Europejska Agencja Leków o szczepionce AstraZeneca: Zakrzepy bardzo rzadkim skutkiem ubocznym

Monika Piorun
— Komisja ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) doszła do wniosku, że nietypowe zakrzepy krwi z małopłytkowością powinny być uznane za bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 AstraZeneca) — ogłoszono w oficjalnym oświadczeniu. Zdaniem ekspertów korzyści ze szczepienia nadal przeważają nad ryzykiem.
Szczepionka AstraZeneca zmieniła nazwę na Vaxzevria. Europejska Agencja Leków wypowiedziała się na temat zakrzepów po szczepieniach. Co ustalono? Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Gazeta


Według Europejskiej Agencji Leków (EMA), pracownicy służby zdrowia i osoby otrzymujące szczepionkę AstraZeneca (obecnie funkcjonującą pod nową nazwą Vaxzevria) powinni być świadomi możliwości pojawienia się "bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu".


Specjaliści przyznają, że "na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka": Jeśli zaś chodzi o zakrzepy, to:

Większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu.

EMA o szczepionce AstraZececa (Vaxzevria): "bezpieczna i skuteczna"

Europejska Agencja Leków nadal uznaje szczepionkę AstraZeneca / Vaxzevria za bezpieczną i skuteczną. W ocenie ekspertów:

Vaxzevria (wcześniej AstraZeneca - przyp. red) jest jedną z czterech szczepionek zatwierdzonych w UE w celu ochrony przed COVID-19. Badania pokazują, że skutecznie zapobiega chorobie. Zmniejsza również ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.

Czytaj także: AstraZeneca zmienia dane na temat skuteczności szczepionki przeciwko covid-19

Zakrzepy po szczepieniach. Kiedy zgłosić się po pomoc? [OBJAWY]

Według EMA po pomoc medyczną należy się zgłosić, jeśli po szczepieniu przeciwko covid-19 zaobserwujemy m.in. takie symptomy jak:


"Korzyści przeważają nad ryzykiem". EMA rekomenduje szczepionkę AstraZeneca / Vaxzevria

Europejska Agencja Leków zwraca uwagę przede wszystkim na to, że:

COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.

Szczepienie tym preparatem rekomendują także eksperci z Polski, m.in. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dowiedz się więcej: