Jak się zarejestrować na szczepienie przeciwko covid-19? Wiedza w... pigułce [PORADNIK]
Ruszyły szczepienia przeciwko covid-19 dla kolejnych roczników. Jeśli chcemy się na nie zapisać, to najłatwiej zadzwonić na infolinię pod nr 989, wysłać SMS o treści "Szczepimy się" pod nr 664 908 556 lub 880 333 333 lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta i zgłosić chęć szczepienia przez internet. O czym jeszcze warto pamiętać i jak przedstawia się kalendarz szczepień? Oto wszystkie szczegóły w jednym miejscu.
- Szczepienia przeciwko covid-19: sposoby rejestracji i kalendarz szczepień dla roczników 1963-1973
- Jak się przygotować do szczepienia? O czym musimy wiedzieć?
- Na jakie pytania będziemy musieli odpowiedzieć przed szczepieniem przeciwko covid-19? Co jest w kwestionariuszu?
Przez kilka następnych dni codziennie oprócz niedziel od północy osoby z wyznaczonych roczników będą mogły dokonywać zapisów na szczepienia przeciwko covid-19 poprzez:
- e-rejestrację
- Internetowe Konto Pacjenta
- SMS (o treści "Szczepimy się" pod nr 664 908 556 lub 880 333 333)
- infolinię (pod nr 989 od północy do 6 rano automatycznie, a potem pomogą konsultanci)
- bezpośrednio w przychodni / punkcie szczepień przeciwko covid-19
- formularz online
Harmonogram szczepień przeciwko covid-19 w Polsce
- wtorek 13 kwietnia — rocznik 1963
- środa 14 kwietnia — rocznik 1964
- czwartek 15 kwietnia — rocznik 1965
- piątek 16 kwietnia — rocznik 1966
- sobota 17 kwietnia — rocznik 1967
- poniedziałek 19 kwietnia — rocznik 1968
- wtorek 20 kwietnia — rocznik 1969
- środa 21 kwietnia — rocznik 1970
- czwartek 22 kwietnia — rocznik 1971
- piątek 23 kwietnia — rocznik 1972
- sobota 24 kwietnia — rocznik 1973
Czytaj także: Kalendarz szczepień. Sprawdź, kiedy ruszają szczepienia Twojego rocznika albo powiedz o tym bliskim
Sporo seniorów wybiera tradycyjną metodę rejestracji i woli osobiście wybrać się do najbliższego punktu szczepień przeciwko covid-19, by dopisać się do listy oczekujących na pierwszą dawkę preparatu. Można tego dokonać na terenie blisko 6 tys. przychodni, w lokalizacji których pomoże nam m.in. strona mapaszczepien.pl.REJESTRACJA W PUNKTACH SZCZEPIEŃ przeciwko covid-19
Czytaj także: Rząd opublikował mapę punktów szczepień. Zobacz, gdzie będzie można się zaszczepić
Całodobowa i bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień dostępna jest pod nr tel. 989 (lub nr tel. 22 62 62 989 dla osób, które dzwonią z zagranicy). Do jej obsługi zatrudnionych jest kilkaset osób.REJESTRACJA TELEFONICZNA przez INFOLINIĘ (nr 989)
Po dodzwonieniu się będziemy musieli podać nasz nr PESEL, imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego (komórkowego). Rejestracji w taki sposób można dokonywać nie tylko osobiście, ale także poprzez członków naszej rodziny lub inne zaufane osoby, jeśli z różnych powodów (np. zdrowotnych) nie jesteśmy w stanie sami tego zrobić.
Po rozmowie na wskazany przez nas numer zostanie wysłany SMS z przydzielonym nam terminem szczepienia w wybranym przez nas miejscu.
Na dzień przed planowanym terminem szczepienia otrzymamy kolejny SMS z przypomnieniem o tym, że mamy się stawić na otrzymanie pierwszej lub drugiej dawki szczepionki przeciwko covid-19.
Czytaj także: Różnice pomiędzy szczepionkami na COVID Pfizera i Moderny [PORÓWNANIE]
Na termin podania nam drugiej dawki nie musimy się zapisywać. System zarejestruje nas automatycznie podczas pierwszego zapisu.
E-REJESTRACJA na SZCZEPIENIA przeciw COVID-19
Jak się zapiszać na szczepienia na covid-19 przez system e-rejestracji?•Fot. pacjennt.gov.pl
Jeśli nie mamy profilu zaufanego, to możemy go założyć na stronie pz.gov.pl
Jeśli nie będzie nam to odpowiadać, możemy indywidualnie dobrać datę, godzinę i miejsce szczepienia korzystając z udostępnionych na stronie opcji (zatwierdzimy je poprzez naciśnięcie funkcji "wybierz").
