KE ponagla Polskę ws. Funduszu Odbudowy! 17 krajów już ratyfikowało ten projekt

Sebastian Kaniewski
Komisja Europejska ponagla Polskę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy w związku z pandemią koronawirusa. Według ustaleń RMF FM, 17 krajów ratyfikowało już tę decyzję, a 10 jeszcze nie. Wśród tej dziesiątki nadal jest Polska.
Komisja Europejska ponagla Polskę w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która jest niezbędna do uruchomienia wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy w związku z pandemią koronawirusa. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Kiedy pieniądze z UE na ratowanie gospodarki? KE ponagla Polskę ws. ratyfikacji

Polski rząd w ostatniej chwili zdjął z dzisiejszego porządku obrad projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Polska ma czas z podjęciem decyzji do końca czerwca. Nie jest to co prawda data formalna, jednak wszystko wskazuje na to, że jest to termin absolutnie nieprzekraczalny.

Komisji Europejskiej zależy na czasie i nieoficjalnymi kanałami przedstawiciele tej instytucji pośpieszają niezdecydowane kraje. Pierwsze wypłaty KE planuje wykonać jeszcze w drugiej połowie tego roku. Warto przypomnieć jednak, że nawet jeden kraj poprzez opóźnienie u siebie ratyfikacji może opóźnić uruchomienie funduszu dla całej Unii. Tak samo sytuacja wygląda, jeśli jeden kraj całkowicie zablokuje cały Fundusz, gdy nie zdoła go u siebie ratyfikować.
– KE jest w kontakcie z polskimi władzami, które wiedzą, że czas nagli. KE oczekuje, żeby w miarę możliwości nastąpiło w Polsce przyspieszenie w tej sprawie – powiedział rozmówca dziennikarki RMF FM z Brukseli. Poza Polską decyzji o zasobach własnych UE nie ratyfikowały jeszcze Austria, Estonia, Niemcy, Finlandia, Węgry, Irlandia, Holandia i Rumunia.


Ziobryści opóźniają ratyfikację Funduszu Odbudowy

Fundusz Odbudowy to pieniądze z Unii Europejskiej, które mają posłużyć wyjściu z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią covid–19. Otrzymać ma je również Polska, lecz warunkiem jest przyjęcie przez rząd wyczekiwanej ustawy.

Prace rządu PiS opóźnia minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który razem z Solidarną Polską sprzeciwia się powiązaniu unijnych pieniędzy z obowiązkiem przestrzegania przez władzę zasad praworządności. W efekcie pieniądze nadal nie popłynęły do polskich przedsiębiorców.
Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller jeszcze 8 marca wyjaśniał, że "głosowanie przeciwko Funduszowi Odbudowy będzie głosowaniem przeciwko ważnym interesom gospodarczym Polski". Powodów zmiany w porządku obrad nie ujawniono.
Czytaj także: Nagła zmiana w porządku obrad rządu. Punkt dotyczący funduszy z UE zniknął z programu
źródło: RMF FM