Alfa, Beta, Gamma, Delta. WHO wprowadziło nowe nazwy dla mutacji koronawirusa

Agata Sucharska
Światowa Organizacja zdrowia ogłosiła w poniedziałek wprowadzenie nowych nazw na mutacje koronawirusa. Od teraz będą one oznaczane kolejnymi literami greckiego alfabetu. Zmiana ta ma ułatwić debatę publiczną na temat kolejnych wariantów wirusa.
Zmiana oznaczenia mutacji koronawirusa. Nowymi nazwami greckie litery. Fot. Pexels

Nowe oznaczenia mutacji koronawirusa

Oprócz oficjalnych nazw naukowych, takich jak np. B.1.1.7, gdzie litery i cyfry odnoszą się do genetycznych korzeni wariantu i kolejności, w jakiej zaobserwowano mutacje, WHO zacznie teraz nazywać wybraną grupę mutacji koronawirusa za pomocą liter alfabetu greckiego. Mają się w niej znaleźć wyłącznie warianty "budzące obawy". "Chociaż mają swoje zalety, te naukowe nazwy mogą być trudne do wymówienia i zapamiętania oraz podatne na wystąpienie błędów w raportach" – wyjaśniło WHO. W związku z tym od teraz wariant odkryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii będzie nazywany "Alfą", a czwarta do tej pory zidentyfikowana mutacja z Indii – "Deltą".


Decyzja została również podjęta w związku z obawami zgłaszanymi przez rząd Indii, że oznaczanie wariantów w zależności od tego, gdzie zostały wykryte po raz pierwszy, prowadzi do zwiększonej stygmatyzacji, a pseudonimy takie jak "brytyjska" lub "indyjska" są popularne jako substytuty dla liter i cyfr. – Wybór alfabetu greckiego nastąpił po miesiącach rozważań, podczas których eksperci brali pod uwagę inne możliwości, takie jak greccy bogowie i wymyślone pseudoklasyczne imiona – powiedział agencji Reuters bakteriolog Mark Pallen, który był zaangażowany w rozmowy.

– Żaden kraj nie powinien być piętnowany za wykrywanie i zgłaszanie wariantów koronawirusa – zaznaczyła Maria Van Kerkhove, starszy urzędnik techniczny w WHO. Jak dodała w wywiadzie dla STAT News, kiedy wyczerpią się 24 litery greckiego alfabetu, zostanie ogłoszona kolejna podobna seria.
Czytaj także: W Brazylii pojawił się kolejny wariant koronawirusa. "Odporny na przeciwciała"