Marcin Wiącek – nie polityk i ekspert od praw człowieka ma szansę zostać nowym RPO. Dziś głosowanie

Diana Wawrzusiszyn
Wspólny kandydat opozycji i Porozumienia Gowina ma szansę zostać nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Marcin Wiącek nie jest politykiem, lecz nauczycielem akademickim i ekspertem od praw człowieka. “Mam zamiar być rzecznikiem każdej osoby”– zadeklarował podczas konferencji prasowej. Dziś w Sejmie odbędzie się kolejne głosowanie nad nowym rzecznikiem. Jego kontrkandydatką jest popierana przez Sejm, Lidia Staroń.
Marcin Wiącek Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Kto popiera Marcina Wiącka?

Marcin Wiącek, który jest wspólnym kandydatem klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL, a także koła Polska 2050 i Polskie Sprawy może przerwać impas wokół wyboru nowego RPO. Na poparcie kandydata opozycji zdecydowali się także przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina, w tym lider partii. Rozważenie kandydatury dr hab. Wiącka zaproponował Marek Sawicki z PSL, który współpracował z nim przez lata. Według Sawickiego Marcin Wiącek to “człowiek centrum”. Jak ustaliła “Wyborcza” jego nazwisko w negocjach miało pojawić się już w listopadzie zeszłego roku.
Czytaj także: Jest kolejny kandydat na RPO. Prof. Wiącek ma poparcie opozycji i... ekipy Gowina

Kim jest Marcin Wiącek?

Urodził się w 1982 roku. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa Administracji oraz Centrum Prawa Amerykańskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach zdecydował się kontynuować karierę naukową. W 2009 r. obronił doktorat dotyczący pytania prawnego sądu do Trybunału Konstytucyjnego, tym samym uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa, ze specjalnością prawo konstytucyjne. W 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i rozprawy poświęconej dopuszczalności stosowania przez sądy i TK regulacji konstytucyjnych w sprawach wywodzących się z okresu powojennego.


Marcin Wiącek – nauczyciel akademicki


Dr hab. Marcia Wiącek od 2009 roku jest nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 2009–2017 był zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA UW. Od 2017 roku pełni tam funkcję Kierownika Zakładu Praw Człowieka. Jest również członkiem Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain, a także członkiem Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne i Rady Dydaktycznej WPiA UW. W roku akademickim 2020/21 prowadzi wykład “Prawa człowieka w praktyce prawnika” oraz konwersatorium “Prawa człowieka w orzecznictwie sądów krajowych”. Jest autorem wielu publikacji naukowych dotyczących w szczególności prawa konstytucyjnego, sądownictwa konstytucyjnego, sądownictwa administracyjnego oraz ochrony praw człowieka.

Pracownik Trybunał Konstytucyjnego

W latach 2003–2007 dr hab. Marcin Wiącek był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. Od 2007 r. jest zatrudniony w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Jest również członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Pamięć o powstańcach

W 2018 r. na zlecenie Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego dr hab. Marcin Wiącek przygotował projekt ustawy dotyczącej miejsc pamięci powstańców. Jej tytuł brzmiał: „O zapewnieniu godnej pamięci i należytej ochrony miejsc spoczynku Bohaterów Powstania Warszawskiego oraz innych osób zasłużonych w walkach o niepodległość i suwerenność Państwa Polskiego”.
Czytaj także: Dziś w Sejmie głosowanie nad RPO. Czy nowym rzecznikiem zostanie popierana przez PiS Lidia Staroń?

Jakim rzecznikiem chce być Marcin Wiącek?

Na konferencji prasowej opozycji, podczas której ogłoszono nową kandydaturę, głos zabrał Marcin Wiącek, który opowiedział, jakim chce być rzecznikiem.
Oświadczył, że najważniejsze dla niego będą dwie centralne regulacje konstytucyjne:

Marcin Wiącek zaznaczył, że zamierza korzystać z kompetencji RPO do składania określonych środków procesowych do różnych organów władzy sądowniczej.

Kandydat opozycji zadeklarował, że ma zamiar być rzecznikiem każdej osoby
"Rolą rzecznika jest ochrona wolności i praw każdego człowieka niezależnie od poglądów politycznych, niezależnie od jakiegokolwiek światopoglądu" – zaznacza dr hab. Wiącek