Złe wieści ws. szczepionek AstraZeneca. Niemcy pokazali niepokojące dane o ich skuteczności

Łukasz Grzegorczyk
Niestety pojawiły się kolejne wątpliwości ws. szczepionek AstraZeneca (od niedawna Vaxzevria). Tym razem chodzi o skuteczność preparatu przeciwko covid-19. O sprawie informuje "Deutsche Welle".
Niemcy mają nowe informacje o skuteczności szczepionek AstraZeneca. Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta
"Osoby poniżej 60 lat, które w ramach pierwszej dawki dostały szczepionkę firmy AstraZeneca, powinny zostać przeniesione do kolejki czekających na inny rodzaj szczepionki. To zalecenie Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko)" – podano. Rekomendację zawarto w projekcie, który przedstawiono w Niemczech w czwartek 1 kwietnia.

O sprawie poinformował na Twitterze federalny minister zdrowia Jens Spahn. "Uzupełnione zalecenie Stiko na temat drugiego szczepienia stwarza jasność dla około 2,2 mln obywateli w wieku poniżej 60 lat, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali pierwszą szczepionkę firmy AstraZeneca" – czytamy.
Wspomniana grupa obywateli będzie mogła dostać w ramach drugiego szczepienia preparat typu mRNA (BioNTech lub Moderna). Rozpocznie się to w połowie kwietnia, gdyż AstraZeneca jest w użyciu w Niemczech dopiero od początku lutego. W projekcie wskazano, że "w przypadku tych osób zaleca się, aby zamiast drugiej dawki szczepionki firmy AstraZeneca, podać szczepionkę mRNA 12 tygodni po pierwszym szczepieniu. Powodem jest to, że ochrona wywołana przez preparat AstraZeneki po 12 tygodniach zaczyna słabnąć".


Szczepionka AstraZeneca – skuteczność


Przypomnijmy, że jeszcze w marcu ujawniono wyniki badań, które przeprowadzono w USA, Peru i Chile w związku z kontrowersjami wokół szczepionki AstraZeneca. Produkt brytyjsko-szwedzkiego koncernu ma być skuteczny w 79 proc. w zapobieganiu objawowej postaci choroby covid-19, a w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem.

Wśród osób badanych około 20 proc. miało powyżej 65 lat, a ok. 60 proc. cierpiało na choroby współtowarzyszące typu otyłość, cukrzyca czy choroby serca. Wśród osób powyżej 65. roku życia skuteczność preparatu przeciwko covid-19 wyniosła 80 proc.

Kontrowersje wokół szczepionki AstraZaneca pojawiły się kilka tygodni temu. Przyczyną były doniesienia o powikłaniach, które miały wystąpić po przyjęciu preparatu u pacjentów z kilku krajów UE. Szereg państw europejskich – w tym Niemcy, Norwegia, Dania, Francja czy Rumunia – zdecydowało się na czasowe wstrzymanie używania preparatu.
Czytaj także: Ujawniono wyniki badań ws. szczepionki AstraZeneca. Tym razem chodzi o jej skuteczność
źródło: "Deutsche Welle"