Czytaj także: Raz na 7 dni można zapisać się na bezpłatny test na covid-19. Jak to zrobić? [WYJAŚNIAMY]
Wszystkie dorosłe osoby mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciwko covid-19 korzystając nie tylko z powyżej zaprezentowanych metod, ale także poprzez wypełnienie formularza online na stronie szczepimy się. pacjent.gov.pl, gdzie zostaniemy poproszeni o podanie naszych danych osobowych i zaakceptowanie regulaminu.ZGŁOSZENIE chęci SZCZEPIENIA przeciwko COVID-19 poprzez FORMULARZ ONLINE
Na wskazany przez nas adres mailowy zostanie przesłana informacja z potwierdzeniem zadeklarowanego przez nas zgłoszenia, a kiedy ruszą szczepienia z naszej grupy wiekowej otrzymamy kolejny e-mail z informacją, że mamy wystawione e-skierowanie i możemy zarejestrować się w konkretnym terminie.
Wszystkich zgłoszeń na szczepienia przeciwko covid-19 można dokonywać bezpłatnie. Jeśli zaś z różnych przyczyn losowych będziemy zmuszeni zmienić termin szczepienia, możemy ponownie skorzystać z formularza i zmienić wskazaną przez nas datę.
Zmiany terminu szczepienia można dokonać tylko przed otrzymaniem pierwszej dawki, później żadne zmiany dat nie będą możliwe.
Informacja o przebytym szczepieniu na covid-19 będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień znajdziesz też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz w aplikacji mObywatel będzie do pobrania – po przyjęciu drugiej dawki szczepionki – kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie. O wydruk tego kodu QR możesz również poprosić punkt szczepień.
Czytaj także: Karolina Korwin Piotrowska już się zaszczepiła przeciw COVID-19. "Działa wszystko jak w zegarku"
Jak się przygotować do szczepienia przeciwko covid-19?
- Jeżeli na co dzień zażywamy leki, to w dniu szczepienia powinniśmy je wziąć zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Warto wybrać wygodną odzież, która nie sprawi nam problemu podczas szczepienia (musimy podnieść rękaw i nadstawić ramię).
- Nie zapominajmy o tym, by wziąć ze sobą dowód osobisty.
- Do wypełnienia formularzy mogą nam być potrzebne okulary (jeśli je używamy) i długopis do wypełnienia ankiety.
- Zaleca się mieć przy sobie dokumentację medyczną (jeśli szczepienie odbywa się poza naszą przychodnią) oraz spis leków, które zażywamy.
- Warto pamiętać, że zmiany terminu szczepień możemy dokonać tylko przed podaniem nam pierwszej dawki. Później nie będzie to możliwe, bo drugą dawkę musimy przyjąć dokładnie po wyznaczonym czasie.
O co możemy być zapytani przed szczepieniem przeciwko covid-19? (Nazwy leków)
Sporo wątpliwości może wzbudzać także kwestia dokumentacji medycznej, która obrazuje historię naszych chorób. Osoby, które będą szczepione poza swoją przychodnią, powinny mieć spisane nazwy przyjmowanych leków lub ewentualnie wziąć ze sobą ich opakowania. Wiele osób z przejęcia zapomina, jakie preparaty stosuje, dlatego lepiej przygotować się wcześniej i sporządzić odpowiednią listę leków, jakie zażywamy.Przed szczepieniem będziemy poproszeni o wypełnienie ankiety, w której zostaniemy zapytani m.in. o to, czy leczymy się za pomocą takich środków jak:
- kortyzon, prednizon (leki immunosupresyjne)
- kortykosteroidy (deksametazon, Encortolon, Encorton, hydrokortyzon, Medrol, Metypred),
- leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne),
- leki zalecane po transplantacji narządu, radioterapii (napromienianie), zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy.
W formularzu będziemy musieli odpowiedzieć na poniższy zestaw pytań.KWESTIONARIUSZ WSTĘPNEGO WYWIADU PRZESIEWOWEGO PRZED SZCZEPIENIEM OSOBY DOROSŁEJ PRZECIW COVID-19
Ankieta do wypełnienia przed szczepieniem na covid-19.•Fot. gov.pl
Warto zapoznać się z treścią ankiety dotyczącej naszego stanu zdrowia. Przed szczepieniem na covid-19 zostaniemy zapytani m.in. o leki, które zażywamy (seniorzy powinni znać ich nazwy lub zanotować je sobie wcześniej).•Fot. szczepienia.pzh.gov.pl
Dowiedz się więcej:
- Szczepienia przeciwko covid-19 dla seniorów. O czym warto pamiętać przed (i po) zabiegu? [PORADNIK]
- Szczepionka na COVID faktycznie działa. Izrael opisał pierwsze efekty masowych szczepień [BADANIA]
- Kto zapłaci za transport pacjenta na szczepienie przeciwko covid-19? [WYJAŚNIAMY]