Dlaczego lesbijki w społeczeństwie są "niewidzialne"? Dziś świętujemy dzień miłości wśród kobiet

Julia Łowińska
Tęczowa flaga wciąż budzi wiele emocji. O ile jednak o wątek miłości gejowskiej przewija się w życiu codziennym czy popkulturze dość często, to temat miłości wśród kobiet wciąż pozostaje trochę tabu. Dziś Dzień Widoczności Lesbijek.
Dzień Widoczności Lesbijek. Fot. Brett Sayles / Pexels

Dzień Widoczności Lesbijek

Dlaczego warto o nim mówić głośno? Może właśnie dlatego, że lesbijki w społeczeństwie są dość "niewidoczne".

Po pierwsze wiadomo, że przedstawiciele mniejszości seksualnych, zwłaszcza w Polsce, muszą mierzyć się z dużym brakiem akceptacji, a często niestety i prześladowań. Marsze równości są nagminnie atakowane przez obywateli, którym przeszkadza widok jednopłciowej pary. Po drugie, o ile o męskiej miłości mówi się więcej, o tyle temat związków lesbijskich zdaje się wcale nie istnieć.

Może to wynikać m.in. to z tego, że pozornie "uczucie" między kobietami nie jest tak stygmatyzowane w społeczeństwie. Dwie idące za rękę koleżanki nie budzą takich emocji. Jednak kiedy ujawnią się, że łączy je romantyczne uczucie, od razu są na celowniku. Kobietom bardziej przypisuje się również rolę matki i żony, dlatego trudniej wyłamać im się z obowiązujących norm społecznych.


Nie oznacza to jednak, że lesbijek jest mniej – po prostu rzadziej się ujawniają.1,5 proc. obywateli w społeczeństwie deklaruje się jako geje bądź lesbijki. Jednak według danych opublikowanych w przeprowadzonych badaniach, osoby homoseksualne stanowią ok. 5 proc. społeczeństwa. Sytuacja wygląda podobnie na całym świecie.

Safona z wyspy Lesbos

Obraz "Safona i Erine w Ogrodach Metylene" autorstwa Simeona Solomona ze zbiorów londyńskiego muzeum.Fot. Simeon Solomon via Wikimedia Commons
Grecka poetka to chyba pierwsza, o której donoszą jakiekolwiek źródła i najbardziej "znana" lesbijka. Safona urodziła się w VII wieku na wyspie Lesbos na Morzu Egejskim, w mieście Mitylena. Jej delikatne wiersze przepełnione są miłością do kobiet i to właśnie od greckiej wyspy wywodzi się słowo określające miłość między dwiema kobietami. Z dziesiątków tysięcy utworów, które napisała grecka poetka, zachowało się jedynie 650.

Sławne polskie lesbijki

Temat homoseksualizmu wśród kobiet wciąż pozostaje tematem tabu. O ile wśród polskich celebrytów nie sposób wymienić kilku znanych pisarzy, aktorów czy reżyserów, to jeśli chodzi o kobiety, lista jest o wiele krótsza. O swojej orientacji seksualnej otwarcie zdecydowało się mówić tylko kilka znanych Polek.
W 2020 roku coming outu dokonała trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike pisarka i znana feministka Sylwia Chutnik.

– Ej, ale na co ty jeszcze czekasz? Aż obozy zaczną nam urządzać? Jesteśmy najbardziej homofobicznym krajem Unii Europejskiej, co jeszcze musi się wydarzyć? Jakie jeszcze granice mają być przekroczone, bym się odezwała? – wyznała na łamach magazynu "Replika" Chutnik.

Inną polską pisarką, która opowiedziała o tym, że pozostaje w związku z kobietą jest Agnieszka Graff. Dziennikarka pisząca felietony ukazujące się na łamach "Wysokich Obcasów" czy "Gazety Wyborczej" była żoną fotografa i korespondenta prasy francuskiej Bernarda Ossera, z którym doczekała się syna. W 2021 roku w mediach społecznościowych powiedziała, że żyje z partnerką.

Kasia Adamik to polska reżyserka, plastyczka i członkini Zarządu Gildii Reżyserów Polskich i córka Agnieszki Holland. Artystka w 2012 roku wyznała, że jest lesbijką. Jej partnerką jest Olga Chajdas, również reżyserka kinowa. Jako lesbijka deklarowała się też Anna Laszuk, publicystka i dziennikarka i aktywistka ruchu LGBT, która zmarła z powodu nowotworu w 2012 roku.

Ostatnio w Polsce zrobiło się głośno o trenerce personalnej posługującej się pseudonimem Way of Blonde. W naTemat pisaliśmy o tym na początku marca. Karolina Brzuszczyńska, która wystąpiła na gali FAME MMA 9 przyznała, że pozostaje w związku z partnerką Agnieszką i opowiedziała o ich przyszłości jako pary jednopłciowej w Polsce.

O zagranicznych gwiazdach, które deklarują się jako lesbijki mówi się wiele więcej. Do ich grona można zaliczyć m.in.: aktorkę Jodie Foster, prezenterkę Ellen Degeneres, znaną z serialu dla nastolatków Jane Lynch czy rudą bohaterkę z serialu "Seks w Wielkim Mieście" Cynthię Nixon.

Filmy LGBT ukazujące lesbijską miłość

Poruszające, zmysłowe i przełamujące tematy tabu. Wątek LGBT pojawia się w kinie coraz częściej, jednak również częściej dotyczy męskiej miłości. Poniżej prezentujemy kilka filmów, które pokazują historie bohaterek i ich lesbijskiej miłości. To świetne propozycje na długi wieczór.
Czytaj także: Trudno przejść obojętnie obok tych produkcji. Oto dziesięć najlepszych filmów o miłości lesbijskiej