Czy Romowie mają swój hymn i flagę? Sprawdzamy, co wiemy o ich kulturze w Międzynarodowy Dzień Romów

Julia Łowińska
8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Święto ma zwrócić uwagę na ich niekiedy ciężką sytuację i przypominać o mniejszości zamieszkującej nie tylko Polskę, ale też inne kraje europejskie. To okazja do poznania innych kultur i poszerzenia swoich horyzontów.
8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Co wiemy o romskiej mniejszości etnicznej? Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Romów

Święto zostało ustanowione podczas IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów w 1990 roku. Data została wybrana, aby upamiętnić pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się tego samego dnia w 1971 roku.

Romowie żyją na całym świecie. Ten nieterytorialny naród ma pochodzenie indyjskie. W Europie najwięcej z nich zamieszkuje Rumunię – 2,5 mln i Turcję – 5 mln. Spory odsetek mieszka też na Węgrzech, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę rozmiar kraju. Węgry liczą sobie niecałe 10 mln mieszkańców, z czego 1 mln stanowią Romowie.


Nacje europejskie często patrzą na Romów nieprzychylnym okiem. Międzynarodowy Dzień Romów ma zwrócić uwagę na wyrównywanie szans w społeczeństwie oraz nawoływać do odrzucenia stereotypów, uprzedzeń i większej otwartości oraz chęci poznania.

Wieczna Wędrówka

Romowie kojarzą nam się z kolorowymi taborami i życiem w podróży. Naród, który nie miał swojego terytorium, przez lata prowadził tułaczy tryb życia. Romowie mieszkali głównie w wozach, którymi podróżowali. Niegdyś rozbijali swoje obozy na obrzeżach miast – pod lasem, aby mieć dostęp do drewna i najchętniej blisko jezior, które zapewniały wodę.
Czytaj także: "My, Cyganie", czyli jak rozmawiamy o romskiej kulturze i sztuce
Mniejszość romska na ogół parała się rzemiosem, handlem, rozrywką i wróżbą. Popularne były takie zwody jak cieśla, kowal czy handlarzkoni. Wśród Romów można było znaleźć również sporo cyrkowców oraz wróżbitów i wróżbitek.
Oczywiście z biegiem czasu i przemianami zachodzącymi w społeczeństwie, po części zmieniły się też tradycje romskie, a sama nacja wsiąkła w społeczeństwa, w których żyje. Pomimo to Romowie pozostają odrębną nacją z dość silnie zakorzenioną tradycją i zhierarchizowanym systemem społecznym.
Foto archiwalny z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku.Fot. Roman Jocher / Agencja Gazeta
Mimo że Romowie zamieszkują Europę od wieków, to w kulturze nie pozostawili po sobie wielu śladów. Oczywiście, są obecni w naszym codziennym życiu, ale na próżno szukać śladów "romskiej architektury" – poza oczywiście willami, które charakteryzuje przepych i dość spora fantazja – czy literatury.

Romanipen i sytuacja kobiet wśród Romów

Romanipen to cygański kodeks praw, który ustanawia zakres zakazów i nakazów, jakich muszą przestrzegać osoby pochodzenie romskiego i żyjące w tej społeczności. Na jego straży stoi rada starszych i Szero Rom (Głowa Romów). Kodeks nakazuje posługiwanie się się językiem romani, a przede wszystkim nieużywanie go pośród "nie-Romów".
Ważne, zwłaszcza wśród płci żeńskiej, są zasady ubioru. Kobiety powinny nosić tradycyjne długie spódnice, a mężczyźni długie spodnie. Bardzo istotny jest też szacunek wobec starszych, którzy zawsze mają głos decydujący.

W kodeksie znajdziemy też dużo zasad dyskryminujących kobiety. Oprócz sprecyzowanego sposobu ubioru, wiele praw ogranicza kobiety. Społeczność romska jest bardzo patriarchalna, a rola kobiety sprowadza się głównie do roli żony i matki.
Romskie kobiety spotykają się z dużą dyskryminacją.Fot. Dominik Dziecinny / Agencja Gazeta
Dziewczynki są często wydawane za mąż w bardzo młodym wieku i pomimo obowiązku edukacji w Polsce, nie posyłane do szkół. W związku z tym dużym problemem jest analfabetyzm i brak niezależności.

Romski hymn, flaga i język

Pomimo, że Romowie są narodem bez terytorium, to posiadają "atrybuty", które przynależą do większości państw. M.in. swój język, flagę oraz hymn. Język romski, inaczej nazywany romani, w zależności od tego, w jakim kraju europejskim się znajdujemy, będzie się trochę różnił. Rozmaite dialekty i brak tradycji piśmienniczej sprawiają, że Romom z poszczególnych części świata czasem trudno jest siebie zrozumieć. Oficjalny hymn Romów to "Gelem, gelem".
Choć mało osób o tym wie, istnieje również oficjalna flaga. Zielony symbolizuje ziemię, a niebieski niebo. Czerwone koło o szesnastu szprychach odwołuje się do taborów i wiecznej wędrówki, ale także do indyjskiej czakry i praojczyzny wszystkich Romów. Romowie nie wyznają jednolitej religii.
Romską flagę charekteryzują trzy kolory.Fot. WikiCommons

Znani Romowie w Polsce i na świecie

Wiele znanych osobistości ze świata kultury ma pochodzenie romskie. Wśród nich są muzycy, poeci i poetki i gwiazdy estrady. Oto część z nich:

źródła: Stowarzyszenie Romowie, Wikipedia, Jedni z Wielu, eromasource.com