Muzułmanie rozpoczynają ramadan, czyli najważniejszy miesiąc w kalendarzu księżycowym

Diana Wawrzusiszyn
Wyznawcy islamu wieczorem 13 kwietnia rozpoczynają ramadan – miesiąc postu. Podczas trwania ramadanu od świtu do zachodu słońca muzułmanom nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić napojów ani uprawiać seksu.
Ramadan przypada na dziewiąty miesiąc roku muzułmańskiego, który jest oparty na fazach księżyca. Fot. Rumman Amin/ unsplash.com
Ramadan to najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym. Obchodzony jest na pamiątkę przekazania Koranu Mahometowi przez Archanioła Gabriela. Jest czasem zadumy i pobożności. 30-dniowy post służy oczyszczeniu ciała i duszy.




Kiedy zaczyna się ramadan?

W 2021 roku miesiąc postu rozpoczyna się 13 kwietnia i będzie trwać przez cztery tygodnie, aż do 13 maja. Zakończy się 3-dniowym świętem Ramadan Bajram.

Ramadan przypada na dziewiąty miesiąc roku muzułmańskiego, który jest oparty na fazach księżyca. Rok w islamie jest krótszy o jedenaście dni od roku w kalendarzu powszechnym, dlatego ramadan jest świętem ruchomym.

Czytaj także: Ramadan Karim czyli Hojny Ramadan, to życzenia, które składa się kiedy nadchodzi muzułmański miesiąc postu

Ramadan, czyli miesiąc postu

Muzułmanin powinien stosować się do pięciu filarów islamu. Należą do nich:


W czasie ramadanu należy przestrzegać ścisłego postu. Od świtu do zachodu słońca nie można nic jeść ani pić. Generalna zasada brzmi: nic nie może się dostać do żołądka.

Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu muzułmanie jedzą przed świtem – w momencie, kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem.

Nie tylko post

Obowiązkiem muzułmanina podczas ramadanu jest szczególna wstrzemięźliwość nie tylko w jedzeniu i piciu, ale także wobec doznań cielesnych i wewnętrznych złych skłonności do kłamstwa, fałszu i obłudy. Podczas ramadanu nie można uprawiać seksu.

„Stosunek seksualny, dozwolony jest tylko w nocy” - można przeczytać na stronie internetowej Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji wyznawców islamu w Polsce.

Czytaj także: "Nie wypada odmówić schabowego". Muzułmanie na niby, czyli o Polakach, którzy porzucają islam


Ramadan-czynniki unieważniające post

Według informacji podanych na stronie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP post może unieważnić kilka czynników:


Czytaj także: Warszawa obchodzi ramadan. W tym miesiącu bądź wyrozumiały dla obsługi popularnych kebabów

Najwyższe Kolegium Muzułmańskie MZR wymienia także czynności, które są dopuszczane podczas postu. Wśród nich:


Ramadan- kto jest zwolniony z postu?

Z postu zwolnione są dzieci, osoby starsze, nieuleczalnie chore lub osoby, u których post wzmaga chorobę albo opóźnia wyleczenie. Nie poszczą kobiety miesiączkujące, będące w ciąży, w połogu lub karmiące piersią. Nie muszą pościć podróżni, gdy post sprawia im kłopot. Zobowiązani są do odrobienia postu w innym terminie- tyle dni, ile nie pościli.

Czytaj także: Ramadan – post muzułmanów, trudny okres dla ich nie-islamskich partnerów. "Wkurzające, nie mogę spać"


Ramadan 2021 w cieniu pandemii COVID-19

W Polsce znów, tak jak przed rokiem, ramadan będzie miał wymiar odizolowania od społeczności, ze względu na epidemię koronawirusa Najwyższe Kolegium Muzułmańskie Muzułmański Związek Religijny w RP zaleca, by modlić się w domach, a nie spotykać w meczetach i domach modlitwy.

– Ze względu na trwającą pandemię, czyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby przyczynić się do zwalczenia zagrożenia. Przestrzegajmy obywatelskich nakazów i zakazów, jeśli tylko będzie taki obowiązek, to módlmy się i świętujmy w domach. Bóg zawsze wie, co znajduje się w naszych sercach. Ufajmy w Jego miłosierdzie. Niechaj przyjmie nasz post oraz modlitwy – nawołuje Tomasz Miśkiewicz, mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego MZR w RP.

Czytaj także: Wielkanoc u polskich Tatarów. Jak przygotowują się do świąt?


MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, którymi są głównie Tatarzy, którzy mieszkają głównie na Podlasiu. Liczba członków Związku szacowana jest na 5 tys. osób.

źródło: Oficjalna strona Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego