Jak szybko wyhodować rzeżuchę? Ten patent może cię zaskoczyć

Weronika Tomaszewska-Michalak
Najczęściej rzeżuchę siejemy przed świętami wielkanocnymi. To ciekawy i bardzo zdrowy dodatek do wielu posiłków. Jej wyrazisty smak ma swoich zwolenników. Zatem jak w szybki i łatwy sposób wyhodować kiełki rzodkiewki?
Jaki jest najlepszy sposób na wysianie rzeżuchy? Fot. pixabay.com/ Katja_Kolumna
Wiele osób może zaskoczyć fakt, że to co nazywamy rzeżuchą to tak naprawdę pieprzyca siewna. To roślina z rodzaju "Cardamine", która ma wiele różnych odmian.
Charakterystyczny smak rzeżuchy jest nieco pikantny. Hodowanie jej z okazji Świąt Wielkanocnych w niektórych polskich domach stało się już tradycją. Jednak to nie tylko smaczna przekąska, ale także prawdziwa bomba witaminowa.

Jakie witaminy i mikroelementy zawiera rzeżucha?
Czytaj także: 5 sposobów na wykorzystanie skorupek jajek. Sprawdź, co z nimi zrobić

Jak w prosty i szybki sposób wyhodować rzeżuchę?

Zakup jednej torebeczki rzeżuchy to koszt zaledwie kilkudziesięciu groszy. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w kilka sztuk, tak by potem móc tylko dosypać ziarna i cieszyć się ciągle świeżymi kiełkami. Na rynku można kupić także większe opakowania nasion, wtedy takie kosztują nieco drożej, jednak to nadal koszt kilku złotych za opakowanie.


Skuteczny patent na to jak szybko wyhodować rzeżuchę tkwi w letniej wodzie. Taką lekko ciepłą, jednak nie gorącą cieczą zalewamy nasze nasiona, które wcześniej wsypaliśmy do pojemniczka i zostawiamy je na godzinę. To pozwoli im później szybciej skiełkować.

Następnie przygotowujemy płaskie naczynie z rantem ( najlepiej do 3 cm wysokości). Może to być miska, podstawka pod doniczkę czy nawet foremka na babeczkę. Dno takiego pojemnika wykładamy watą, ligniną, ręcznikami papierowymi lub ziemią. Potem nalewamy niewielką ilość wody tak, by podłoże było dobrze nasączona, ale żeby woda nie stała w naczyniu. Jeśli dodaliśmy jej nieco za dużo, warto dodać więcej materiału, który wykorzystaliśmy do hodowania rzeżuchy.

Kolejno nasączone wodą, lekko rozmoknięte nasiona (mogą być otoczone żelową mazią) wykładamy równomiernie na dno pojemnika. Kiedy nasze kiełki są już w fazie wzrostu, a w naczyniu nieco się zazieleniło warto do podlewania użyć spryskiwacza. Jednak, gdy nasiona rzodkiewki urosną już tak gęste i wysokie, że nie będzie widać dna, wtedy należy wlewać wodę już bezpośrednio do pojemnika, by nie doprowadzić do przesuszenia.

Jakie jeszcze kiełki warto hodować?


Czytaj także: Bajecznie różowa sałatka śledziowa z burakiem. Idealna na wielkanocny stół i nie tylko