Kiszonka, która leczy i odmładza! Jak zrobić oryginalne kimchi w domu?

Joanna Stawczyk
Oryginalna, koreańska kiszonka, w której zakochał się cały świat. Nie dość, że kimchi jest zwyczajnie przepyszne, to ma w sobie moc prozdrowotnych właściwości. Idealne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale też dla tych, który dbają o zdrowe jelita i chcą być długo młodzi i pełni sił. Sprawdź, jak zrobić je łatwo w domu!
Jak zrobić dobre kimchi? Przepis na najlepsze tradycyjne kimczi z kapusty pekińskiej Fot. pixabay.com



W Polsce od setek lat uwielbiamy kiszone ogórki czy białą kapustę. Kisimy i konsumujemy je namiętnie tak, jak Koreańczycy kiszoną kapustę pekińską. Dla nich to pozycja obowiązkowa w diecie nawet u maluchów w wieku przedszkolnym. Opcji jest masa, bo podobno istnieje aż 180 wariantów kimchi.
Kiszonka, która leczy i odmładza! Jak zrobić tradycyjne kimchi w domu?Fot. pixabay.com
Ja osobiście preferuję to klasyczne, czyli lekko pikantne. Zawszę robię od razu kilka słoików, żeby starczyło na miesiąc. Kimchi jest wprost genialnym dodatkiem do zup, kanapek, domowych burgerów i hot-dogów, ale też samo w sobie do wcinania prosto ze słoika. Smakuje jeszcze pysznej posypane chrupiącym, sezamem łuskanym.

Składniki na 2 duże słoiki (2-litrowe)

- 2 kapusty pekińskie
- 4 litry letniej wody do namoczenia kapusty
- 40 g soli
- średnie, słodkie jabłko np. Ligol
- 2 duże marchewki
- 1 duży pęczek szczypiorku
- 2 łyżki pasty paprykowej Gochujang
- 25 g obranego imbiru
- 1 mały korzeń kurkumy
- 6 ząbków czosnku
- 100 ml sosu rybnego
- 1 papryczka chilli
- 1 łyżka octu
- 30 g mąki ryżowej (1 łyżka stołowa)
- 30 g brązowego cukru
- 500 ml wody do przygotowania pasty

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Przygotowanie kapusty: posiekaj dwie kapusty, a następnie wrzuć je do jednej dużej lub dwóch misek. Zagrzej 2 litry wody, dodaj sól i wymieszaj. Jak woda lekko ostygnie, zalej solanką kapustę. Jak będzie potrzeba dolej zimnej wody, żeby przykrywała mniej więcej całą kapustę. Kapustę w solance zostaw na 2 godziny, aby zmiękła. Po tym czasie wypłucz sól z kapusty na sitku zimną wodą, a potem starannie ją odsącz.

2. Szczypiorek posiekaj grubo. Umyj i obierz dwie marchewki. Następnie zetrzyj ją obieraczką w paseczki albo pokrój w drobne słupki. Posiekane warzywa dodaj do miski z wymoczoną kapustą pekińską.

3. Przygotowanie pasty: Do miksera wrzuć obrany czosnek, kurkumę (używaj rękawiczek do obrania, bo barwi), imbir, jabłko, sos rybny, papryczkę chili, jabłko, ocet i pastę paprykową. Zmiksuj na papkę. Zagotuj 500ml wody w garnku, wsyp mąkę ryżową z cukrem. Mieszaj na małym ogniu aż zgęstnieje. Gdy lekko ostygnie, dodaj zmiksowane przyprawy i przemieszaj pastę.

4. Załóż rękawiczki, bo pasta jest mocno barwiąca i ostra. Wymieszaj gotową pastę z kapustą pekińską, marchewką i szczypiorkiem w misce. Przełóż kapustę do słoików, zostawiając trochę miejsca - przy fermentacji poziom soków się podnosi, bo wytwarza się gaz. Odstaw słoik w temperaturze pokojowej na 2 dni dni, aby sfermentowała. Po tym czasie włóż słoiki do lodówki. Kimchi można przechowywać w lodówce nawet 2/3 miesiące.

Czytaj także: