzą przodków (o wymiarach co najmniej 300 x 300 pikseli), a jeśli chcemy "ożywić" wszystkie zdjęcia naszych krewnych, trzeba dokonać płatnej subskrypcji po zalogowaniu. Jak to wygląda w praktyce?

Deep Nostalgia — viralowy trend podbija sieć. Galeria zdjęć historycznych postaci

Nowa funkcja dostępna na popularnym portalu do tworzenia wirtualnego drzewa genealogicznego pozwala nie tylko na przetwarzanie zdjęć najbliższych członków własnej rodziny, ale także ożywienie postaci historycznych. Kogo zdołali na moment "przywrócić do życia" internauci? Lista stale się poszerza. Prezentujemy najciekawsze materiały udostępnione w sieci.

Mikołaj Kopernik

Choć do dziś nie brakuje tych, którzy twierdzą, że "Kopernik była kobietą", to jednak nowe technologie jednoznacznie dowodzą, że wybitny astronom pod koniec życia wcale nie odbiegał wyglądem od innych mężczyzn w jego wieku.

Maria Skłodowska-Curie

(Promienio)twórcza noblistka i jedna z najbardziej znanych Polek na świecie spogląda na wielbicieli ze stoickim spokojem i lekkim uśmiechem wskazującym na spory dystans do otaczającej jej rzeczywistości.

Fryderyk Chopin

Delikatny uśmiech Fryderyka Chopina zdradza jego wrażliwą naturę romantycznego muzyka.

Jezus Chrystus

Wiercący się... Jezus, którego rozpiera taka energia, że chętnie wydostałby się z ram nudnych, świętych obrazków, w które od dwóch tysiącleci wpatrują się wierni mu wyznawcy? Deepfake ukazał absurdy, o których nie śniło się filozofom... Młody Jezus według historyków i specjalistów od deepfake mógł wyglądać tak jak na poniższym zdjęciu.

Vincent van Gogh

W spojrzeniu najsłynniejszego impresjonisty, dzięki Deep Nostalgia widać głębię podobną do tej, jaką przedstawiają jego niezwykłe obrazy.

Neandertalczyk

Jak wyglądał prehistoryczny przodek człowieka? Uśmiech naszego praprapraprapra.... dziadka zdaje się być całkiem sympatyczny.

Karol Darwin

Twórca teorii, która do dziś wzbudza kontrowersje, uśmiechał się z dużą dawką sędziwej powagi.

Abraham Lincoln

Poważne spojrzenie 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych, który zginął w zamachu, może wzbudzać trwogę.

George Washington

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się na tym, co by było, gdyby postaci z banknotów nagle ożyły, to dzięki deepfake jest już to możliwe...

Mona Lisa

Wreszcie można przekonać się, dlaczego tajemniczy uśmiech Mona Lisy do dziś ma tylu zagorzałych wielbicieli.

Frida Kahlo

Uśmiech Mona Lisy zna każdy, ale jak śmiała się... Frida Kahlo? Fotografia słynnej, latynoskiej malarki z funkcją Deep Nostalgia niespodziewanie nabiera życia. Widok jest intrygujący i nieco niepokojący.

Nicola Tesla

Geniusz, o którym zwykło się mawiać, że wynalazł... XX wiek, pewnie byłby zadowolony z przeróbki portretu, który przetrwał do dziś.

"Dziewczyna z perłą" Johannesa Vermeera

Jeden z najsłynniejszych obrazów świata dzięki deepfake można podziwiać z zupełnie nowej perspektywy. Klasyczne dzieła sztuki, które uśmiechają się do osób odwiedzających muzea? Taka przyszłość wkrótce może czekać nas w wielu instytucjach kulturalnych na całym świecie. Zdaje się, że włączenie deepfake do stałych ekspozycji to tylko kwestia czasu. Nie ma znaczenia, że posąg pięknej królowej Nefretete ma tysiące lat. Dzięki deepfake żona faraona wygląda niemal jak żywa postać...

Dowiedz się więcej:

Czytaj także: "Wehikuł czasu". Genialna funkcja Google Earth, która pozwala na wirtualną podróż w czasie